Slobodna Dalmacija: 5. 3. 2000.

KONTROVERZIJE OKO POSJETA PREMIJERA REPUBLIKE SRPSKE
Tko je Dodika zvao u Zagreb

Piše: Bisera LUŠIĆ

Dolazak premijera Republike Srpske Milorada Dodika u Zagreb krajem ovoga tjedna izazvao je pravo iznenađenje ne samo u javnosti, već izgleda i u veleposlanstvu Bosne i Hercegovine u Zagrebu. Prema informacijama koje su kružile kuloarima Banskih dvora, obavijest o Dodikovu dolasku stigla je u posljednji trenutak na telefaks kabineta hrvatskog premijera, ali u Dodikovoj pratnji na sastanku u Vladi nije bio akreditirani predstavnik Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj.
Oko cijele zbrke dolaska premijera RS-a oglasio se i Ured predsjednika, demantirajući moguć
nost sastanka predsjednika Mesića s Miloradom Dodikom. U Ministarstvu vanjskih poslova u Zagrebu poručuju pak kako veleposlanik Hasan Muratović treba pitati nadležne u Ministarstvu vanjskih poslova BiH zašto ga nisu obavijestili o dolasku premijera Republike Srpske, te da nije ni prvi, a ni posljednji put da Dodik dolazi u Zagreb. Sastanak je dulje vrijeme dogovaran, tvrdi službeni Zrinjevac, iako je ostalo otvoreno pitanje tko je koga pozvao i je li Dodik ovoga puta samoinicijativno najavio svoj dolazak u Zagreb. Hrvatska diplomacija naglašava da je dolazak premijera Republike Srpske dogovoren redovitim diplomatskim putem, te da nema govora o bilo kakvoj "nategnutoj" situaciji što se hrvatske strane tiče. Uostalom, uskoro će se i ministar vanjskih poslova Tonino Picula uputiti u posjet Banjoj Luci.
Na izravni novinarski upit koga on zastupa u Zagrebu, Dodik je rekao da je dobro poznato koju on funkciju obnaša te da nije došao kao predstavnik BiH. S druge strane, hrvatski premijer spominjao je isključivo pri
jateljsku i susjednu Bosnu i Hercegovinu, ne spominjući nijednom riječju izdvojeni srpski entitet, osim glede povratka gdje je potreban zajednički naporni rad na svim razinama. Premijer Dodik je našao potrebnim primijetiti kako srpski entitet gravitira Hrvatskoj, a komentirao je i donošenje presude generalu Blaškiću riječima da se "radilo o građanskom ratu pa je bilo pomaganja sa svih strana", što on drži normalnim i opravdanim. Ipak, Dodik nije potvrdio da će osobno pomoći da se, primjerice, Radovan Karadžić uhvati i izvede pred Haaški tribunal, iako je mudro zaključio da ratne zločine treba individualizirati. Pitanje o tome kako će Republika Srpska tome pridonijeti, njezin premijer je, slučajno ili ne, prečuo.