Arena: 2. ožujka 2000.

PANIKA U KOPRIVNICI Nakon ostavke čelnog čovjeka prehrambenog diva Podravci strahuju za svoju budućnost

Proda li Račanova vlada Podravku, 6 300 radnika blokirat će Zagreb

PIŠE Karolina Starčević

Ante Babić je dobar i pošten, najbolje mu je da se makne iz tog kupleraja - govore u središtu Koprivnice zaigrani "šmrkavci". Nemaju više od deset godina, a već znaju da grad potresaju kadrovske smjene na vrhu koprivničkog nebodera u kojemu stoluje menadžment podravskog prehrambenog diva Podravke.

Prije točno 41 godinu iz nje je na hrvatsko tržište lansiran čarobni začin vegeta, a u koprivnički pogon kao običan tvornički radnik ušao je 21-godišnji strojarski tehničar Ante Babić. U četiri je desetljeća utjelovio fenomen američkog poslovnog uspjeha, uspevši se na čelo najkrupnijeg prehrambenog giganta. Proteklog tjedna neopozivom, i Koprivničanima nepojmljivom, ostavkom 62-godišnji Babić otvorio je krizu vlasti kakvu Podravka ne pamti. Panika se nadvila nad pitome podravske brežuljke, a strah se uvukao u duše 35.000 stanovnika Koprivnice, čije su egzistencije neumoljivo povezane sa sudbinom Podravkine korporacije vrijedne 1,8 milijardi kuna. Na početku sjednice Nadzornog odbora Podravke 22. veljače predsjednik Uprave Ante Babić podnio je ostavku sentimentalnim i nedorečeno ogorčenim obraćanjem predstavnicima vlasnika, a nekoliko dana poslije učinio je to i glavni direktor za financije Jurg Schuetz.

Nakon toga, u petak, održan je tajnoviti konzultativni sastanak devetero članova NO-a, predvođenih Božom Prkom iz Privredne banke Zagreb, i odaslano šturo priopćenje za javnost. Predloženo je da se ostavke dvojice članova Uprave ne prihvate do daljnjeg. Najzanimljivija je u priopćenju najava opoziva jednog od članova Uprave Podravke, kojemu će se na sljedećoj sjednici otkazati povjerenje. Bude li to pomoćnik predsjednika Uprave Vlado Marić, jedan od osumnjičenih za pronevjeru u Belupu, pobjeđuje Babić na kormilu podravske struje.

Iz Babićeva posljednjega govora jasno je da se presudni motivi njegove ostavke kriju u političkim pritiscima i spletkama oko Podravke. Njima je svoju ostavku obrazložio i Schuetz, ističući znatno otežane okolnosti obavljanja profesionalnih dužnosti.

Strah od preuzimanja

Panika zbog otkaza Podravkinih čelnika kulminirala je u radničkim redovima koji su, kako to uvijek biva, najmanje upoznata i najranjivija strana. U svakom kutku podravskog središta ispod glasa se spominju i kombiniraju imena istaknutih političara i biznismena metropole koji su, uvjerenje je Koprivničana, glavni akteri neprijateljskog preuzimanja korporacije. Takvih je pokušaja prikrivenih i otvorenih bilti mnogo, a svi posebno ističu izravnu Todorićevu ponudu otprije dvije godine da otkupi kontrolni paket dionica od državnih fondova i malih dioničara za 230 milijuna maraka. Koprivničko je javno mnijenje sada uvjereno da su ostavku uglednog i neokaljanog Babića isprovocirali zagrebački članovi Nadzornog odbora predvođeni Prkom u namjeri postavljanja "stranog" menadžera. Neprihvatljive bi mane vanjskog lidera za Podravce bile agresivna borba za profit i otpuštanje stotina radnika nestrateških članova Podravkine grupe, poput Mesne industrije Danica. Uz to, još je neke ključne trenutke nagle Babićeve ostavke zapazio koprivnički gradonačelnik Josip Betlehem iz LS-a. Tjedan dana prije dramatičnih ostavki on je primio Antu Babića i dvoje njegovih Ijudi u Upravi, Branku Perković i Stanislava Biondića.

- Žao mi je Babića. On je cijeli svoj život ostavio u gradnji Podravkina ugleda i uspjeha. Teško je reći je li njegova ostavka iznuđena, ali činjenica je da za nedavnog sastanka to ničim nije dao naslutiti. Izvijestio nas je tada o Podravkinom prošlogodišnjem prometu i dobiti koja bi, u 2000. mogla porasti čak 30 posto. Podržali smo njihove poslovne programe, a stav je gradske uprave da je Podravka izrasla od Podravaca i Koprivničana te i pripada njima. Punu podršku dajemo poslovnim rješenjima i aktivnostima menadžmenta i Nadzornog odbora koji će tu činjenicu poštivati - smatra gradonačelnik Betlehem i dodaje:

