Vjesnik: 23. 07. 2001.

Nakon kaosa u Genovi G8 seli u osamu kanadskih planina

Najnerazvijenijim zemljama svijeta otpisuju se 54 milijarde dolara duga / Genovski sastanak na vrhu sigurno će ući u povijest po teškoj bilanci nereda jer je u sukobima demonstranata i snaga reda grad gotovo uništen, poginula je jedna osoba, ranjeno ih je više od 500, a protiv 126 uhićenih podnesene su optužnice s teškim optužbama, od pokušaja ubojstva do nasilja nad stvarima i osobama

GENOVA, 22. srpnja - U Genovi je u nedjelju prijepodne završio burnim antiglobalističkim prosvjedima zasjenjen summit G8, s koji su šefovi vlada i država sedam najrazvijenih država svijeta i Rusije poručili svijetu da glavnim izazovima novog tisućljeća drže borbu za mir, stabilnost i iskorjenjivanje siromaštva među nerazvijenima, a posebno u Africi.

Kanadski premijer Jean Chretien je u izjavio da će mali kanadski turistički gradić u Stjenovitim planinama, (zimovalište Kananaskis), biti mjestom održavanja sljedećeg summita skupine G8 kako bi se spriječilo nasilje prosvjednika i policije.

Domaćin, talijanski premijer Silvio Berlusconi je na konferenciji za novinare iznio pozitivnu bilancu sastanka i ponovio da najrazvijeniji otpisuju najnerazvijenijima zemljama svijeta 54 milijarde dolara duga. No nisu spominjana sva krizna žarišta u svijetu, poput, na primjer, Čečenije, te u vezi s pomoći siromašnima nije učinjeno onoliko koliko se očekivalo. Osim toga, američki predsjednik George Bush ponovno je odbio ratificirati Protokol iz Kyota.

Međutim, Berlusconi je iznio velike promjene u vezi sa stavom skupine G8 prema Africi, odnosno stvaranje neke vrste novog partnerstva s vladama afričkih zemalja kako bi im se pružila pomoć u ključnim smjerovima, od političkih do tehnoloških. Što se tiče Afrike, za koju je donesena platforma utemeljena na miru, stabilnosti i iskorjenjivanju siromaštva, stvoreno je, dakle, novo partnerstvo čija je strategija prije svega razvitak demokracije i sprečavanje ratova. Prihvaćena socijalno-zdravstvena strategija obuhvaća borbu protiv epidemija bolesti i poboljšanje obrazovanja stanovništva afričkih zemalja, a ekonomska strategija predviđa promidžbu ulaganja privatnika u Afriku i otvaranje afričkog tržišta, a predviđa se i informatičko obrazovanje i tehnološki razvitak afričkih zemalja.

Čelnici G8 posebno su se bavili i krizama u Makedoniji i na Srednjem istoku. Istaknuto je da budućnost Makedonije leži u političkom i mirnom rješenju krize kojim će se jamčiti demokracija i višeetničnost u zemlji. Šefovi država ili vlada sedam najrazvijenijih zemalja svijeta i Rusije složili su se također da je potrebno razmjestiti međunarodne promatrače na Srednjem istoku.

Berlusconi je na konferenciji za novinare izrazio žaljenje što su mediji više prostora dali prosvjedima nego samom sastanku. No genovski sastanak na vrhu sigurno će ući u povijest po teškoj bilanci nereda, jer je u sukobima demonstranata i snaga reda grad gotovo uništen, poginula je jedna osoba, ranjeno ih je više od 500, a protiv 126 uhićenih podignute su optužnice s teškim optužbama, od pokušaja ubojstva do nasilja nad stvarima i osobama.

Sljedeći sastanak na vrhu G8 održat će se u Kanadi. (AR/Hina)