Vjesnik: 3. 4. 2000.

Istra: Blokada banke gora od potresa, građani »na prosjačkom štapu«, sezona na umoru!?

Ako se u ponedjeljak ne otvore šalteri Istarske banke i za isplate građanima, proglasit će se stanje elementarne nepogode u županiji, osnovati krizni stožeri i fond za pomoć najugroženijima / Ogorčeni Istrani prijete tužbom HNB-u i guverneru dr. Marku Škrebu, a privremeni upravitelj Istarske banke Boris Bušac postao najnepopularnijom osobom u Istri i zbog navodna »tjeranja luksuza« / Privatni iznajmljivači soba, koji samo u Puli i Medulinu imaju oko 3.000 kreveta, smatraju tromjesečnu blokadu Istarske banke udarom na turističku sezonu / HTV vraća čekove Istarske banke, građani kupuju tek kruh i mlijeko, »preskaču« novine, prodavaonice i kafići prazni...

PULA, 2. travnja - Dan uoči najavljenog proglašenja stanja elementarne nepogode u Istarskoj županiji, u Puli su i dalje najvažnija pitanja: »Od koga posuditi šolde? Kako preživjeti?« Pitanja su to koja se nameću nakon blokade Istarske banke. Kriza te najveće novčarske ustanove u Istri, glavnog oslonca gospodarstva u regiji, ulazi već u 11 dan. Odlukom privremenog upravitelja Istarske banke Birisa Bušca, 24. ožujka su blokirani svi računi građana u iduća tri mjeseca, a ni štedište više ne mogu raspolagati ušteđevinom niti podići novac s tekućih i žiro-računa. Po grubim procjenama, posredstvom te banke plaće prima oko 60.000 zaposlenih, mirovine oko 17.000 umirovljenika, oko 20.000 obrtnika koristi njezine usluge... To ilustrira razloge panike koja je zavladala u Istarskoj županiji. Privremeni je upravitelj Bušac svojim potpisom na temelju odluke Hrvatske narodne banke (HNB) jednostavno zamrznuo na tri mjeseca oko 290 milijuna maraka ušteđevine na oko 50.000 tekućih računa građana, 25.000 žiro-računa, 100.000 kunskih i 50.000 deviznih štednih knjižica, odnosno 225.000 raznih oblika štednje.
Istrani su s ogorčenjem prihvatili taj potez preko noći
, ostajući doslovce šokirani spoznajom da su i šalteri banke i bankomati do daljnjega zatvoreni i da ne mogu podići ni stotinjak kuna! Štedište tvrde da je HNB mogao bar limitirati dnevne isplate, jer je iznenadnom blokadom izazvan apsolutni gubitak povjerenja u hrvatske banke. Još u nevjerici, mnogi su građani željeli da im se privremeni upravitelj obrati odmah i ponudi rješenje, no, iako je došao u Pulu dan prije blokade Istarske banke, bijesnim i razočaranim se Puljanima »ukazao« tek nakon šest dana, 29. ožujka, na izvanrednoj sjednici Gradske skupštine. Potom se pojavio u srijedu navečer u emisiji »Mozak s jajima« na Istarskoj televiziji »TV Nova«. Tamo mu je, međutim, logistiku davao potpredsjednik Vlade Slavko Linić. Većina gledatelja ostala je razočarana Buščevim odgovarima u stilu »ne znam još«, »ne mogu sada reći«, »do daljnjega ne možemo«, itd., pa se s gledateljima »borio« Slavko Linić.
Pulom se odmah pročulo da je privremeni upravitelj već prvog dana kad je stupio u banku uzeo službeni automobil i
mobitel predsjednika Uprave. Prepričava se i to da se Bušac po dolasku u grad smjestio u najboljem hotelu, čuvenoj »Histriji«, a nakon dva-tri dana ga napustio, jer mu hrana nije valjala, pa se navodni vegetarijanac smjestio u malom, ali luksuznom hotelu u središtu Pule. Bušac je sada, zacijelo, najnepopularnija osoba u Istri. Na izvanrednoj sjednici Gradske skupštine, valjda želeći biti ležeran, kazao je da moli »da mu se puno ne zamjeri, jer je malo slab, a prehrana nije adekvatna, no kad se preko vikenda odmori, sve će biti bolje«.
Drama Istarske banke, koja u 44-godišnjoj tradiciji nije ni dana bila blokirana zavila je Istrane u crno. Promet u trgovinama i kafićima znatno je opao, jer ljudi, ako i imaju koju kunu, kupuju samo najnužnije - kruh i mlijeko