- Suprotni pritisci u kojima je, koliko znam, bio značajan i utjecaj ministra Goranka Fižulića naveli su, vjerujem, Babića na ostavku. Osim toga, njegov logičan prijedlog smjenjivanja Vlade Marića iz Uprave zbog kaznene prijave za milijunsku pronevjeru u Belupu očito je opstruirala većina članova Nadzornog odbora, iako je takav prijedlog bio neophodan za očuvanje reputacije cijelog društva. Iz toga je jasno da se i glasovi Đurdine, Majdančića i Antolića, reprezentanata malih dioničara u NO-u, preslabo čuju. Što se Prke tiče, dobro je što su ostavke prisilile vlasnike i Upravu da o svemu tome otvoreno progovore u Vladi. Transparentnost će ga spriječiti u samoinicijativnom pronalasku novih strateških suvlasnika u Podravki. Ambiciju izlaska Podravkinih dionica na londonsku burzu i pojačavanje izvoznog trenda može provesti neki svjetski menadžerski stručnjak i sa savjetničke, a ne predsjedničke pozicije u Upravi. Vjerujem da bi Plivin poslovni stručnjak Darko Marinac, kojega zagrebačka struja vidi kao direktorsko rješenje, svoje sposobnosti pristao dokazati i u zavidno plaćenoj savjetničkoj ulozi - kaže gradonačelnik.

Smjenjivanje Marića

Jesu li informacije kojima gradonačelnik barata uistinu presudile u korist Babićeva ogorčenog napuštanja Podravkina kormila, sam Babić nije želio komentirati. Njegova nam je glasnogovornica i nećakinja Zrinka Kos rekla kako o tome i spornim političkim pritiscima na koncu ima namjeru razgovarati s premijerom Račanom. Prije visoke političke arbitraže, u dosad najtežoj Podravkinoj krizi, nitko od glavnih sudionika iz koprivničke Uprave nije bio dostupan Areninim reporterima. S puta u nepoznatom smjeru kratko i šturo javio nam se zamjenik predsjednika Uprave Vlado Marić, inače visokopozicionirani hadezeovac, čiji je neuspjeli pokušaj smjenjivanja, čini se, naveo Babića na ostavku. No, bivši financijski direktor Belupa, farmaceutskog člana koncerna, koji je krajem ‘99. s još pet direktora osumnjičen za pronevjem 56 milijuna kuna, nije bio spreman pričati ni o svojoj niti o Babićevoj ostavci.

- Prema nalogu Nadzornog odbora, svi članovi Uprave normalno obavljaju dužnosti i ostvaruju poslovne planove Podravke - ustvrdio je Marić. Prema njegovu mišljenju, ne odvija se nikakva upravljačka drama, a izostanak glavnog direktora riješio bi se imenovanjem novog na redovitoj 11. sjednici Nadzornog odbora. Rijetki Koprivničanci, a osobito radnici Podravke dijele optimizam kompromitiranog člana menadžmenta, koji je u podravskom gradiću poznat i po obiteljskoj "hacijendi", vrijednoj, kažu, čak dva milijuna njemačkih maraka. Podrijetlo raskoši te prostrane Marićeve nekretnine u Ulici Dubovec koprivničkoj je javnosti posebno upitno i iritantno u usporedbi s relativno skromnim domom koji je još prije 20 godina sagradio Ante Babić, koji je rodni Imotski ostavio s majkom i sestrom kao petogodišnji dječak. Njegov privatni i profesionalni moral radnici Podravke smatraju neupitnim, ali ne zaboravljaju da za njih najvažnije obećanje s početka svog direktorskog mandata ‘97. godine do prijevremenog odlaska nije ispunio.

- Obranio je Podravku od tajkuna i pljačke, za njegova prethodnika Majdančića imali smo gubitke, a on nas je doveo do dobitaka. No, nije bio dosljedan u najavljenoj politici plaća jer obećao je da će radnici biti zadovoIjni njihovim iznosima. Nismo zadovoljni s prosječnom radničkom plaćom od 2500 kuna, dok dohoci čelnika, službeno obavijeni velom menadžerske tajne, dosežu i vrtoglave mjesečne cifre od 80.000 kuna - veli Dražen Keleminec, dopredsjednik Podravkine Udruge branitelja, dragovoljaca i udovica Domovinskog rata. Udruga ima 1500 članova, a posebno se istaknula, tvrdi dopredsjednik, u obrani Podravke od Todorićeva neprijateljskog zauzimanja.

- Dok je Babić sprečavao pljačkanje Podravkinih skladišta, čiju je robu bivša vlast praktički besplatno za vrijeme rata slala u Hercegovinu, Božo Prka sponzorirao je Hajduk Podravkinom dobiti. Pod njegovim vodstvom Nadzorni odbor dokinuo je sponzoriranje koprivničkog prvoligaša Slavena Bilokalnika koji sada financijski propada, a kao čelnik PBZ-a Prka je sklopio sponzorski ugovor s Hajdukom koji financira Podravkinim sredstvima - tvrdi Dražen Keleminec.

