Novi list: 7. 3. 2000.

KONČAR-SUS NA MORH-ovoj BAČVI BARUTA

Poduzeće u okove, radnike na burzu

ZAGREB - Ulaz u radni prostor poduzeća “Končar-SUS” u nedjelju je zatvoren lancima. Još u petak, 3. ožujka, Marina Kralj iz uprave “Končar-elektroindustrije”, u čijem je pogonu smješten “Končar-SUS”, obavijestila je direktora Juraja Miličića, da će se tokom vikenda izbaciti opremu i dokumentaciju s lokacije na Fallerovom šetalištu i da će od 6. ožujka radnicima biti zabranjen ulaz u radni prostor.

Jučer su se zato sastali uprava SUS-a na čelu s Miličićem, uz podršku dvadesetak radnika, s Hrvojem Vojkovićem, predsjednikom Hrvatskog fonda za privatizaciju, vlasnikom poduzeća. No, kako ispada, dogovoreno nije - ništa. Sudionici su se složili da je izvor svih problema u dugovima MORH-a Kočaru i uglavnom se razgovaralo o mogućim rješenjima. Po Miličićevim riječima, radnici će vidjeti kako se razvija situacija danas ujutro kad se nađu na radnom mjestu. Tad će, naime, vidjeti hoće li se moći ući u poduzeće ili ne.

No, u Končar-elektroindustriji ističu kako je između Fonda, MORH-a i njih još u studentom prošle godine usaglašeno da će se Končar-SUS preseliti u Sesvetski Kraljevec.

“Protivno dogovoru, preseljenje se neopravdano odužilo,” piše u priopćenju Marina Kralj. “Dodatno se mimo dogovora preuzimala tehnička oprema na servis, a time se i nadalje ugrožavala sigurnost djelatnika na lokaciji i stanovnika okolnih naselja te ogromne materijalne imovine koncerna Končar. U cilju izbjegavanja daljnjeg nepotrebnog ugrožavanja ljudskih života i opreme, predsjednik uprave Končar d.d. donio je odluku o konačnom preseljenju na lokaciju Sesvetski Kraljevec. Direktor Končar-SUS-a je odbio provesti odluku o preseljenju pa je Uprava Končara samostalno osigurala završetak preseljenja,” zaključuje se u priopćenju.

“Problem je u tome što je MORH jednostavno rekao: 'Nama to poduzeće više ne treba',” kaže Josip Bardić, tajnik zagrebačkog Sindikata metalaca Hrvatske.

“Sadašnja situacija je da poduzeće nema posla i radnici već mjesecima ne primaju plaću. Naš je prijedlog da se ti ljudi zbrinu, ako nigdje drugdje, a onda na burzi i uz otpremnine. Ako nema posla, onda ni firma nema budućnosti.”

D. Pe.