Slobodna Dalmacija: 23. 3. 2000.

ČELNICI HUS-a I HSS-a O "DIOKOMU", "BRODOSPLITU", "SLOBODNOJ DALMACIJI"...:

HOĆE LI CIJELA DRŽAVA NA ZAVOD ZA ZAPOŠLJAVANJE?

Zabrinuti smo zbog informacija po kojima bi tri tisuće radnika iz "Diokoma", "Brodosplita" i "Slobodne Dalmacije" ostalo bez posla. Ako se tako nešto počne događati, neće biti ni hrvatske države, jer u njoj neće biti radnih mjesta, kazao je Ozren Matijašević, dopredsjednik HUS-a

Piše: Igor CAKTAŠ

Hrvatska udruga sindikata zabrinuta je informacijama, koje stižu od aktualnih dužnosnika, a po kojima bi tri tisuće radnika iz Diokoma, Brodosplita i Slobodne Dalmacije ostalo bez posla. HUS ne pristaje na takve namjere i borit će se svim sredstvima da se to ne dogodi. Ako se tako nešto počne događati, neće biti ni hrvatske države, jer u njoj neće biti radnih mjesta — kazao je Ozren Matijašević, dopredsjednik HUS-a, na konferenciji za novinare, održanoj jučer u Diokomu, a na kojoj je govorio i Željko Sikirica, čelnik splitskog HSS-a.
— Vlada je dužna napraviti program sanacije Diokoma, bilo da taj prvi posao povjeri hrvatskim ili inozemnim stručnjacima. Podržavamo orgniziranje štrajkova i prosvjeda u borbi za radničk
a prava, ali kao krajnju mjeru. Vladi treba dati šansu da se uhoda, ali kada je u pitanju splitsko gospodarstvo, za to više nema vremena — rekao je Željko Sikirica.
— Nismo za sanaciju Diokoma iz državnog proračuna, ali smo za sanaciju u okviru pravilnoga
poslovanja, uz proizvodnu strategiju i ulazak stranog kapitala — naveo je Sikirica, te uputio apel Vladi da krene u ozbiljnu sanaciju Diokoma. Ministar gospodarstva Goranko Fižulić trebao bi Slobodnoj Dalmaciji, kao i Diokomu, ponuditi otpis dugovanja i prepustiti je na upravljanje radnicima i malim dioničarima, a saborski zastupnici sa splitskoga područja trebali bi se okupiti i raditi za njihov oporavak u okviru strategije gospodarskog razvoja Hrvatske — poručio je Sikirica.
— Stanje u Diokomu je uistinu
katastrofalno! Radnici su primili tek 50 posto plaće za prosinac prošle godine. Fond za privatizaciju, kao većinski vlasnik Diokoma sa 78 posto udjela, i Nadzorni odbor tvrtke postupaju neozbiljno kada prezentiraju program Uprave u ostavci, u kome je jedino razvidno da je 989 radnika, od njih 2363, u Diokomu tehnološki višak. Uprava u ostavci radi program iako je u tijeku natječaj za novu upravu, jer želi ostati u tvrtki u kojoj poslovodstvo dobiva plaće od 16 do 25 tisuća kuna — naglasio je Ante Pocrnjić, predsjednik HUS-ova Nezavisnog sindikata Diokoma, istaknuvši kako bi se prema programu Uprave u ostavci tvrtka mogla opteretiti sa 60 milijuna maraka kredita. — Toliko bi trebalo za zbrinjavanje tehnološkoga viška i proizvodne programe — dodao je Pocrnjić.
Predstavnici Nezavisnog sindikata Diokoma podijelili su novinarima kopije pisma koje su sa Samostalnim sindikatom Diokoma poslali Zlatku Tomčiću, predsjedniku Sabora, i od koga traže da smijeni Nadzorni odbor i imenuje novi, koji će imenovati novu upravu kako bi poslovodstvo kvalitetnim programima izvuklo poduzeće iz provalije.