U borbu za zaštitu interesa i nastavka zdravog poslovanja tvrtke krenula je prošloga tjedna i dominantna Podravkina sindikalna podružnica PPDIV-a, na čelu s povjerenicom Anom Katanom. Članstvo tog sindikalnog ogranka čini 5096 od ukupno 6307 zaposlenika.

Linićevo obećanje

- Vidimo da je situacija ozbiljna i u njoj je očito mnogo toga "zmešano". Podravka je prošla brojne brodolome od osnivanja preko okrupnjivanja do restrukturiranja i profitiranja, ali nikada nije bila u sličnom bezvlašću. Priopćili smo Upravi da je dužna savjesno nastaviti rad, te se prilikom odlučivanja o novom predsjedniku rukovoditi interesom zaposlenika, a ne samo profitom i kapitalom. No, naši su se menadžeri nakon Babićeve ostavke nastavili ponašati kao slonovi u staklarnici, pa smo zaštitu stečene socijalne i poslovne sigurnosti morali tražiti u Vladi. Njen potpredsjednik Slavko Linić u petak je na sastanku s nama podržao glavni sindikalni zahtjev da se strateške odluke o prodaji oko 27 posto vlasničkog udjela državnih fondova u Podravki ne donose bez konsenzusa sa zaposlenicima i malim dioničarima. Takvu smo garanciju protekle vlade, naime, izborili krajem prošle godine kad nam je posredno prijetilo neprijateljsko preuzimanje društva iz multinacionalne kompanije Unilever. Anti Babiću ne odobravamo njegov postupak, iako na ostavku ima moralno pravo jer i on je samo čovjek - zaključuje Ana Katana i nastavlja kako Sindikat neće predlagati njegova nasljednika, iako im nije svejedno tko sjedi s druge strane pregovaračkog stola:

Direktore traže u Londonu

- Zato ćemo reći koga ne želimo, a to je u svakom slučaju neki promotor latinskoameričkog tipa kapitalizma i profita pod svaku cijenu. Odabrali smo socijalni liberalizam, kolektivni ugovor u Podravki dosljedno je provođen i protiv racionalizacije radne snage masovnim otkazima borit ćemo se ako treba pohodom na Markov trg. Nećemo dopustiti, a u tome nas je podržao i potpredsjednik Vlade, da borba za Podravku završi na cesti kao u Vupiku ili Belju - beskompromisno zaključuje sindikalka Ana Katana.

- Ma Koprivničani su vam ksenofobi. Za njih je, štoviše, svatko tko nije iz Podravine stranac kojega se boje - komentirao je pak Darko Ostoja iz PIF-a Dom, koji u Podravkinom Nadzornom odboru glasuje za gotovo 10 posto vlasničkog portfelja, koliko je pripalo PIF-ovima.

- Podravki treba jaki menadžment koji će uspjeti prodati proizvode triju novih Podravkinih tvornica na stranim tržištima. Da je dosadašnji menadžment za to nesposoban, pokazuje to što je 1990. Podravka bila u istom rangu s Plivom, a danas je Pliva dvostruko veća. Među ostalim to je i zato što se otvorila znanju stranih menadžera. Kriza Uprave nastala je u Podravki zato što nije odgajan Babićev nasljednik. Inače, u dogovoru s Europskom bankom za obnovu i razvoj, mi smo angažirali londonsku kompaniju za tzv. head hunting da nam pronađe Babićeva nasljednika. Jedan je od kandidata za to mjesto menadžer Duško Marinac iz Plive. Mi ćemo zamoliti gospodina Babića da odustane od odlaska u mirovinu dok ne nađemo novog čelnog čovjeka, a za to će trebati najmanje šest mjeseci. Nije riječ ni o kakvu preuzimanju Podravke od strane strateškog kupca, vjerujte mi da takvog interesenta u ovom trenutku nema, ali će Podravka s dionicama morati izići na međunarodnu burzu, kao što je to učinila Pliva, jer je i na to pristala u pregovorima s Europskom bankom za obnovu i razvoj - dodao je Ostoja.

Prema njegovu mišljenju, cijelu histeriju u Koprivnici iskonstruirala je nekolicina menadžera koji tako brane svoje fotelje od strane konkurencije, ne razumijući zapravo tržišni interes korporacije Podravka koja je prerasla mali podravski gradić i stasala za Europu.

Nakon olakšanja koje je zavladalo Koprivnicom jer je Nadzorni odbor odlučio zadržati Babića, u ponedjeljak je ulje na vatru dolila Udruga dioničara Podravke.

Od Nadzornog odbora traže da na Babićevo mjesto imenuje Željka Đurdinu, predsjednika njihove Udruge, inače direktora nove tvornice vegete. Njihov je stav da Vlado Marić treba biti smijenjen, a da ostale članove Uprave kao novi predsjednik imenuje upravo Đurđina, koji inače uz Zvonimira Majdančića i Slavka Antolića u Nadzornom odboru zastupa male dioničare u čijem je vlasništvu 34,15% dionica Podravke.