Vjesnik: 06. 07. 2001.

Davor Jurić: »Socijalna država ne stanuje u Hrvatskoj zbog političkih i osobnih opstrukcija«

Vladi nismo najavili rat, ali smo poslali prvo upozorenje. Ako Vlada i poslodavci ne počnu uvažavati naše zahtjeve, moguća je odluka o generalnom štrajku u prvoj polovici listopada. Vlada mora ostaviti političke igre po strani jer to građane ne zanima. Poručujem Vladi da se okane politikantstva i političkih trgovina i da sve svoje resurse upregne u ozdravljenje gospodarstva, kaže Jurić

ZAGREB, 5. srpnja - Nezadovoljan socijalnim dijalogom s Vladom i poslodavcima te općim stanjem u državi, Savez samostalnih sindikata Hrvatske zamrznuo je tripartitni dijalog u Gospodarsko-socijalnom vijeću. Njegovi predstavnici neće na sjednicama raspravljati niti glasovati. O tome što apstinencijom želi postići razgovaramo s predsjednikom SSSH-a, Davorom Jurićem.

• Zašto ste odlučili zaoštriti odnose s Vladom?

- Nezadovoljni smo sporim rješavanjem gospodarskih i socijalnih problema, funkcioniranjem pravne i socijalne države. Godinu i pol dana nakon političkih promjena, koje je Vlada potrošila na periferne probleme, socijalna država ne stanuje u Hrvatskoj zbog političkih i osobnih opstrukcija na svim razinama. Vlada je svakako odgovorna što u sustavu koji je uspostavila nema oštrih sankcija za korupciju, za neodgovorno ponašanje i neispunjenje obveza.

• Jeste li prekidom socijalnog dijaloga najavili »rat« Vladi?

- Ne. Rat nismo najavili, ali smo poslali prvo upozorenje. Ako Vlada i poslodavci ne počnu uvažavati naše zahtjeve, moguća je odluka o generalnom štrajku u prvoj polovici listopada.

• Znači, prekidate sve odnose s Vladom?

- Na GSV-u ćemo sjediti i glumiti fikuse. No, sami sebi time ne oduzimamo pravo na sindikalno djelovanje. I dalje ćemo Vladi slati inicijative i prijedloge za izmjene zakona koji se tiču radnika, a ponudit ćemo i socijalni sporazum. Dosad komunikacija s Vladom uopće nije uspostavljena, osim s nekim ministrima, a na prste jedne ruke mogao bio izbrojiti pisane odgovore koje smo od Vlade dobili od uspostave vlasti do danas.

• Kontradiktorno je da zamrzavate socijalni dijalog, ali ste spremni na dijalog s Vladom. Odlučite se, hoćete li razgovarati s Vladom ili šutjeti kao fikusi?

- Zamrznuli smo tripartitni socijalni dijalog, ali ne i dijalog s Vladom. Nećemo šutjeti! Ne možemo derogirati sami sebe i reći - nećemo više razgovarati. Socijalni dijalog je prioritet, ali tražimo da se razgovara uz povjerenje i uvažavanje socijalnih partnera. A toga sada definitivno nema.

Ovim potezom šaljemo poruku Vladi da mora povući radikalnije i hrabrije poteze kako bi se započete reforme u društvu prvo prepoznale, a onda i provele. I u radništvu se ne shvaća potreba provođenja reformi i ne prihvaća se njena socijalna cijena, što samo govori da ova vlast nije educirala građane, što zapravo znači promjenu sustava.

• Koje poteze očekujete od Vlade?

- Očekujem da reakciju Vlade prepoznamo kroz ono što će raditi u interesu hrvatskih građana. Prvi potez Vlade treba biti prepoznatljiv u odvajanju bitnog od nebitnog. Vlada mora ostaviti političke igre po strani, jer to građane ne zanima. Poručujem Vladi da se okane politikantstva i političkih trgovina i da sve svoje resurse upregne u ozdravljenje gospodarstva, bez čega neće biti moguće provesti ni mirovinsku niti zdravstvenu reformu.

• A od Hrvatske udruge poslodavaca?

- Od HUP-a sada ne očekujem ama baš ništa! Socijalni dijalog s poslodavcima zamrznuli smo upravo zbog višemjesečnog izostanka dijaloga i odbijanja HUP-a da započne pregovore sa sindikatima o kolektivnim ugovorima. Mi, naravno, tražimo socijalni dijalog i sa HUP-om, a očekujem da će ih na komunikaciju sa SSSH u jesen natjerati štrajk, koji može nanijeti štetu upravo poslodavcima.

• Šuška se da će SSSH istupiti iz sporazuma koji ste prije izbora 3. siječnja 2000. potpisali sa SDP-om i strankama koalicije na vlasti?

- To su dezinformacije! O istupu iz Ugovora za pravednu Hrvatsku sada nismo ni razgovarali. Ranije je bilo pojedinačnih zahtjeva granskih sindikata, ali je većina odlučila drukčije. Provedbu ugovora pretrest ćemo ponovo u jesen i tada odlučiti. Držim da nema previše elemenata zbog kojih bi Ugovor trebalo odbaciti.

Ono što smo dogovorili prije izbora formalno-pravno se realizira kroz zakone i propise, ali ne i u praksi, zbog čega smo i odlučili uputiti prvo upozorenje Vladi. Zbog opstrukcije i nepridržavanja zakona stvara se negativna sudska praksa za radnička i sindikalna prava. Pa tako na zahtjev privatnog poslodavca sud u zakonskom roku od pet dana presudi je li štrajk zakonit ili nije, ali kada radnik traži svoje pravo na sudu, iako je i taj postupak hitan, sudovi ga razvlače kao žvakaću.

• Kad bi sutra bili prijevremeni izbori, bi li SSSH opet preporučio članstvu da glasa za SDP ili koaliciju s vodećim SDP-om?

- Teško mi je izravno odgovoriti, prije svega zato što sam ja možda informiraniji od mnogih drugih. Mogao bih govoriti o nekim podacima koji očito s razlogom nisu za javnost, ali sada neću. Kada budem sam glasao i te ću informacije posložiti na vagu. Za mene se svašta pričalo, da idem za ministra pa u diplomaciju, a Davor opet sjedi ovdje i svi ga pljuju.

Hoće li i koju stranku SSSH preporučiti članstvu odlučit ćemo kada dođe vrijeme. Apsolutno zagovaram pravo građana i naših članova da budu nezadovoljni lošim ponašanjem vlasti i da se, brinući se prije svega o svojoj egzistenciji i budućnosti, odluče na izborima. Koliko su javne ankete stvarna projekcija nezadovoljstva građana ne bih se usudio komentirati i prepustit ću sljedećim izborima da daju odgovor tko je bio dobar, a tko loš. Ja osobno ne zaboravljam posljednjih 10 godina. Ne zaboravljam ni jednog uzročnika koji je doveo do propasti hrvatskog gospodarstva krajem 1999. godine.

Ljubinka Marković