Slobodna Dalmacija: 20. 07. 2001.

NAKON ODLUKE DA SE DOBROVOLJNO PREDA MEĐUNARODNOM TRIBUNALU ZA RATNE ZLOČINE

GENERAL ADEMI U PONEDJELJAK U HAAGU?

Još nismo dobili nikakvu službenu obavijest o tome da bi optuženik iz Hrvatske trebao u ponedjeljak stići u Haag. Ali, nama taj dan odgovara - kazala je glasnogovornica Haaškoga tužiteljstva Florence Hartmann

Piše: Bisera LUŠIĆ

Haaškom optuženiku generalu Rahimu Ademiju, prvom građaninu Republike Hrvatske za kojega se zna da je njegovo ime na optužnici, polako istječe rok od desetak dana do dobrovoljne predaje Sudu, na koju se sam odlučio. Prema neslužbenim najavama, on bi u ponedjeljak prvo trebao stići u Zagreb, a zatim nastaviti putovanje prema Haagu.

Nakon što je obavio razgovore s predsjednikom Stipom Mesićem, te se uz konzultacije sa svojim odvjetnikom Čedom Prodanovićem prijavio hrvatskoj Vladi prošloga petka kako bi otklonio sve sumnje nalazi li se njegovo ime na optužnici, general Ademi zatražio je rok od desetak dana do odlaska u Haag kako bi proveo još neko vrijeme sa svojom obitelji prije negoli se pojavi pred Sudom. General Ademi je uvjeren da će u Haagu dokazati svoju nevinost po svim točkama optužnice koje se odnose na akciju Medački džep iz 1993. godine, a navodno se u tekstu optužnice uz ime generala Ademija navode i teške povrede Ženevskih konvencija, kršenje zakona i običaja ratovanja te problematična zapovjedna odgovornost.

Prodanović bez komentara

Odvjetnik generala Ademija Čedo Prodanović u četvrtak nam nije želio potvrditi informaciju o tome da će njegov branjenik u ponedjeljak otputovati u Haag, nego je znakovito dodao da će idućega tjedna biti nekih novosti o cijelom slučaju. Prodanović još uvijek nije upoznat o potpunom sadržaju optužnice, nego će sve pojedinosti dobiti u Tribunalu, kada ona bude uručena njegovu branjeniku, a zatim će planirati strategiju obrane pred haaškim sucima.

Procedura odlaska u Haag za osobe optužene za ratne zločine podrazumijeva da će odvjetnik generala Ademija uoči putovanja obavijestiti Tužiteljstvo o terminu putovanja. To je nužno zato što onda Sud obavještava nizozemsku policiju o dolasku osobe koja se dobrovoljno prijavljuje Haaškom sudu kako bi se izbjegli svi mogući problemi oko transfera do sjedišta Suda. U Haaškome sudu pozdravljaju dobrovoljnu predaju optuženika i žele svakoj osobi koja na takav način stiže u Haag omogućiti da putovanje i smještaj u pritvoru proteku što "bezbolnije" i bez dodatnog stresa kojemu je optuženik ionako izložen.

— Još nismo dobili nikakvu službenu obavijest o tome da bi optuženik iz Hrvatske trebao u ponedjeljak stići u Haag. Ali, nama taj dan odgovara. Hrvatska Vlada zna sve pojedinosti oko tog postupka, u koji nije uključen velik broj ljudi. Dok je transfer u tijeku i dok osoba optužena za ratne zločine ne stigne, ne možemo davati nikakve informacije o njezinu identitetu — kazala nam je glasnogovornica Haaškoga tužiteljstva Florence Hartmann.

