Novi list: 06. 07. 2001.

NOVO PARTNERSTVO S WASHINGTONOM OMOGUĆILO MOSKVI OSTVARENJE POVIJESNOG STRATEŠKOG CILJA

Nafta dovodi Rusiju na toplo more

Na pomolu je stvaranje američko-evropsko-ruskih multinacionalnih kompanija koje će pod zaštitom zajedničkog proturaketnog štita nadzirati ne samo novu evroazijsku mrežu naftovoda i plinovoda, nego i cjelokupnu ekonomiju i politiku od Atlantika do Kavkaza

Piše: Ivo JAKOVLJEVIĆ

Nova gospodarska arhitektura cjelokupnog evroazijskog prostora, u sklopu Huntingtonove doktrine o neizbježnom sudaru kršćanske kontra islamske i kineske civilizacije, ubrzano se širi jugoistočnom Evropom, osobito nakon Miloševićeva odlaska u Haag. Nakon što se raspao Varšavski pakt i SSSR, a Rusija svoje gospodarstvo otvorila zapadnom, američkom i evropskom kapitalu, i nakon što su se Putin i Bush na Brdu kod složili da više nisu protivnici, nego strateški partneri, koji će jedan drugome pomagati u sudarima s islamskim i kineskim interesima u nadolazećim desetljećima, ruske kompanije iskazuju sve snažnije interese za preuzimanja poduzeća u jugoistočnoj Evropi, a osobito na Balkanu, pa i u Hrvatskoj.

Zašto su ratni i ekonomski rizici, što iz arapskog svijeta i sve moćnije Kine sve intenzivnije udaraju na globalizirani biznis i Zapad u cjelini, natjerali SAD, EU i Rusiju na stvaranje zajedničke strategije obrane i razvoja niza krupnih projekata? I kakve sve to ima veze s Hrvatskom?

Sibir ključ nove povijesti

Londonski je “Ecoriomist” još prije 12 godina pisao o tome da je ključ za razumijevanje geopolitičkih i ekonomskih promjena u svijetu 21. stoljeća - Sibir. To je golemo, demografski prazno područje, s bogatim energetskim i sirovinskim zalihama, koje je dijelom nekad pripadalo i Kini. Nasuprot takvog Sibira nalazi se sve napučenija Kina, zemlja u kojoj danas živi blizu 1,4 milijarde stanovnika, koja ekonomski, demografski i politički pritišće taj ruski jugoistok.

Stoga bi se vrlo lako, u prvoj kriznoj prilici, sukobi između Kine i SAD-a zbog Tajvana mogli preliti na sudar Kine i Rusije zbog Sibira. Da bi Rusija taj prostor mogla održati, u nedostatku sibirskih branitelja i stanovnika, strateški je prisiljena na oslanjanje na potencijale NATO-a, u koji ne mora ući kao punopravna članica, ali s kojim mara razvijati svestrano partnerstvo,

Rusija je, međutim, zainteresirana za partnerstvo sa Zapadom (EU-om i SADom) i radi gospodarskih razloga, budući da sama ima obilje nafte i plina, i budući da ima mrežu naftovoda i plinovoda, koji su na putu istovrsnim izvorima iz Kazahstana i iz izuzetno bogatog kaspijskog bazena.

Evropska je unija najveći uvoznik nafte i plina na svijetu: može ga uvoziti sa Srednjeg istoka (preopterećenog ratnim rizicima) i/ili iz kaspijskog bazena i Poduralja (ako se ti putevi u potpunosti osiguraju, čak i američkim proturaketnim štitom).

Tako pomoću sibirske, poduralske, kaspijske pa i kazahstanske nafte, s osloncem na novu evroazijsku mrežu naftovoda i plinovoda i na institucionalno povezivanje s Evropskom unijom, Rusija vrlo skoro može ostvariti svoj davni strateški cilj: izlazak na toplo Jadransko more. Ali, ne pomoću sile oružja, nego pomoću ekonomije i tih krupnih, transnacionalnih projekata.

Papin ekumenizam pred ostvarenjem

Tu su (i ne smiju se potcjenjivati, niti odbacivati iz ovih neteoloških razmatranja), i ekonomska utemeljenja šansi novog ekumenizma, politike koju s toliko iskrenog žara i proviđanja zagovara papa Ivan Pavao Drugi, ne slučajno prvi Slaven na vatikanskom tronu. Tek s globalizacijom biznisa od Atlantika do Sibira, i čvrstim sigurnosnim povezivanjem NATO-a i Rusije, otvaraju se znakoviti izgledi za ponovno objedinjavanje svih kršćana i za prevladavanje raskola starog već jedan milenij.

