Jutarnji list: 10. 3. 2000.

KRIZA U PRAVOSUĐU Ministar pravosuđa jučer oštro govorio o situaciji u hrvatskom pravosuđu

Ivanišević: Pravosuđe je prožeto korupcijom!

Dva člana DSV-a, Davor Krapac i Ante Carić, jučer su najavili kako će zatražiti da ih Sabor razriješi funkcije u DSV-u

Piše: Ivanka Toma

ZAGREB - Tuđmanov režim ne samo da nam je ostavio u naslijeđe praznu državnu blagajnu, velike dugove u zemlji i inozemstvu, nego i ozbiljno i teško stanje u pravosuđu.

Pravosuđe je kronično nedjelotvorno. Sudski postupci traju predugo. Gomilaju se neriješeni predmeti kojih je sada već više od milijun. Postoji niz nekažnjenih zločina za koje nema opravdanja što nisu procesuirani. Pred trgovačkim sudovima postoji opća klima favoriziranja dužnika pred vjerovnikom. Postoji prožetost pravosuđa i korupcije - rekao je Stjepan Ivanišević, ministar pravosuđa, uprave i lokalne samouprave, na jučerašnjem otvorenju okruglog stola "Hrvatsko pravosuđe na prijelazu u novi milenij". Trajat će tri dana i okupit će hrvatsku pravnu elitu, a organizirali su ga Pravni fakultet u Zagrebu, Hrvatski pravni centar, Hrvatska odvjetnička komora i Hrvatska javnobilježnička komora.

Govoreći o tome kakvo će pravosuđe ući u treći milenij, ministar Ivanišević je rekao da od prvoga dana svog ministarskog mandata dobiva na tisuće zahtjeva, predstavki i pritužbi od građana i pojedinih organizacija u kojima se ukazuje na negativnsti u pravosuđu.

Za nezavisno pravosuđe

Kao krivca za takvo stanje apostrofirao je bivšu vlast koja je previše utjecala na pravosuđe, izbor sudaca i njegovo funkcioniranje. - Mi smo za stvaranje nezavisnog pravosuđa. Uloga izvršne vlasti je da stvori uvjete i ukloni zapreke za njegovo autonomno funkcioniranje - rekao je Ivanišević. Dodao je, međutim, da u ostvarenju tih ciljeva izvršna vlast ipak mora zadirati u pravosudni sustav te da nije lako naći mjeru kako ne bi prekoračila svoje ovlasti. Okrugli stol bila je prigoda i da članovi Državnog sudbenog vijeća, profesori na pravnim fakultetima u Zagrebu i Splitu, Davor Krapac i Ante Carić najave kako će od Hrvatskog državnog sabora zatražiti da ih razrješi s fimkcija u DSV-u.

Ostavke u DSV-u

Rekli su kako su odluku donijeli autonomno zbog brojnih nepravilnosti u radu DSV-a na koje nisu mogli utjecati. Prof. Krapac je podsjetio da je Ustavni sud ukinuo još pet DSV-ovih odluka o imenovanju, čime se DSV približio brojci od 30 pogrešnih odluka. U radu okruglog stola raspravljalo se o stručnim, ali vrlo aktualnim temama. Branko Smerdel, šef Katedre za ustavno pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu i član Komisije za promjenu Ustava, koju je osnovao Predsjednik Republike, govorio je o temi konstitucionalizma i promjene vlasti. Predsjenik Ustavnog suda Smiljko Sokol pripremio je referat o odnosu Ustavnog suda i tijela sudbene vlasti, predsjednik Vrhovnog suda Marijan Ramušćak o djelovanju Vrhovnog suda. Predsjednik Udruge hrvatskih sudaca Vladimir Gredelj obradio je aktualnu problematiku sudbene vlasti i mjera koje bi trebalo poduzeti.