Kada stigne u Haag, general Ademi i njegov odvjetnik prvo će otići u zgradu Suda kako bi prijavili svoj dolazak. Tada će biti otvorena i optužnica koja će se službeno uručiti generalu Ademiju. Nakon što dolazak hrvatskog optuženika bude i službeno "zabilježen", general Ademi bit će odveden u haašku pritvorsku jedinicu Scheveningen. Do prvoga javnog pojavljivanja pred Sudom, general Ademi će sve vrijeme provesti u pritvoru. U sobama u kojima su smješteni haaški optuženici, osim kreveta i police za knjige te radnog stola, nalazi se i računalo kojim se mogu koristiti, s tim što nemaju pristup Internetu.

Prvo na pregled

Optuženici imaju na raspolaganju knjižnicu iz koje uzimaju literaturu koja ih zanima, mogu se pretplatiti na novine i gledati televiziju, a ako Sud drukčije ne odredi, mogu se nesmetano družiti i s drugim pritvorenicima.

— Kada novi optuženik stigne u Scheveningen, počinje procedura njegova smještanja u pritvor. Prvih nekoliko dana traju liječnički pregledi i liječničko promatranje optuženika, kojemu se osigurava sva pomoć koja mu je potrebna. Liječnici su stalno pokraj njega kako bi svakom optuženiku olakšali tu složenu tranziciju od slobode do pritvora. Nakon tog "prijelaznog razdoblja", pritvorenik se uključuje u svakodnevni život u Scheveningenu. Upoznaje se s pravilima suživota u zatvoru i može kontaktirati s drugim optuženicima ako ne postoji opasnost od utjecanja na njih. Tako je, recimo, Miloševiću zabranjen razgovor s bosanskim Srbima — pojasnila je glasnogovornica Hartmann.

General Ademi će se, nakon liječničkih pregleda, moći konzultirati sa psihijatrom ako to želi i kad god to želi. Razgovore s optuženicima obavljaju psihijatri koji govore njihovim jezikom, kako bi komunikacija bila olakšana.

Za najviše tjedan dana nakon dolasku u Haag, general Rahim Ademi pojavit će se pred Sudom, gdje će mu javno biti pročitana optužnica, a on će se izjasniti o tome osjeća li se krivim ili ne za zločine za koje ga se tereti. Do početka samoga suđenja, a to optuženici znaju čekati i više od godinu dana, traju pripreme za sudski proces. Tada će optuženik dobiti na uvid sve dokaze i materijale po kojima ga tužiteljstvo tereti za određene zločine i u dogovoru sa svojim odvjetnikom imat će vremena razrađivati strategiju obrane, kao i načine pobijanja dokaza tužiteljstva. Dolazak prvog optuženika iz Hrvatske Haaški sud već pozdravlja kao odluku koja ide u smjeru ispunjavanja međunarodno preuzetih obveza naše zemlje. No, istodobno, o sudbini drugog optuženika, a radi se o generalu Anti Gotovini, nema nikakvih novosti.

Tjeralica za Gotovinom?

Nakon što ga MUP nije uspio pronaći na prijavljenoj adresi i svim policiji poznatim mjestima na kojima bi se general Gotovina mogao nalaziti, sve upućuje na to da će se za odbjeglim generalom raspisati domaća tjeralica. Ako se pokažu opravdanima sumnje da se on više uopće ne nalazi na teritoriju naše zemlje, onda će se u traganje za njim uključiti i Interpol, odnosno Gotovina će "osvanuti" i na međunarodnoj tjeralici.

U pritvor bez policijske pratnje

Ademijev odvjetnik Čedo Prodanović kazao nam je i to da njegova branjenika u Haag neće pratiti policija jer se radi o dobrovoljnoj predaji. U Haagu nam tu informaciju nisu željeli potvrditi, naglašavajući da se radi o sigurnosnim pitanjima o kojima ne smiju iznositi nikakve pojedinosti. Generala Ademija, prema svemu sudeći, pratit će na put do Haaga njegova supruga, koja će moći dolaziti u posjete kada god joj to dopusti Haaški sud, a glasnogovornik Tribunala Jim Landale kazao nam je da su o tom pitanju u Haagu vrlo fleksibilni jer se radi o najbližoj rodbini koja stiže u posjet o vlastitom trošku.