Novi list: 14. 3. 2000.

UGROŽEN OPSTANAK VLADE: UOČI OVOTJEDNE SABORSKE RASPRAVE O BUDŽETU, POČELO GROZNIČAVO DISCIPLINIRANJE ZASTUPNIKA VLADAJUĆE KOALICIJE

RAČAN PODNOSI OSTAVKU AKO SABOR PROBIJE PRORAČUN

Saznajemo da je premijer najavio svojim suradnicima da će podnijeti ostavku ako se neumjerenim zahtjevima poveća proračun od 48,3 milijarde kuna. Odstupi li se od politike štednje Vlada bi morala dati ostavku, smatraju dobro upućeni

ZAGREB - Premijer Ivica Račan rekao je svojim suradnicima da će podnijeti ostavku ako zastupnici vladajuće koalicije budu svojim neumjerenim zahtjevima povećali državni proračun u iznosu od 48,3 milijarde kuna, koji je prije desetak dana predlđžila Vlada, rekli su jučer našem listu politički krugovi bliski predsjedniku Vlade. Sredinom ovoga tjedna Zastupnički dom Sabora trebao bi početi raspravu o restriktivnom proračunu za 2000. godinu i ako vladajuća većina ne bude podržala Vladinu politiku štednje u ovoj godini, cijela Vlada morala bi dati ostavku, smatraju isti krugovi.

Povod za takve Vladine pritiske na Sabor leži u činjenici da su neki zastupnici vladajuće koalicije dali do znanja kako se neće pomiriti sa smanjenjem pojedinih proračunskih stavki. Zastupnik IDS-a Damir Kajin već je ustvrdio da je brodogradnja dobila premalo novca, te da bi pulskom “Uljaniku” Vlada trebala dati jamstvo za kredit. Također, neki zastupnici SDP-a počeli su pripremati amandmane sa zahtjevima za više novca za pojedine prometnice ili za potrebe svog zavičaja.

Arlović “obrađuje” mlađe kolege

Stoga je već jučer na sjednicama parlamentarnih klubova iza zatvorenih vrata počelo discipliniranje vladajućih zastupnika upozorenjima da više nisu u opoziciji i da se “ne mogu neodgovorno ponašati”. Samo je Klub SDP-a, kako doznajemo, dosad održao tri sastanka bez dnevnog reda, na kojima su Mato Arlović, šef Kluba, i stariji zastupnici držali predavanje mlađima o tome kako se trebaju ponašati članovi stranke na vlasti.

No, problem je to što se smanjenju proračuna protive i neki članovi Vlade, a osobito je nezadovoljari ministar Radimir Čačić, koji se boji da će kresanje budžeta za obnovu naići na nezadovoljstvo hrvatskih prognanika. Nije pomoglo ni to što je vicepremijer Goran Granić poručio kako se ne može tražiti od Vlade da sve rješava pomoću državnog proračuna. Zato neki Čačićeve kolege upućuju ministra da dio novca za obnovu treba prikupiti od stranih donatora, pogotovo sada kada je međunarodna zajednica promijenila odnos prema Hrvatskoj.

Nužna pomoć svijeta

Primjerice, kada je prošlog tjedna u Banjoj Luci američka državna tajnica rekla hrvatskom ministru vanjskih poslova da bi Hrvatska trebala pokrenuti proces povratka izbjeglica, Tonino Picula se s time složio, ali je upozorio da država nema novca. Na to je Madeleine Albright odgovorila da će njezina zemlja pomoći gradnju stotinu kuća za povratak Srba u Hrvatsku i stotinu za povratak Hrvata u Bosnu. Osim toga, Albright je najavila i 15 milijuna dolara dodatne američke pomoći Hrvatskoj za tu namjenu, pa je prije nekoliko dana prijedlog za to proslijeđen u američki Kongres. Potkraj ovog mjeseca, na donatorskoj konferenciji u Bruxellesu Hrvatska bi mogla dobiti oko 40 milijuna dolara pomoći za obnovu i povratak izbjeglica, ali ne samo Srba, nego i Hrvata. Promatrači se slažu da će na pitanju državnog proračuna, kojeg Sabor mora donijeti do 31. ožujka, vladajuća koalicija polagati prvi značajniji ispit svoje ozbiljnosti i vjerodostojnosti. To joj neće biti lako, jer je Hrvatska zbog krize u koju je upala, jedina među tranzicijskim zemljama koja je išla na smanjenje budžeta.

Čačić ugrožava Radoša i Lučina

Neslužbeno se čuje da su Čačićevim javnim pritiscima za povećanje njegova resornog budžeta naročito pagođeni ministri obrane i unutarnjih poslova Jozo Radoš i Šime Lučin. Oni su prisiljeni kresati troškove svojih resora i pitanje je kako će provesti smanjenje broja zaposlenih kojih u MUP-u ima oko 33.000, a u MORH-u oko 64.000. Radoš bi trebao smanjiti broj zaposlenih za 12000, a Lučin u svom resoru za 10.000, što je gotovo nemoguće provesti, barem ne brzo.

Branko PODGORNIK