Vjesnik: 21. 07. 2001.

Prosvjednici presudili budućim sastancima G8

Otvarajući sastanak na vrhu članica grupe najrazvijenijih zemalja Silvio Berlusconi upozorio da je to vjerojatno posljednji takav sastanak G8 / Italija spremna jednostrano otpisati sav dug najsiromašnijim zemljama svijeta / Osnivanje fonda za zdravstvo i borbu protiv bolesti u zemljama Trećeg svijeta

RIM, 20. srpnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Silvio Berlusconi otvorio je u petak 29. sastanak na vrhu G8 u Genovi. U uvodnim riječima dao do znanja da je to »možda i posljednji takav sastanak«. pritom nije pojasnio jesu li razlog tome sve jači organiziraniji prosvjedi koji prijete sigurnosti sudionika sastanka ili sve veća razjedinjenost zemalja članica u stavovima o ključnim pitanjima?

Berlusconi je na otvaranju najavio da bi ubuduće G8 trebao biti otvoreniji prema siromašnim zemljama. »Protiv globalizacije se ne treba boriti, već njome treba upravljati kako bi pridonijela boljitku svih«, rekao je Berlusconi.

Nakon Berlusconijevih uvodnih riječi sedmorica predsjednika (bez Vladimira Putina) raspravljali su o svjetskoj ekonomiji, posebice financijama. Osim domaćina, talijanskog premijera Silvija Berlusconija, o globalizacijskim problemima govorio je američki predsjednik Geoge Bush, engleski premijer Tony Blair, francuski predsjednik Jacques Chirac, njemački kancelar Gerhard Schröder, japanski premijer Junichiro Koizumi i kanadski predsjednik vlade, Jean Chreiten. Zajedno sa svjetskim moćnicima za okruglim stolom je sjedio i predsjednik Europske komisije Romano Prodi i generalni tajnik UN Koffi Annan.

Berlusconi također istakao da bi za okruglim stolom sa svjetskim moćnicima trebali sjediti i predstavnici siromašnih zemalja. Svi sudionici susreta su nastojali pokazati optimizam u obnovi svjetske ekonomije, da se ne bi opet ponovio neuspijeh summita iz Seattlea iz 1999. godine.

Američki predsjednik, George Bush je izjavio da je američka ekonomija »dotakla dno« i da se od sada očekuje obnova ciklusa rasta. Cilj američke ekonomije je rast od tri posto od 2002. godine. Američki predsjednik je također izjavio da će se rast američke ekonomije pozitivno odraziti i na Stari kontinent. Na sastanku je istaknuto da je svjetska ekonomija tako oslabljena da joj je neophodna »jedna energetska injekcija« u vidu smanjenja eskontne stope.

Čelnici najrazvijenijih zemalja naglasili su da treba ojačati međunarodni financijski sustav da bi se izbjegle krize. Talijanski premijer Berlusconi je zatražio da se poduzmu konkretni koraci za pomoć siromašnima u svijetu i istaknuo spremnost Italije da jednostrano otpiše sav dug najsiromašnijim zemljama svijeta.

U slučaju da sve zemlje članice G7 prihvate talijanski prijedlog, jednim potezom otpisalo bi se 54 milijarde dolara duga zemalja Trećeg svijeta. Jedan od prijedloga je izdvajanje 0,7 BNP (bruto nacionalnog proizvoda) najrazvijenijih zemalja svijeta u korist siromašnih.

Najznačajniju obavijest prvog dana summita G8 iz Genove su zajednički objavili Koffi Annan, generalni tajnik UN-a i talijanski predsjednik vlade, Silvio Berlusconi. Radi se o formiranju globalnog Fonda za zdravstvo i borbu protiv bolesti u zemljama Trećeg svijeta. Do kraja ove godine bi trebalo u blagajne fonda biti uloženo milijardu i dvijesto milijuna dolara za gradnju bolnica, kupnju lijekova protiv AIDS-a od kojeg već boluje 36 milijuna ljudi.

Prema izvješćima sa ulica Genove uz uništene automobile, izloge i lokale, 120 osoba je ranjeno i nalazi se u bolnicama, dok je na stotine ljudi sa lakšim ozljedama. Romano Prodi, predsjednik Europske komisije, je izjavio: »Nikada više ovakav blindirani summit«. Možda će budući sastanci svjetskih moćnika biti neka vrsta video-sastanka G8 kako bi svaki iz svog sigurnog ureda, daleko od agresije prosvjednika, lakše raspravljali o gorućim svjetskim temama.

Sanja Mihaljinac