Vjesnik: 08. 07. 2001.

Vlada, osim liberala, prihvatila zahtjev Haaga: Račan najavio glasovanje o povjerenju u Saboru

Za tu je odluku, od 22 člana Vlade, glasovalo njih 19, dok su protiv bili HSLS-ovi ministri Radoš, Fižulić i Kraljević / Goran Granić je glasovao za, ali je dao ostavku na dužnost zamjenika premijera, a Račan će, kako je rekao, naknadno vidjeti imam li pravnih mogućnosti tu ostavku odbiti

ZAGREB, 7. srpnja - Nakon punih devet sati zasjedanja, hrvatska Vlada je u subotu kasno navečer donijela odluku po kojoj će udovoljiti zahtjevu Haaškoga suda i isporučiti u Haag dvojicu hrvatskih državljana čija se imena nalaze u dvije zapečaćene haaške optužnice. Za tu je odluku, od 22 člana Vlade, glasovalo njih 19, dok su protiv bili ministar obrane Jozo Radoš, ministar gospodarstva Goranko Fižulić i ministar prosvjete i sporta Hrvoje Kraljević, svi iz HSLS-a. Ta trojica ministara su odmah ponudili i svoje ostavke, o kojima će se odlučiti naknadno (o ostavkama se odlučuje tako da ih svojim rješenjem prihvati premijer i supotpiše zajedno s predsjednikom Sabora). Također, »u određenom moralnom konfliktu između stajališta Vlade i stajališta svoje stranke HSLS-a ostavku je dao i zamjenik premijera Goran Granić, što mi je posebno žao, a naknadno ću vidjeti imam li pravnih mogućnosti odbiti njegovu ostavku«, izjavio je Račan.

Po njegovim riječima, takvom je odlukom Vlada preuzela na sebe tešku povijesnu odgovornost, pa će - u želji da ne našteti interesima države - tražiti da se u Hrvatskom saboru glasuje o povjerenju Vladi, i to u vrlo kratkome roku. »Ako Vlada ne dobije povjerenje Sabora, više je neće biti, a i vi znate što potom slijedi«, naglasio je Račan.

Premijer je novinarima, oslikavajući pred kakvom je teškom odlukom Vlada bila, napomenuo da su članovi njegova kabineta imali dvije solucije. Jedna je poštivanje Ustavnog zakona o suradnji s Haagom, kojeg se moramo držati dok je na snazi, a koji zahtijeva postupanje po određenoj proceduri i daje nadležnim sudskim tijelima obveze, a ovdje je riječ o uhićenju i o privođenju u Haag. »Nije nam bilo lako donijeti ovakvu odluku, i stoga jer smo sigurni da će ona izazvati otpore kod određenih snaga u Hrvatskoj, pa i razumljivo negodovanje zbog nekih elemenata prisutnih u radu Haaškog suda, a koji se tiču interpretacije naše nedavne prošlosti i hrvatske borbe za neovisnost«, rekao je. Što se pak tiče druge solucije, nastavio je premijer, dakle odbijanje naloga Haaškog suda, to ne bi značilo samo kršenje našeg Ustavnog zakona, već i sunovraćivanje Hrvatske u provaliju kriznog Balkana s kojeg bježe svi, uključujući Srbiju i Republiku Srpsku. »Da smo se odlučili za tu soluciju, to bi značilo sukob sa svijetom, međunarodnu izolaciju Hrvatske i brzi povratak na Balkan, odakle smo htjeli i hoćemo pobjeći«, naglasio je Račan. Rekao je da još uvijek ne može govoriti o onome što piše u zapečaćenim optužnice, kao ni o pismu što ga je uputio Haaškom sudu nakon što je 12. lipnja Vlada dobila zapečaćene optužnice. U tom sam pismu, rekao je, iznio prigovore na postupak i na neke elemente u optužnici, tražeći da se izmijene. Čekali smo odgovor, a on je stigao u petak, zajedno s Carlom del Ponte. »Ali, mislim a to je i Vlada potvrdila, da Hrvatska ima šansu izboriti se za poštivanje svoje borbe za neovisnost u Europi u suradnji s tom Europom, a ne u sukobu s njom. To je točka konflikta koja je već danas prisutna u Hrvatskoj i koja će očito biti prisutna u zemlji idućih dana i tjedana«, kaže Račan.

