Novi list: 4. 6. 2000.

Tomčić sabotirao?

Piše: Gordana GRBIĆ

Podnošenjem Zakona o reviziji pretvorbe, HDZ je uspio odgoditi raspravu o Vladinom prijedlogu Zakona o reviziji i već u startu poništio efekte koje je šestorka trebala polučiti ispunjenjem tog predizbornog obećanja. Uspjeh HDZ-a, međutim, ne bi bio moguć bez “savezništva” s bar jednom od članica šestorke, u konkretnom slučaju s predsjednikom Zastupničkog doma (Sabora) Zlatkom Tomčićem, ujedno i predsjednikom HSS-a. Tomčić je, naime, kao predsjednik doma mogao uvrstiti prijedlog HDZ-a u dnevni red i nakon što je na njemu već bio Vladin prijedlog, ali nije morao. Obveza uvrštavanja u dnevni red sjednice u tijeku postojala bi da se tražio hitni postupak. HDZ-ovi zastupnici to nisu tražili jer su bili svjesni da to ne bi prošlo, budući da se o hitnosti postupka mora glasovati. Tomčićeva je obveza bila, i u skladu s praksom koju je već utemeljio HDZ u vrijeme svoje dominacije u parlamentu, da zakon uvrsti na dnevni red prve sljedeće sjednice doma. Da Tomčić nije pogodovao HDZ-u, tada bi se rasprava o Vladinom prijedlogu zakona o reviziji pretvorbe obavila već tijekom proteklog tjedna. Za sljedeću bi sjednicu Vlada najverojatnije dostavila konačni prijedlog zakona, i ako bi bio prihvaćen, o novom HDZ-ovom prijedlogu istog zakona moglo bi se raspravljati tek za tri mjeseca. U svakom bi se slučaju izbjeglo objedinjavnje rasprave o Vladinom i HDZ-ovom prijedlogu zakona. I bez primjene metode zakonom na zakon, HDZ ne bi ostao bez demokratskog prava da temeljito izrešeta Vladin prijedlog zakona, a Vlada bi i tako zaključkom doma o eventualnom prihvaćanju zakona u prvom čitanju bila zadužena da u pripremi zakona za drugo čitanje uzme u obzir sve primjedbe i prijedloge izrečene u raspravi, a neprihvaćenje i tako mora obrazložiti.

Tomčićev potez stoga jasno pokazuje da Zakon o reviziji pretvorbe neće biti lako donijeti i da oko njega unutar šestorke nije postignut konsenzus, jer postoje različiti stranački interesi. Poznato je stajalište HSS-a da je umjesto pretvorbi i privatizaciji, prednost trebalo dati denacionalizaciji i povratu imovine. Moguće je stoga da se u povodu revizije pretvorbe razbukta staro neprijateljstvo HSS-a u odnosu na sadašnjeg koalicijskog partnera SDP kojem je svojedobno jako zamjereno jer je glasovao za HDZ-ov koncept denacionalizacije kojim je dana prednost nadoknadi za oduzetu imovinu, a ne povratu u naturi.

HDZ-ov prijedlog zakona im je stoga dobrodošao da zamuti prave razloge eventulanog neslaganja s načinom na koji bi Vlada provela reviziju pretvorbe, pa bi mogao otežati njegovo donošenje.

U situacji kada najšira javnost s velikim nestrpljenjem očekuje da nova koalicijska vlast ispuni svoja predizborna obećanja - u koja spada i revizija pretvorbe - njihovim odgađanjem, pa i uz cijenu “neprincipijelnih koalicija” ushit njihovom izbornom pobjedom se ubrzano topi, a vjerodostojnost gubi.