Vjesnik: 14. 07. 2001.

Milijuni maraka nestali iz Ministarstva vanjskih poslova BiH

Ured za reviziju financijskog poslovanja institucija BiH otkrio je da Ministarstvo vanjskih poslova nije knjižilo 17,5 milijuna maraka i nije vodilo evidenciju o izdatim putovnicama

MOSTAR, 13. srpnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u svojim poslovnim knjigama nije knjižilo oko 17,5 milijuna konvertibilnih maraka, a prekršilo je i pozitivne zakonske propise nezakonitim zadržavanjem taksi, korištenjem prihoda od zakupnina, kao i nevođenjem evidencije izdatih putnih isprava.

Uza sve, u MVP-u su u 2000. godini »upisali« i prekoračenje proračuna od 1,6 milijuna KM, a najveća rastrošnost zabilježena je u rashodnoj stavci koja se tiče goriva, održavanja vozila, opreme, auto dijelova, troškova odvojenog života i ptt troškova.

Lagodan život

To su samo neki od pokazatelja do kojih je došao Ured za reviziju financijskog poslovanja institucija Bosne i Hercegovine obavljajući reviziju poslovanja u tri bosanskohercegovačka ministarstva. Uz MVP, revizija je obavljena i u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, gdje je također zabilježen »lagodan život« i prekoračenje izdataka iz proračuna za 361 tisuća KM - 107 posto prekoračenja u naknadama zaposlenim, 52 posto kod putnih troškova i 45 posto za troškove reprezentacije.

Posebna priča je, izgleda, poslovanje, Ministarstva za civilne poslove i komunikacije, o čemu Ured za reviziju nije mogao izraziti mišljenje iz prostog razloga što financijsko izvješće tog ministarstva - ne postoji!

U Izvješću Ureda za reviziju financijskog poslovanja institucija BiH, koje se tiče MVP-a, posebice se ističe činjenica da Ured nije bio u mogućnosti uvjeriti se u promet središnjeg računa MVP-a otvorenog kod »Deutsche bank« u Münchenu, »za koji je alternativnim postupcima revizije utvrđeno se kretao u opsegu od 17.496.629 km«.

Nisu plaćali ni doprinose

Bosansko-hercegovačko Ministarstvo vanjskih poslova zaposlenima u diplomatsko-konzularnoj mreži nije platilo ni doprinose za mirovinsko osiguranje za 1999. i 2000. godinu u iznosu od 1,5 milijuna KM, niti je tu obvezu evidentiralo u poslovnim knjigama.

Pritom nije ostala neprimjećena ni činjenica da Ministarstvo vanjskih poslova ima čak 69 zaposlenih sa statusom »neraspoređen«, a 10 zaposlenih pokrenulo je spor protiv MVP-a kod nadležnih sudova.

U Izvješću se navodi i kako su dijelovi Ministarstva vanjskih poslova ostvarili određene kategorije neporeznih prihoda i zadržali ih kao »vlastite prihode«. Tako je MVP BiH na svojim računima zadržao 199.651 KM od donacija i refundacija te 275.114 KM taksi za putne isprave i dozvole za međunarodni i međuentitetski promet.

Prlić nije vidio izvješće

Bivši ministar vanjskih poslova BiH Jadranko Prlić kazao je kako izvješće Ureda za reviziju o poslovanju MVP-a BiH u 2000. godini nije vidio, ali da, kada je riječ o 17,5 milijuna KM, da se tu »najvjerojatnije radi o tehničkom pitanju, s obzirom na preveliku sumu novca«. Kada je, pak, riječ o dugu MVP-a od 1,5 milijun KM za mirovinsko osiguranje zaposlenima u diplomatsko-konzularnoj mreži, Prlić ističe kako je to moguće, jer »te obveze plaćane su onoliko koliko je bilo moguće«.

Mario Marušić