Slobodna Dalmacija: 28. 07. 2001.

OD 1. KOLOVOZA REBALANS TARIFA U NEPOKRETNOJ MREŽI HT-a

Lokalni "halo" skuplji, jer je Vlada ukinula - impuls

Piše: Marija BRNIĆ

ZAGREB — Hrvatska Vlada je na svojoj sjednici 26. srpnja donijela odluku kojom se od 1. kolovoza uvodi rebalans tarifa u nepokretnoj mreži Hrvatskog Telekoma.

Cijela Hrvatska postaje jedna tarifna zona — ukida se razlika između lokalnih i međužupanijskih poziva (međužupanijski pozivi pojeftinjuju za oko 30 posto). Smanjuju se cijene međunarodnih poziva u prosjeku za 50 posto. Uvodi se jedinstvena pretplata od 60 kuna za sve privatne korisnike. Dosadašnju impulsnu jedinicu zamjenjuje minuta.

Hrvatska će ovim novim konceptom postati jedna jedinstvena tarifna zona, odnosno, ukinut će se razlika između lokalnih i međužupanijskih poziva. To znači da će se cijena bivšeg lokalnog poziva povećati, ali će se zato cijena bivših međužupanijskih razgovora smanjiti. Tako će sada minuta razgovora unutar Hrvatske stajati jedinstvenih 0,23 kune (bez PDV-a).

Također, novi koncept ukinut će razliku između dvije vrste pretplata koje su se odnosile na dvije kategorije privatnih korisnika — jedni su plaćali pretplatu u iznosu do 40, a drugi u iznosu od 70 kuna, ovisno o trenutku zasnivanja pretplatničkog odnosa. Novi koncept tarifiranja donosi usklađivanje pretplate za sve korisnike, te će ona sada iznositi 60 kuna, a u nju će biti uključen i detaljizirani ispis računa koji se do sada zasebno naplaćivao 16 kuna, odnosno 32 kune. Uz to, privatni korisnici koji žele imati više od jedne telefonske linije, pretplatu za drugu i treću liniju plaćat će samo 39 kuna.

Restrukturiranje tarifnog sustava dokida zastarjeli sustav naslijeđen iz zastarjelih tehnologija i harmonizira domaći standard sa standardima Europske unije. Dosadašnji sustav tarifiranja sadržavao je u sebi grubi debalans između cijene lokalnih i međunarodnih poziva, te se ograničavao na impulsni sustav tarifiranja koji je kočio razvoj naprednih usluga u nepokretnoj mreži.

Prema istraživanjima koje je provela Hrvatska gospodarska komora, u ukupnom kućnom budžetu prosječnog hrvatskog kućanstva trošak telekomunikacijskih usluga (koji uključuje i TV pretplatu) iznosi 3,2 posto. Budući da će efekt novog koncepta tarifiranja za privatne korisnike značiti prosječno povećanje telekomunikacijskih troškova za oko 12 do 24 posto, novi koncept tarifiranja odrazit će se u ukupnom budžetu prosječnog hrvatskog kućanstva s najviše 0,4 posto, kaže se u priopćenju Hrvatskog Telekoma.

U Društvu za zaštitu potrošača su izračunali sljedeće: do sada smo 27 lipa plaćali jedan impuls koji je trajao tri minute. Impuls se ukida, a uvodi se plaćanje po minuti razgovora 27 lipa, što znači da telefoniranje poskupljuje tri puta! Ukidaju se dvije tarife, a uvode dvije vremenske zone; skuplja, ujedno i frekventnija, od 7 do 19, odnosno jeftinija od 19 do 7 sati. Pozive će se, dakle, ubuduće jednako plaćati bilo da se razgovara sa susjedom iz iste zgrade ili na drugom kraju države.

Cijene međunarodnih razgovora, međutim, iako padaju za 50 posto, i dalje će biti znatno skuplje nego u drugim zemljama. U "Potrošaču" navode da je odnos cijene razgovora između, primjerice, Zagreba i Washingtona jedan naprama šest, odnosno od sada ćemo biti tek trostruko skuplji u odnosu na SAD. Ogorčene potezima Vlade, Koordinacija udruga za zaštitu potrošača HUZP i HRID državnog su odvjetnika pozvale da reagira.

Minuta s Njemačkom do sada 4,37 kn, uskoro 1,85

Cijena međunarodnih poziva smanjit će se u prosjeku 50 posto. Tako će, primjerice, minuta poziva s Njemačkom stajati 1,85 kn, dok je do sada za minutu razgovora korisnik plaćao 4,37 kn, odnosno 3,28 kn, ovisno o peridou. Kao drugi primjer možemo izdvojiti Sloveniju: minuta razgovora sa Slovenijom bit će od sada 1,85 kn, a do sada je bila 3,62 odnosno 2,71 kn, također ovisno o periodu razgovora.