Večernji list: 27. 07. 2001.

SINDIKAT HITNE POMOĆI NEZADOVOLJAN NOVIM KOEFICIJENTOM ZA PLAĆE

Zbog 1250 kuna manje plaće vozači Hitne prijete štrajkom

* Nove su plaće od 2.900 do 3.300 kuna bez dodataka

Sindikat zaposlenika u zdravstvu Hrvatske, podružnica Ustanova za hitnu medicinsku pomoć, spremna je na štrajk ako se u pregovorima s Ministarstvom zdravstva ne riješi problem plaća vozača Hitne pomoći. Sindikalci su prije četiri dana dopisom zatražili da se u roku od osam dana nađe termin za pregovore s Ministarstvom, nezadovoljni sadašnjim koeficijentom 0,95 za vozače, smatrajući ga diskriminirajućim u odnosu na druge radnike srednje stručne spreme.

Zagrebačkoj podružnici koja okuplja 180 članova od 250 zaposlenih potporu su dale i ona u Splitu i Osijeku te medicinski tehničari i neki liječnici. Vozači traže izjednačavanje koeficijenata vozača Hitne pomoći s medicinskim tehničarima u Hitnoj pomoći čiji je koeficijent 1,10. Prosječna je plaća prema novom koeficijentu 0,95 od 2.900 do 3.300 kuna bez dodataka, čime su stariji vozači izgubili 1250 kuna, a mlađi oko 800.

Traže beneficirani radni staž

Traži se i dodatak na uvjete rada koji mora biti najveći mogući u zdravstvu zbog najtežih uvjeta rada, povratak godišnjeg odmora s produljenim trajanjem (preventivni godišnji odmor), koji i dalje imaju pojedinci na lakšim radnim mjestima u zdravstvu, te beneficirani radni staž (koji nije ukinut, primjerice, vozačima ZET-a).

Još 21. svibnja sindikalci su održali sastanak s doministrom Rajkom Ostojićem, koji je načelno podržao zahtjeve vozača Hitne pomoći, kažu sindikalci. Probleme su pokušali riješiti i s predstavnicima Ministarstva Milenom Car i Dubravkom Bodalec, no one nisu niti odgovorile na pokušaj zakazivanja sastanka. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, dodaju, nije se pojavio na zakazanome sastanku, a Upravno vijeće Ustanove za hitnu medicinsku pomoć nije dopustilo predstavniku Sindikata da barem kao promatrač bude na sastanku na kojem su se razmatrali prigovori Sindikata na listu koeficijenata u UHMP-u.

Velimir Ostojić i Miro Drvar, predsjednik i dopredsjednik sindikalne podružnice, smatraju da bez vozača Hitna pomoć ne može funkcionirati, te da oni ne obavljaju samo posao vozača, već i medicinskoga tehničara. Nebrojeno se puta dogodi da se bolesnici moraju nositi s viših katova, vozači su stalno u dodiru sa zaraznim bolestima, a rade po 24 sata.

Rad s nasilnim, pijanim, psihičkim bolesnicima

- Česti su susreti i s nasilnim, alkoholiziranim ili psihičkim bolesnicima, bilo je napada nožem, pacijent zaražen hepatitisom C ubo je iglom medicinskoga tehničara, kod amputacija u prometnim nesrećama moguće je doći i u dodir s krvi zaraženoga HIV-om - kažu Ostojić i Drvar.

Koliko je važan i odgovoran posao vozača Hitne pomoći dokazuju i tečajevi koje vozači moraju proći u nastavnom centru UHMP-a - tečaj iz pružanja hitne medicinske pomoći, oživljavanje, osnovno održavanje života. Zbog svega je toga, ističu sindikalci, nezadovoljstvo radnika dosegnulo vrhunac te prijeti normalnome funkcioniranju Hitne pomoći. U Sindikatu su, kažu, spremni upotrijebiti sva legalna sredstva sindikalne borbe kako bi se ostvarili zahtjevi članstva.

V. Starčević