Jutarnji list: 8. 3. 2000.

ANALIZA Raiffeisen Zentralbanka Austria o hrvatskom tržištu kapitala i prognozama za 2000.

Marka će biti 4,45 kuna, a inflacija veća od 9 posto

Analitičari Raiffeisena preporučuju kupnju dionica Karlovačke pivovare, Podravke, Viktora Lenca, Riječke banke i Plive, a neutralni su kad je riječ o Plavoj laguni, Privrednoj, Varaždinskoj i Zagrebačkoj banci

Piše: Ratko Bošković

Equity Insights, mjesečnik namijenjen upraviteljima portfelja dionica poduzeća iz srednje i istočne Europe, koji izdaje londonska podružnica Raiffeisen Zentralbank Austria (RZB), u broju od ožujka 2000. posvećuje nekoliko stranica Hrvatskoj i hrvatskim tvrtkama. I premda publikacija nije namijenjena ulagačima pojedincima, njezine analize i preporuke jedan su od rijetkih profesionalnih smjerokaza na hrvatskom tržištu kapitala.

Pad izvoza i uvoza

U pregledu hrvatske makroekonomije na samom početku 2000. analitičari RZB-a upozoravaju da smanjenje vanjskotrgovinskog deficita u 1999. od 8,7 posto prema 1998. na prvi pogled izgleda dobro: međutim, ono je u najvećoj mjeri posljedica sažimanja domaćeg tržišta. U promatranom razdoblju, naime, uvoz je smanjen za 7,2 posto (na 7,7 milijardi dolara), ali je za 5,8 posto smanjen i izvoz mjeren američkim dolarima, na 4,2 milijarde.

Zanimljive su i makroekonomske prognoze Raiffeisena za Hrvatsku u 2000. godini. Za razliku od većine drugih ekonomskih prognostičara, RZB očekuje da će se ove godine hrvatski bruto domaći proizvod u dolarima - s lanjskih 19,4 milijarde - smanjiti na 18,5 milijardi. Istodobno očekuje prosječni tečaj doIara od 7,77 kuna, što se već pokazalo podcijenjenimjerje dolar ovih dana dosegnuo osam kuna.

Analitičari RZB-a očekuju vrlo blagi porast industrijske proizvodnje od samo jedan posto i inflaciju izmedu 8,7 i 9,9 posto. No najzanimljivije je njihovo predviđanje da će kuna u odnosu na njemačku marku (i euro) do kraja ove godine izgubiti još oko 11 posto vrijednosti i pasti na 4,45 kuna za jednu marku. Raiffeisen najavljuje Hrvatskoj konsolidaciju bankarstva, daljnji blagi pad kamata te značajan porast prihoda od turizma. Očekuje se i nastavak privatizacije Hrvatskog telekoma i povećanje deviznih rezervi s kojima će se Narodna banka moći oduprijeti tržišnim pritiscima na kunu.

Sve to pruža ulagačima razloge za optimizam iskazan već na početku 2000. godine. Na hrvatskom tržištu kapitala u siječnju rastom cijena svojih dionica posebno su se istaknule Varaždinska i Riječka banka te porečka Plava laguna.

Rast bankarskih dionica

U samo mjesec dana, zahvaljujući glasinama o preuzimanju, cijena dionica Varaždinske banke porasla je za fantastičnih 125 posto, dok je vrijednost Riječke banke, zahvaljujući neočekivano dobrim poslovnim rezultatima kao i najavljenoj prodaji strateškom investitoru, porasla 53 posto.

Plava laguna dobila je novog vlasnika, tvrtku Sutivan Investments Anstalt u sastavu čileanske Grupe Lukšić.

Preporuke za kupnju

I premda su prodajom Lukšiću dioničari Plave lagune prepolovili gubitak koji su zabilježili velikim padom cijene dionica proteklih godina ta velika i vrijedna tvrtka za hrvatsko je tržište kapitala praktično izgubljena. Tržišna cijena njezinih dionica vjerojatno će doživjeti sudbinu Karlovačke pivovare čija se vrijednost u posljednjih godinu dana smanjila za 13 posto.

Ipak, uz dionice Karlovačke pivovare analitičari Raiffeisena stavili su preporuku "kupiti", kao i uz dionice Podravke, Viktora Lenca, Riječke banke i Plive. Analitičari RZB-a neutralni su kad je riječ o Plavoj laguni, Privrednoj, Varaždinskoj i Zagrebačkoj banci, procjenjujući, vjerojatno, da je tržišni potencijal za rast vrijednosti tih hrvatskih papira za stanovito vrijeme potrošen.