Jutarnji list: 31. 3. 2000.

SJEDNICA VLADE Premijer Račan izvijestio o lošim odjecima zaoštravanja političke situacije

Zbog političkih sukoba pala vrijednost euroobveznica RH

Izvještavaju: Nino Đula i Nikola Jelić

ZAGREB - Neodgovorno zaoštravanje političke situacije u zemlji već je imalo loše odjeke izvan Hrvatske. Pojavili su se neki napisi o destabilizaciji bankarskog sustava, a i hrvatske euroobveznice izgubile su na vrijednosti - izjavio je jučer premijer Račan na otvorenoj sjednici Vlade, na kojoj je ministar Ivan Jakovčić oštro ukoren zbog istupa vezanih uz Istarsku banku.

Sjednica je otpočela polusatnim govorom premijera Račana koji je u tom uvodu istaknuo da Vlada rado prima kritike, ali da ga zabrinjavaju napadi koji dovode u pitanje politiku vladajuće koalicije.

- Što se tiče slučaja Istarske banke, mislim da nije dobro da se preko glave ove vlade prebacuju loptice između odgovornih i suodgovornih za tu bankarsku krizu i da se ta kriza neodgovorno politizira - rekao je Račan.

Premijer je rekao da u demokratskom životu ne mogu biti dopuštene prijetnje i ucjene kakve je posljednjih dana iznosio ministar Jakovčić, posebno s obzirom na to da je riječ o članu Vlade.

- No, to je manji problem. Vlada se može napustiti i - nikome ništa - nastavio je premijer.

Za njega je u tom konkretnom slučaju veći problem što se novu vladu nepravedno optužuje da je odgovorna za stanje u Istarskoj banci ili, još gore od toga, da je kriva za pogoršanje odnosa između Istre i Zagreba.

- Suočavamo se također - rekao je predsjednik Vlade - s neprihvatljivim radikalnim prijetnjama autonomijom Istre.

Premijer e zbog svega toga pozvao ministra Jakovčića da se sam izjasni o svom budućem djelovanju u Vladi i rekao mu da ubuduće neće moći sjediti na dva stolca.

- Ne možete vi generalno podržavati Vladu, a onda je javno napadati - rekao je Račan Jakovčiću. Sam je zatim ministrima predložio zaključak, koji je kasnije jednoglasno prihvaćen, a odnosi se na ukor ministru europskih integracija.

U zaključku se navodi da Vlada ocjenjuje neprihvatljivim ponašanje ministra Jakovčića glede politizacije problema vezanih uz Istarsku banku, da mu upućuje oštru kritiku i traži od njega da se opredijeli može li podržati politiku Vlade ili će ju sIičnim postupcima i dalje ometati. Odmah se za riječ javio Ivan Jakovčić.

- Ispričavam se svim kolegama koji su moje istupe doživjeli kao napade na Vladu Nije mi to bilo na kraj pameti. Činio sam sve, očito ne baš na najbolji način, da bih pridonio politici promjena – započeo je svoju ispriku ministar Jakovčić.

Ogradio se od izjava svoga stranačkog kolege Damira Kajina o tome da je, prošla vlada imala više razumijevanja za probleme Istre od nove administracije.

- Odbacujem izjavu gospodina Kajina, ona je za mene potpuno neprihvatljiva i ne predstavlja ni moj osobni stav niti stajalište IDS-a - bio je izričit Jakovčić. Svoje je oštre istupe Jakovčić objasnio zabrinutošću za sve složenije probleme istarske privrede, posebno poduzeća Plava laguna, Pazinka, Mirna, Puris i Labinkomerc.

- Znate, puno se toga nakupilo i zbog toga sam možda izgovorio prejake riječi. Ako budem i dalje u Vladi, a to bih doista htio, činit ću sve što znam i mogu da Vlada ne uđe u novu nepotrebnu krizu - rekao je Jakovčić.

O odnosima s Pantovčakom

Osim ministra Jakovaća, premijer Račan je, iako ne poimence, kritizirao i neke druge pripadnike vladajuće koalicije zbog njihovih, kako je rekao, nesprenih i ishitrenih izjava o tome da je Vlada u velikoj krizi i da je teško ostvariti svoj program. To se vjerojatio barem dijelom odnosilo i na Predslednika Republike Stjepana Mesića koji je o tome govorio u intervjuu HTV-u. No, premijer je od ministara tražio da ne raspravljaju o odnosima Vlade i Predsjednika jer će se o tome, rekao je, on izjasniti nakon što razgovara s predsjednikom Mesićem.

- Ne vidim sukob između Vlade, Sabora i Predsjednika, nego samo razlčita mišljenja o tome što treba učiniti da se iz polupredsjedničkog sustava prijeđe u partamentarni. Ne treba izbjegavati ni javnu raspravu o toj temi - rekao je Račan, te naglasio da se Vladu optužuje da uzima previše vlasti kad Saboru predlaže zakone u korist parlamentarne demokracije, a istodobno se od nje traži da upravlja gospodarstvom.