Vjesnik: 12. 07. 2001.

Haag će optužiti zapovjednika obrane Srebrenice?

»Daily Telegraph« piše kako se očekuje da bi Naser Orić, koji se nekoliko godina borio protiv vojno mnogo jače srpske armije u Srebrenici, »uskoro mogao biti optužen zbog ubojstava srpskih civila«

LONDON, 11. srpnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Sud za ratne zločine u Haagu »sada je spreman zakoračiti u spornija područja te bi mogao izdati optužnice protiv zapovjednika jedinica koje su branile enklave pod srpskom opsadom u bosanskom ratu«, javio je ovih dana iz Sarajeva londonski »Daily Telegraph«, pozivajući se na dobro upućene izvore.

List navodi kako se očekuje da bi Naser Orić, bošnjački zapovjednik u Srebrenici, koji se nekoliko godina borio protiv vojno mnogo jače srpske armije, »uskoro mogao biti optužen zbog ubojstva srpskih civila«.

»Daily Telegraph« smatra da bi »daleko spornija bila optužnica protv generala Atifa Dudakovića«, vojnog zapovjednika u bihaćkoj enklavi. »U vrlo teškoj situaciji on je spriječio Srbe da osvoje Bihać, spasivši tisuće muslimanskih civila od toga da padnu u njihove ruke. Prema nekim izvješćima, njegovi ljudi navodno su ubijali srpske seljake 1995., nakon što je opsada slomljena«, piše britanski list.

U istom članku iznosi se i procjena grupa za ljudska prava, po kojoj je tijekom »Oluje« ubijeno oko 400 srpskih civila. Dodaje se da je u hrvatsko-srpskom ratu ubijeno više od 20.000 Hrvata. U povodu izdavanja zapečaćene haške optužnice protiv hrvatskih generala, »Financial Times« ovih dana nagađa kako se radi o pokušaju Haaškog suda da pokaže Srbima kako oni nisu jedini koji su na tapetu. Spomenuti list piše tako: »Gospođa Del Ponte nekoliko je puta posjetila Hrvatsku tijekom protekle godine. No, njen tajming krajem prošlog tjedna bio je više nego slučajan. Na jednoj razini, trebalo je pokazati Srbima, od kojih mnogi vjeruju da tribunal u Haagu slijedi politiku osvete ili selektivne pravde, da međunarodni sud nije jednostran niti nastrojen prtusrpski. Sud također želi zadržati incijativu, odlučan da iskoristi izručenje Miloševića«.

List tvrdi da je Hrvatska bila »spora« u rješavanju ili ispravljanju diskriminacije, te citira izvješće koje je prošlog tjedna objavilo Vijeće Europe, »koje pokazuje nastavak institucionalizirane diskriminacije prema etničkim Srbima koji se žele vratiti kući nakon što su bili razmješteni tijekom rata.«

Spomenuto izvješće, objavljeno početkom srpnja, najviše je, inače, kritiziralo Njemačku, optuživši je da ne čini dovoljno u borbi protiv rasizma i rasne netrpeljivosti. No, uz to su se na meti kritika našle i Turska, Hrvatska te Cipar.

Jasna Zanić Nardini