Vjesnik: 27. 07. 2001.

»Dajemo 100.000 kuna za pozitivnu presudu«

Odlukom Vrhovnog suda o protuzakonitosti štrajka u hotelu »Laguna«, štrajk se prekida, a direktor hotela Ivan Sertić najavio je otkaz 21 radnika u »lock outu« (privremeno isključenom dijelu štrajkaša), što prema mišljenju sindikalaca predstavlja grubo kršenje Kolektivnog ugovora i Zakona o radu. Protestirajući protiv odluke Vrhovnog suda, dvadesetak radnika i predstavnika sindikata okupilo su se u četvrtak ispred zgrade suda. Neki od radnika (možda i bivši) nosili su transparente na kojima je pisalo: »Sertiću, pravedna osuda će stići ma gdje bio (Ali ne od Crnića)« i »Dajemo 100.000 kuna za pozitivnu presudu«.

Vesna Mlinarić, tajnica Samostalnog sindikata ugostiteljstva i turizma ocijenila je odluku suda kao suspenziju svih ugovora i suspenziju dijela Zakona o radu, pa i Ustava, kojim je utvrđena mogućnost i pravo na štrajk radnika u slučaju neislplate plaća. Prema njezinim riječima u četvrtak je Radničkom vijeću na savjetovanje podnesen 21 Ugovor o radu djelatnika »Lagune« i njihova budućnost u hotelu postaje upitna. – Radnike ćemo i dalje zastupati, a na odluku Vrhovnog suda reagirat ćemo kod Međunarodne organizacije rada i svih svjetskih organizacija kojih smo članovi, ukaže li se za tim potreba, zaključila je Mlinarić.

Vitomir Begović, glavni tajnik SSSH, rekao je da na slučaju »Lagune« institucije pravne države pokazuju da je »tajkunizacija« jača od zakona.

– Radnici i sindikati umorni su od izrabljivanja i ponižavanja tzv. »poslodavaca«, te materijalne i socijalne ugroženosti usprkos poštenom radu. Odluka u slučaju »Lagune« loše će utjecati na uspostavu reda i poštenja kod poslodavaca, istaknuo je Begović. Prema njegovim tvrdnjama ispada kako ispada kako oni koji se zalažu za poštivanje elementarnih prava radnika postaju predmet ne samo poslodavačkih, veći sada i sudskih sankcija.

– Pravo na punu zarađenu plaću i njenu isplatu je temeljno ljudsko, a ne samo ustavno i moralno pravo, naglasio je Begović. Radnik je, prema njegovim riječima na tržištu radne snage u odnosu na poslodavca slabija strana, a zaštitu mu moraju pružiti institucije pravne države. Kako bi se to ostvarilo potrebne su korijenite promjene u pravosudnom sustavu, smatra Begović.

Sindikalna povjerenica »Lagune«, Jadranka Klekar rekla je kako svojom odlukom Vrhovni sud kao da poručuje da se sindikat ne bi trebao miješati u poslovnu politiku hotela, iako je ona uzrok nezavidnog gospodarskog položaja radnika, i razlog pokretanja štrajka, istaknula je Klekar.

Povjerenik SSSH, Damir Gašparović rekao je da se kada se govori o Hrvatskoj, misli na državu u kojoj Sanitarna inspekcija nema primjedbe na rad električara u kuhinji, Inspekcija rada, nema nikakve ovlasti da nešto poduzme, a HZZO skida zaposlenike s bolovanja, a da nikome nisu jasni kriteriji po kojima je to učinjeno.

– U toj državi Vladin ured za prognanike uplaćuje poslodavcu željeni iznos za njegova dugovanja, skupštinu dioničara privatnog poduzeća ne štite zaštitari već policija, a.radnicima je ukinuto pravo na štrajk, rekao je Gašparović.

– Radnici, dakle trebaju raditi, ali ne trebaju plaću. Ako govorimo o takvoj državi, govorimo o državi u kojoj nije prisutna pravda. A što je država bez pravde?, zapitao je Gašparović.

Boris Jagačić