, a »preskaču« i novine. Na većini prodavaonica izvješene su obavijesti: »Ne primamo čekove Istarske banke« ili »Primamo čekove Istarske banke«. Donedavni predsjednik Uprave Istarske banke Mario Floričić, koji je prije dvadesetak dana doživio moždani udar, pomalo se oporavlja, iako mu je stanje i dalje ozbiljno. Istarski tribun, pjesnik, umjetnik i filozof, istarska legenda Franci Blašković, na lokalnom je radiju »Maestralu« najavio akciju građanskog neposluha zatvaranjem Učke i poručio: »Draga maćeho, Hrvatska, potražit ću si drugu domovinu«. Popularni »Gustafi« su otkazali nastupe u ostalim dijelovima Hrvatske dok se ne riješi kriza Istarske banke.
Privremeni je upravitelj 29. ožujka odlučio da bančino sjedište u Puli te podružnice u Rovinju, Labinu, Pazin
u i Zagrebu počnu raditi sa strankama, ali ostaje zabrana isplata. Zaposlenici Istarske banke su pak na njezina ulazna vrata nalijepili obavijest: »Poštovani građani, budući da je privremeni upravitelj donio Odluku o otvaranju banke samo za poslove uplate, pozivamo vas da takvu suludu odluku ne prihvatite i ne ulazite u banku. Molimo vašu podršku u traženju da se Istarska banka otvori odmah za sve poslove s građanima i pravnim osobama; u protivnom, banka će ostati zatvorena do konačnog prihvaćanja zahtjeva naše lokalne uprave i samouprave, Sindikata Istre i zaposlenika Istarske banke«.
Turistička je sezona pred vratima, pa Istrani strahuju, nastavi li se ova kriza, hoće li je i biti. Nekolicina pulskih tvrtki je zatražila od Riječke banke da im omogući ispla
te plaća, a ona je hitro reagirala, pa su mnogi već dobili ugovore o otvaranju tekućeg računa. U pravim opsadnim okolnostima, osnovana je i Udruga štediša Istarske banke, a oglasili su se i svi relevantni politički čelnici u Istri, od župana Steve Žufića do predsjednika IDF-a Luciana Delbianca. »Istarska banka je ispit zrelosti nove Vlade«, može se pročitati u regionalnom Glasu Istre, a većina se građana s tim slaže. Policija je čak privela dvojicu »ožalošćenih« koji su desetke prodavaonica u središtu Pule oblijepili osmrtnicama: »U dubokoj boli javljamo da nas je ovih dana, nakon duge borbe protiv podmuklog neprijatelja, napustila naša neprežaljena Istarska banka Pula. Naredne dane provedimo mirno i dostojanstveno, nastojeći reanimirati i uskrsnuti dragu i svima nama potrebnu pokojnicu«. No, 30. ožujka, na izvanrednoj sjednici Županijske skupštine odlučeno je: ako se 3. travnja ne otvore šalteri Istarske banke građanima i ne omogući dizanje novca bar za najosnovnije potrebe, župan će proglasiti stanje elementarne nepogode! Osnovat će se krizni stožeri i fond za pomoć najugroženijim građanima. Istarska županija je najavila i pokretanje kaznenog postupka protiv guvernera dr. Marka Škreba i privremenog upravitelja Bušca, a Pula će tužiti HNB-a zbog »nezakonitog postavljanja privremenog upravitelja u Istarsku banku«. Udruga štediša banke i dalje traži od guvernera Škreba da izmijeni odluku privremenog upravitelja te da se isplate plaće i mirovine.
Turistički djelatnici uspaničeno tvrde da je to udar na pripremu se
zone, a blokada možda najviše pogađa privatne iznajmljivače, koji samo u Puli i Medulinu imaju oko 3.000 kreveta. No, Istrani su ovih dana obaviješteni da ni HTV ne priznaje čekova Istarske banke, pa su inkasatori upućeni da ih vrate pretplatnicima. Po zadnjim obavijestima, HNB neće odobriti 200 milijuna kuna zajma za sanaciju banke, koji je zatražio župan Žufić, a zasad ju žele preuzeti - Zagrebačka, Privredna Zagreb i Riječka. Predsjednik Uprave Riječke banke Ivan Štokić je rekao da je ta banka htjela kupiti Istarsku za gotovinu, ali je njezina Uprava to odbila, pa krivcima smatra Upravu i Nadzorni odbor Istarske banke.

Andrea Latinović