Novi list: 27. 3. 2000.

SEOBE NOVE VLASTI

PRESELJENJE MESIĆA, TOMČIĆA I RAČANA REGULIRANO ZAKONOM O OBAVEZAMA I PRAVIMA DRŽAVNIKA

ZAKON ODBILI – REZIDENCIJE PRIHVATILI

Stranke šestorke provode HDZ-ov zakon o pravima državnih dužnosnika protiv kojeg su glasali dok su bili u saborskoj oporbi

ZAGREB - Prošli saziv Zastupničkog doma je u srpnju 1998. godine donio Zakon o obavezama i pravima državnih dužnosnika u čijem članku 14 stoji da za vrijeme obnašanja dužnosti predsjednik Republike Hrvatske, predsjednik Hrvatskog državnog sabora i predsjednik Vlade imaju pravo na smještaj i rezidencijalne objekte u vlasništvu Republike Hrvatske. U tim objektima mogu stanovati samo za vrijeme svog mandata.

Oporbena je šestorka tada, uglavnom zbog predviđenih enormnih dužnosničkih plaća, glasala protiv. Vlada HDZ-a, vjerojatno iz razloga što se radilo o predizbornoj godini, tada nije za trojicu najviših državnih dužnosnika predsjednika države Tuđmana, premijera Matešu i predsjednika parlamenta Pavletića osigurala službene rezidencije.

Inače članak 14 Zakona o obavezama i pravima državnih dužnosnika, kaže da je smještaj predsjednika države, vlade i parlamenta u rezidencijalne objekte tek njihovo pravo, a ne i obaveza. No, zasad se niti jedan od trojice sadašnjih najviših dužnosnika, koji svi redom stanuju u stanovima, nije izjasnio da ga neće iskoristiti. Predsjednik Stjepan Mesić, zasad živi stanu u Ilici, premijer Ivica Račan u Badalićevoj ulici, a Zlatko Tomčić u Maksimirskoj.

Kao argumet za njihovo što skorije preseljenje u rezidencije na elitnim lokacijama u Grškovićevoj i Jurjevskoj ulici (bivša Bakarićeva vila rezervirana je za premijera Račana), navodi se i problem osiguranja. Za pripadnike policije izgleda teška je zadaća osiguravati predsjednike ako oni stanuju u ne baš atraktivnim zgradama u centru grada, okruženi brojnim stanarima za koje se nikad ne zna kakve su im stvarne namjere.

Drukčija je bila situacija s Franjom Tuđmanom, Zlatkom Matešom i Vlatkom Pavletićem. Oni su prije nego što su stupili na svoje dužnosti, sebi priskrbili stambene prostore u rezidencijalnim dijelovima Zagreba, u Nazorovoj, Zelenjaku i na Šalati, zbog kojih se ni pred kim nisu morali sramiti, a bilo ih je navodno i lakše osiguravati.

D.CIGLENEČKI