Vjesnik: 19. 01. 2000.

Zbog Paraginoga prigovora, Đapićeva kandidatura na Ustavnom sudu

Paraga tvrdi da su potpisi za predsjedničku kandidaturu Ante Đapića falsificirani / Marijan Ramušćak otklonio da je odlučivao o otpuštanju tri djelatnice Ministarstva pravosuđa i djelatnika u splitskom HPT-u

ZAGREB, 18. siječnja – “Državno izborno povjerenstvo, nakon prigovora Dobroslava Parage, uputilo je predsjedničku kandidaturu Ante Đapića Ustavnom sudu radi preispitivanja prikupljenih potpisa”, izvijestio je u utorak na konferenciji za novinare Marijan Ramušćak, predsjednik Izbornog povjerenstva.
Paraga tvrdi da su potpisi za Đapićevu kandidaturu “falsificirani”, te dodaje da je “Đapić poznati falsifikator jer mu je zbog toga oduzeta i titula magistra prava”. Kao dokaz da su potpisi za Đapića falsificirani, Paraga navodi i da njegova stranka HSP 1861., koja ima ogranke diljem Hrvatske i svijeta, nigdje nije primijetila da se skupljaju potpisi za Đapića. Ramušćak je kazao da je Povjerenstvo provjerilo potpise za Đapića te da nije uočilo nikakve nedostatke.
Inače, najviše prigovora na tijek predsjedničke kampanje, rečeno je u Povjerenstvu, uputio je Izborni stožer Zvonimira Šeparovića. Oni prosvjeduju zbog načina na koji je Branimir Bilić vodio emisiju na HTV-u 12. siječnja, u kojoj je predstavljen kandidat Šeparović. Izborni stožer zbog te emisije zatražio je i ispriku HTV-a. Nadalje, prigovore imaju i na kolumnu Borisa Vlašića objavljenu 15. siječnja u Jutarnjem listu pod naslovom “Predsjednički kandidat na putu za Haag. Šeparovićev Izborni stožer traži i objavljivanje podataka o financijskim izvorima predsjedničkih kandidata, kao i iznosima novca kojim raspolažu u kampanji. Izborno povjerenstvo, pak, napominje da zakon ne predviđa takvu mogućnost. Zbog teksta u Jutarnjem, gdje se tvrdi da je skup Ante Ledića u Dubrovniku pratilo 15 ljudi, prosvjedovao je i Ledićev izborni stožer, tvrdeći da je tamo bilo nazočno oko 100 osoba. Izborno povjerenstvo upozorilo je da bi mediji trebali korektno pratiti predsjedničku kampanju, a ako su kritike na račun Jutarnjeg lista utemeljene, onda su opravdani i prigovori na njihovo pisanje. Spomenut je i prigovor Stjepana Tota iz Slatine koji je prosvjedovao zbog lijepljenja Granićevih plakata preko Mesićevih.
Na novinarski upit, Marijan Ramušćak komentirao je napise u Jutarnjem listu prema kojima je on, kao pomoćnik ministra pravosuđa, 1991. godine otpustio tri djelatnice iz Ministarstva zbog toga jer su iz “miješanog” braka. Ramušćak tvrdi da je to netočno jer da je njih otpustio njima neposredno naređen tadašnji direktor. Odbio je i navode iz Feral Tribunea prema kojima je odgovoran za otpuštanje djelatnika u splitskom HPT-u. Ramušćak, naime, tvrdi da su oni dobili otkaz na temelju presuda Vrhovnog suda na koje on nije utjecao.
Izborno povjerenstvo do sada je dobilo odobrenje 44 države za održavanje izbora za hrvatskog predsjednika, a još se očekuje suglasnost iz Bosne i Hercegovine, Austrije, Bugarske i Indonezije. Ramušćak je potvrdio da, nakon odluke Ustavnog suda, predsjedničke izbore nije moguće, umjesto u ponedjeljak 24. siječnja, održati u nedjelju.