Večernji list: 26. 07. 2001.

GENERAL RAHIM ADEMI OD JUČER U ZATVORU SCHEVENINGENU

"VEČERNJAKOVI REPORTERI" S HAAŠKIM OPTUŽENIKOM U ZRAKOPLOVU PREMA AMSTERDAMU

Ademi: Više neću odgovarati za tuđe propuste

* Bivša vlast imat će me na savjesti, poručuje haaški optuženik * Supruga Anita: Kad su ga smijenili "93., znala sam što ga čeka * Biskup Jezerinac mogao se barem pomoliti za mene kad već nije došao, niti mi se javio * Bobetko me duboko razočarao, a svojom je izjavom potvrdio da sam žrtvovan nakon akcije "Medački džep"

General Rahim Ademi od jučer je u pritvoru Haaškog suda u Scheveningenu. Optužen je po zapovjednoj i osobnoj odgovornosti za zločine nad srpskim stanovništvom Medačkog džepa u rujnu 1993. godine, koji su stavljeni na teret hrvatskim snagama. Kako je jučer objavio Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije, general Rahim Ademi o svojoj će se nevinosti ili krivnji izjasniti danas u 14.30 sati pred sudskim vijećem kojim predsjeda portugalski sudac Almiro Rodrigues.

Kako je i najavio, general Ademi jučer se dragovoljno i dostojanstveno odazvao zahtjevu Haaškog suda za izručenje na temelju jedne od dviju optužnica za navodne zločine počinjene tijekom Domovinskog rata, koje su u Hrvatsku stigle prošlog mjeseca, a za njega su potvrđene ovog mjeseca. Iz Zagreba je redovitom linijom Croatije Airlinesa otputovao u Amsterdam, gdje su ga u zračnoj luci Schiphol preuzeli nizozemska policija i osiguranje UN-a te ga slobodnih ruku i odjevenog u odoru generala HV-a automobilom odvezli u Scheveningen.

Prije polijetanja iz Zagreba u 8.55 sati, generala su uz prijatelje i kolege ispratile i kćeri Afrodita i Valentina, a s njim su u zrakoplovu bili supruga Anita i njegov odvjetnik Čedo Prodanović. Iako je želio ostaviti dojam smirenosti, u govoru i kretnjama generala Ademija ipak su se mogli primijetiti nervoza i uzbuđenje zbog odlaska u Haag. No, otišao je uvjeren u vlastitu nevinost.

Spašavanje srpskog vojnika

- Iznimno je žalosno da se kao general HV-a, pobjedničke vojske, moram braniti u Haagu za neka djela koja uopće nisam učinio. Optužnicu nisam vidio, već mi je samo pročitan njezin sadržaj, ali spreman sam suočiti se s njom. Žalosno je i to što je 1998., kad je iz Haaga zatražen razgovor sa mnom, bivša vlast sve to držala u najvećoj tajnosti, pa danas moram ispaštati zbog nečijeg nemara. Neki su navikli na to da ja uvijek budem dežurni krivac, a da sam na njihovu mjestu, ja ne bih mirno spavao kad bih znao da netko drugi odgovara za ono što sam ja počinio. Na mene su vršili strašan pritisak da se sakrijem i da ne idem u Haag. No, ja sam istog trenutka kad sam doznao da je protiv mene podignuta optužnica odlučio odazvati se, a ne predati se, jer to jedan general ne čini. Bivšoj vlasti je na savjesti sve ovo što se danas događa sa mnom, čega nije trebalo biti, ali više nisam spreman odgovarati za tuđe pogreške i propuste. Dosta je njih karijeru gradilo na meni, ali ja nikada nisam izbjegavao istinu, pa neću ni sada. Ponosan sam na sudjelovanje u Domovinskom ratu, ja sam školovani časnik, znam što je to ratno pravo, kako se treba odnositi prema vojnicima, prema civilima i prema zarobljenicima - rekao je general tijekom leta prema Amsterdamu.

Ispričao nam je i neke detalje iz Domovinskog rata, primjerice kako je spašavao civile i vojnike srpske nacionalnosti.

- Početkom "95. na nadmorskoj visini oko 1700 metara bio je ranjen jedan srpski vojnik i za njega sam organizirao spašavanje, koje je trajalo 18 sati. On i danas živi u Splitu. Ili, kad smo u Rogoznici "91. zarobili stotinjak neprijateljskih vojnika, oni su se svi vratili svojim kućama. I kad sam bio u Gospiću, nijedan civil druge narodnosti nije stradao. Isto se dogodilo i pri ulasku u Knin, za "Oluje" "95., kad smo također zaštitili 200 civila srpske narodnosti. Uglavnom, ja dobro spavam jer mi je savjest čista.

Mesiću dužan do kraja života

General Ademi je prije polijetanja iz Zagreba oštro napao i vojnog biskupa Jurja Jezerinca.