Postoji, nažalost, obilje informacija, činjenica, argumenata, spekulacija i indicija, prema kojima je unazad deset godina Zapad, u diskretnoj suradnji s novom Rusijom, poticao kaos i ratove na Kavkazu i na Balkanu, a ne samo na Bliskom istoku, kako bi taktikom podijeli pa vladaj (lat. divide et impera) složno preuzeo sve koridore za nove naftovode i plinovode na potezima od kaspijskoga bazena preko Crnog mora i Balkana u srednju Evropu. U tom je kontekstu uhićenje najvećeg balkanskoga krvnika, Miloševića, samo sporedni dio ove tragične priče.

Milošević - zločinac ili povijesni škart

Osobno sam imao priliku da od jednog odlično upućenog hrvatskog stručnjaka za tu novu geoekonomsku arhitekturu globalizirane Evrope čujem, ali i da s njim podijelim vlastitu procjenu, da je još 15. lipnja prošle godine, baš u Zagrebu, tijekom Međunarodne konferencije evropskih, balkanskih, ruskih i kaspijskih naftaša praktično presuđeno Miloševiću i njegovu režimu. Tada smo prvi i jedini, u našem listu, objavili tekst pod naslovom: Zbog naftovoda Constanza-Krk-Trst Miloševiću odbrojano zadnjih sto dana. Nakon tih sto dana Milošević je izgubio vlast na izborima, kasnije je još i uhićen, da bi u času, kad je u Beogradu bio parafiran Memorandum o suradnji na uspostavi međunarodnog naftnog transportnog sustava od crnomorske Constanze preko Pančeva i sustava Jadranskog naftovoda do Omišlja na Krku, sam Milošević skončao u Haagu. Formalno, Srbija pod sankcijama nije mogla biti poželjno, sigurno područje za velike transnacionalne investicije, ali je zgodno poslužila svojom utopističkom, ali krvavom idejom Velike Srbije za mrvljenje bivše Jugoslavije i cijele jugoistočne Evrope.

Valja u toj priči povezati i činjenicu da tijekom NATO-ovih udara na Srbiju nisu uništena postrojenja naftovoda, ali su prilično uzdrmane rafinerije u Novom Sadu i Pančevu. Gađanje kineske ambasade u Beogradu, u kojoj se navodno skrivao Milošević, bio je više znak Kini, na što bi sve mogao biti spreman prošireni NATO-pakt u sudaru s kineskom civilizacijom u skorom sukobu na rubovima Sibira ili oko Tajvana. Naposljetku, i sama činjenica što se Milošević našao u Haagu neposredno nakon susreta Putina i Busha na Brdu kod Kranja, dovoljno svjedoči o obostranoj suglasnosti vodećega dvojca “kršćanskoga svijeta”, koji su odlučili američku, evropsku i rusku ekonomiju integrirati u potpunosti, odbacujući sve koji im odsad na tom zahtjevnom poslu smetaju ili su im postali čisti povijesni škart, koliko god su u toj proizvodnji novije evropske i balkanske povijesti, sa svim njezinim pozitivnim i škart-dimenzijama presudno sudjelovali baš EU, SAD i Rusija.

Hrvatska sudbina u novoj Evropi

U takvim okolnostima Hrvatska, kao najmanje nekvalitetno gospodarstvo u regiji ili kao najkvalitetnije od svih postojećih, gotovo preko noći postaje velikim mamcem i za ruski kapital (koji se sve više preobražava u američko-njemačko-francuski multinacionalni biznis). Odjednom su ruske kompanije zainteresirane, ne samo za Inu, nego i za Dinu na Krku, i za Petrokemiju u Kutini, i za TLM u Šibeniku, i za slobodne zone uz riječku i šibensku luku, a osobito za Jadranski naftovod, pa usput još nešto i za turizam i vojnu industriju. No, poput iskusnijih američkih i evropskih kolega, i ruski investitori od male i otvorene Hrvatske traže da im sve odabrano proda za male novce, odnosno da sve dugove tvrtki na prodaji prebaci na državni proračun.

Tako je, na tragu diskretnih odluka iz razgovora Busha i Putina na Brdu kod Kranja, na pomolu stvaranje američko-evropsko-ruskih multinacionalnih kompanija, koje će pod zaštitom zajedničkog proturaketnog štita, nadzirati ne samo novu evroazijsku mrežu naftovoda i plinovoda, nego - na partnerski način - i cjelokupnu ekonotniju i politiku od Atlantika do Kavkaza. Dakle, i Hrvatsku.