Novi list: 11. 6. 2000.

DRAMATIČNI DOGAĐAJI U BANSKIM DVORIMA ZBOG PROSVJEDA RADNIKA IZ “NAME”

Račan spriječio Linićevu ostavku

Ivica Račan je upitao potpredsjednika Slavka Linića može li se naći neko rješenje kako bi se izbjeglo najgore. Linić je odgovorio kako on ne misli odstupiti od dosadašnjeg stava, te da će u suprotnom dati ostavku

ZAGREB - Četiri mjeseca Vlada je tvrdila kako se od nje ništa ne može dobiti, ali sada je ublažila stav, pobjednički je u petak navečer izjavio Mario Iveković, povjerenik Hrvatske udruge sindikata, koji je dan ranije, u četvrtak, vodio žestoki prosvjed radnika “Name” pred Banskim dvorima. Govoreći na OTV-u, Iveković preksinoć nije mogao sakriti zadovoljstvo time što je premijer Ivica Račan nekoliko sati ranije najavio da Vlada osniva posebni operativni tim koji će potražiti rješenje za Namu i njezinih 1.900 zaposlenih. Stvari se sada kreću u pozitivnijem smjeru, izjavio je Iveković.

Prošli četvrtak u Banskim dvorima uistinu je bio dramatičan. Kad je dolazio na posao, Ivicu Račana je u 8,40 sati pred zgradom dočekalo oko 400 radnika “Name”. Premijer je teška srca primio njihove zvižduke i prosvjede protiv najavljenog stečaja njihove tvrtke. Prema izvoru bliskom Vladi, koji nije želio biti imenovan, Račan je prije pregovora s radnicima “Name”, upitao potpredsjednika Slavka Linića može li se naći neko rješenje kako bi se izbjeglo najgore. Linić je odgovorio kako on ne misli odstupiti od dosadašnjeg stava, te da će u suprotnom dati ostavku - koju premijer nije mogao prihvatiti, jer mu to ne odgovara.

Izložen napadima

Drugi izvor blizak Vladi, koji također nije želio biti imenovan, izjavio je našem listu kako mu nije poznato da je Linić nudio ostavku, ali je poznato da je potpredsjednik Vlade već dulje vrijeme izložen napadima sindikata zbog ustrajavanja na stečajevima. Upravo zato što u javnosti ima nagađanja kako postoje razlike između premijera i potpredsjednika Vlade, Račan je odlučio podržati Linića. Stoga je u četvrtak ujutro sjeo za stol s Ivekovićem i osobno poveo “bitku” sa sindikatima, dok je ministra iz Rijeke pustio da sjedi po strani.

Osim toga, dan kasnije premijer je organizirao vlastitu konferenciju za novinare, na kojoj je ponovio kako nova Vlada ne odstupa od stajališta da neće sanirati poduzeća na teret poreznih obveznika, kako je to radila prijašnja Vlada. Time je želio presjeći i nagađanja o koncepcijskim neslaganjima između Linića i ministra gospodarstva Goranka Fižulića, koji se nedavno izjasnio u prilog sanacije Name, a protiv stečaja zbog čega je ispalo da Vlada svaki tjedan ima drukčiji stav.

Najnovija Vladina odluka da problem “Name” preuzme operativni tim u kojem sjede predstavnici Fonda za privatizaciju, Ministarstva gospodarstva i Privredne banke, za Ivekovića je znak da su stvari krenule u drugome smjeru. Prema njegovim informacijama, sada se od Fonda za privatizaciju mogu dobiti i neka kreditna sredstva u tvrtkama u kojima Fond ima značajan udio. Taj fond vodi Hrvoje Vojković iz HSLS-a.

Novi prosvjedi

Izvor iz Vlade pak ponavlja da ona ne odstupa od najavljene politike, a tome u prilog govori i najnovija Linićeva poruka iz Šibenika, po kojoj Vlada neće davati novac za spašavanje velikih tvrtki, već samo za poduzeća koja će otvarati nova radna mjesta.

Iveković tvrdi da ni on nije za sanaciju po svaku cijenu, ali da je pozitivno to što je premijer Račan odlučio da se pomogne tvrtkama s problemima. No, kako dodaje, on neće hvaliti Vladu dok god ne vidi da takva pozitivna rješenja radi i za druge tvrtke.

Formiranjem vlastitog operativinog tima za Namu Vlada se po prvi put poslije izbora “umiješala” u gospodarstvo.

Očito je kako je Vlada djelomice popustila, ali ne samo pod pritiskom iz Name, nego i zbog prosvjeda koji se idućih mjeseci tek očekuju. U problemima grcaju Diokom, sisačka Željezara sa 2.600 zaposlenih, Regeneracija, brodogradilišta i brojna druga poduzeća. Taj socijalni pritisak Vlada neće lako podnijeti, jer će ga željeti iskoristiti njezina opozicija. Pitanje je, doduše, koliko će operativnih timova Vladi biti potrebno po uzoru na Namu.

Iveković: Premijer popustio sindikatima

Iveković smatra da je Račanova Vlada između četvrtka i petka popustila pod pritiskom sindikata, samo što to ne želi priznati. “Pazite, premijer je rekao da će se problem Name riješiti kroz predstečajni postupak. Da nam je to rekao odmah, vjerojatno bismo se mogli složiti. Naime, predstečajni postupak još uvijek nije stečaj, već faza u kojoj se imenuje privremeni upravitelj i blokira ovrha nad imovinom, a s druge strane traži se rješenje i prije stečaja, ako je moguće”, izjavio je.

Branko PODGORNIK