- Zahvaljujem vojnom biskupu Jezerincu što je došao ispratiti svog aktivnog generala na njegov križni put - bio je ironičan Ademi, a u zrakoplovu nam je objasnio da mu se biskup Jezerinac uopće nije javio iako bi mu to trebala biti dužnost.

- Trebao se makar pomoliti za mene - dodao je Ademi.

- Ne treba se on moliti, ja se molim za moga muža - dodala je generalova supruga Anita.

Ademi je rekao da mu je ministar Radoš zaželio sretan put i brz povratak. Kazao je da će predsjedniku Mesiću biti dužan do kraja života zato što je od njega dobio vrlo korisne upute i pomoć.

No, teško ga je razočarao general Janko Bobetko, koji je izjavio da svijet neće propasti ako Ademi ode u Haag.

- Te njegove riječi potvrđuju ono što mi se dogodilo "93., a to je da sam žrtvovan nakon akcije "Medački džep". Vjerojatno je Bobetko tada isto mislio kao i sada. Pitam ja njega čiji je to general koji ide u Haag. Nije li možda general republike srpske krajine? - proziva ga general.

- Bobetko me duboko razočarao i neka ga je stid jer ne mogu vjerovati da je dao takvu izjavu i nije istina to što on kaže da moga supruga nije mogao nazvati zato što mu je telefon bio isključen. Telefon nam nijednog trenutka nije bio isključen, imamo i sekretaricu i kako je moguće da nas Bobetko nije uspio nazvati kad su nas nazvali brojni prijatelji, znanci i nepoznati i dali nam potporu u ovim trenucima - nadovezala se supruga Anita.

Ademi je poručio i Nenadu Ivankoviću neka samo piše svoje knjige, ali neka ne izjavljuje da je netko njega ucjenjivao.

- Nitko me nije ucjenjivao. Sam odlučujem o svojoj sudbini i kad nešto odlučim, nema te sile koja će me od toga odgovoriti. I kad sam doznao da sam optužen, nijednu sekundu nisam mislio da ću bježati - kaže Ademi.

Nakon oproštaja u zrakoplovu amsterdamske zračne luke, supružnici Ademi privremeno su se rastali. General je sproveden u pritvor, a njegova će supruga zajedno s odvjetnikom ostati u Nizozemskoj najvjerojatnije do čitanja optužnice.

24 godine braka

- Kad je moj suprug smijenjen "93., već sam tada znala da će se dogoditi ovo čega smo danas svjedoci. Molila sam se Bogu da se to ne dogodi, ali se ipak dogodilo i nije nam lako, no ja znam kakav je moj suprug bio nekada i kakav je sada, te sam uz njega svaku sekundu. Nama ništa drugo ne treba nego da budemo zajedno i da živimo u miru - ponosno je rekla supruga Anita, a suprug je dodao da je ponosan na svoju ženu koja mu daje tako veliku potporu i da je uvjeren da će i ovaj put, kao i do sada, izaći kao pobjednici.

Supružnici Ademi navršit će 27. kolovoza 24. godišnjicu braka.

- Vjerujem da će u pritvoru biti ljudski odnos prema svima. Ja sam vojnik koji imam svoj ponos i moram ga sačuvati. Potpuno sam uvjeren u to da ću biti oslobođen - istaknuo je Ademi.

On jučer nije htio previše govoriti o drugom haaškom optuženiku, a nagađa se da je to Ante Gotovina. Ipak je rekao da je, ako je riječ o Gotovini, sve stvar njegove odluke hoće li izaći pred suce ili neće, a jedino se pred njima može obraniti od optužaba. Dodao je da bi bilo nepošteno kad bi bilo što rekao protiv njega.

Odvjetnik Prodanović već je najavio da će general Ademi danas odlučno reći da nije kriv.

ADEMI TVRDI:

Kriv je Tuđman, igrao se sa životima

Ademi smatra da je Franjo Tuđman kriv za sve što se odigralo u Medačkom džepu. Prvo je ljude poslao u akciju, kaže general, a onda je sve naprasno prekinuo i povukao vojsku.

- Tuđman se igrao sa životima ljudi i nije imao nikakvih osjećaja prema onima na terenu. Ne smatram ga nikakvim vizionarom. A to što me smijenio nakon akcije pogodilo me i kao čovjeka i kao vojnika - istaknuo je Ademi.

AMSTERDAM: Zvonimir Despot i Saša Zinaja

Ademi ostaje aktivni general HV-a

Kako nam je jučer na putu u Haag rekao optuženi general Rahim Ademi, zahvalan je predsjedniku Mesiću koji mu je zajamčio da će, bez obzira na suđenje u u Haagu, i dalje ostati aktivni general Hrvatske vojske, te da će i dalje obnašati službu pomoćnika glavnog inspektora za borbenu spremnost Oružanih snaga.