Vjesnik: 21. 3. 2000.

HSLS pita Linića kakvu je sudbinu namijenio trogirskom škveru

TROGIR, 20. ožujka - Zabrinuti smo za daljnju sudbinu više od 1.000 radnika trogirskoga brodogradilišta, čija su radna mjesta ugrožena nakon što se potpredsjednik Vlade Slavko Linić usprotivio davanju državnih jamstava hrvatskim brodogradilištima, priopćio je u ponedjeljak trogirski HSLS.
U priopćenj
u se upozorava na to da ubrzo istječe rok za izdavanje državnih jamstava, na osnovi kojih su se trebali sklopiti ugovori za izgradnju novih brodova iz tzv. švedskoga programa u trogirskome brodogradilištu. HSLS je »šokiran« informacijama objavljenima u tisku, po kojima je ministar gospodarstva Goranko Fižulić inzistirao da se u dnevni red sjednice Vlade uvrsti pitanje izdavanja državnih jamstava trogirskome i splitskome brodogradilištu, ali da se tomu usprotivio potpredsjednik Vlade Slavko Linić.
»Pitamo go
spodina Linića zašto se trogirskome i splitskome brodogradilištu ne izdaju jamstva, o kojima ovisi njihova daljnja sudbina. HSLS nije smatrao potrebnim uplitati se u redovitu proceduru, jer je vjerovao da će se putem Uprave i sindikata trogirskoga brodogradilišta, a uz potporu Gradskoga poglavarstva i Gradskoga vijeća Trogira, problem ubrzo riješiti«, naglašava se u priopćenju, te dodaje da je u trogirskome brodogradilištu prije dva dana porinut jedan brod, nakon čega su navozi ostali prazni.
»Da je Vlada
izdala potrebna jamstva sigurno bi na navozu sada bila postavljena kobilica za novi brod. Ne treba trošiti riječi na to koliko to znači Trogiru, u kojemu je zaposleno više od 1.000 radnika. Zbog toga postavljamo pitanje potpredsjedniku Vlade Liniću - kakvu ste sudbinu namijenili trogirskome škveru, i nije valjda da ćete, nakon 50 godina, upravo Vi biti grobar trogirske brodogradnje. Ili je, gospodine Liniću, u pitanju nešto sasvim drugo«, kaže se na kraju priopćenja trogirskoga HSLS-a što ga je potpisao njegov čelnik Damjan Muštra. (D. Stella)