U nastavku je premijer detaljnije obrazložio što sadrži odluka Vlade o tome da se udovolji haškim zahtjevima - Vlada će proslijediti Ministarstvu pravosuđa dva obrazložena zahtjeva za predaju okrivljenika s dvije potvrđene optužnice podignute pred Sudom u Haagu, a za provedbu toga zadužen je Ured za suradnju s Međunarodnim sudom. Također, naglasio je, ta odluka odmah stupa na snagu.

»Ta odluka podrazumijeva i namjeru Vlade, sve dok traje njezin mandat, da se izbori za politiku koju smo usvojili o suradnji sa Sudom u Haagu, a u skladu s našim stavovima o borbi za neovisnost i o Domovinskom ratu. Ta odluka podrazumijeva i da Vlada nastavi borbu na liniji prigovora koje sam uputio Haagu, a što znači da ćemo i nadalje osporavati određene za nas neprihvatljive elemente u radu Suda u Haagu«, naglasio je Račan.

S obzirom na to da su novinari već saznali za negativno stajalište vodstva HSLS-a o izručenju, Račan je samo rekao da to neće komentirati, ali da »duboko vjeruje da će, uz pomoć medija, biti bolje nego dosad objašnjena dilema pred kojom je bila Vlada i pred kojom još stoji i cijela Hrvatska«. »Ovo je Vlada reformi i integracije Hrvatske u Europu, a ne Vlada koja će Hrvatsku vratiti na Balkan i sukobljavati se s Europom. Na tome ćemo ustrajati, ovisno o tome koliko će još naš mandat trajati«, zaključio je premijer Račan.

Na pitanje znači li to da je od subote HSLS u opoziciji, premijer je odgovorio da će se to tek vidjeti. »Koalicija nikoga ne tjera iz svojih redova, to ovisi od HSLS -u«, napomenuo je. Po njegovim riječima, Hrvatska već sad trpi određene štete, jer ugledni svjetski mediji pišu o tome da hrvatski nacionalisti odbijaju suradnju s Haagom.

To nije točno, naglasio je Račan, a na pitanje boji li se mogućih političkih nereda u Hrvatskoj od strane onih koji će biti nezadovoljni odlukom Vlade, odgovorio je: »Dakako, bojim se nemira, bojim se prijetnji da se nasilnim i nedemokratskim sredstvima izražava nečiji stav. To je atak na interese svih ljudi ove zemlje, posebno sada u turističkoj sezoni. Ne vjerujem da bi većina hrvatskih građana mogla zapljeskati takvim namjerama«, istaknuo je Račan.

Novinare je zanimalo i kako je protekao njegov subotnji sastanak s Draženom Budišom. Račan je samo rekao da je razgovor bio vrlo kratak, te da mu je Budiša prenio negativno stajalište Maloga vijeća HSLS-a, kao i da mu je rekao da će od svojih ministara tražiti da ne glasuju za odluku o izručenju ako se optužnice temelje na zapovjednoj odgovornosti i ako nisu na liniji HSLS-ovih stajališta o Domovinskom ratu.

Novinari su pitali premijera i zašto se tijekom subote nije sastao s predsjednikom Mesićem. »Imao sam važnijih poslova, a hoću li sutra s predsjednikom Mesićem popiti kavu, nije važno za ovu novinsku konferenciju«, odgovorio je, dodajući da »nije baš najsretnije bilo sročeno priopćenje iz Predsjednikova Kabineta u kojem se govori o razlozima njegova nedolaska u Banske dvore«.

Andrea Latinović, Ivka Bačić