Slobodna Dalmacija: 20. 6. 2000.

PORTUGAL: SASTANAK NA VRHU ZEMALJA EUROPSKE UNIJE
PROŠIRENJE EU-a TEK ZA PET-ŠEST GODINA!

Bruxelles bi do kraja ove godine trebao odrediti termine pridruživanja najbogatijem europskom klubu barem za deset zemalja koje ispunjavaju osnovne kriterije za ulazak. No, svi se pitaju hoće li Unija u skoroj budućnosti biti uopće spremna funkcionirati s više članica i koliko bi to usporilo ionako složen sustav donošenja odluka unutar nje

Piše: Bruno Lopandić

SANTA MARIA DE FEIRA — Petnaest šefova država i vlada Europske unije u ponedjeljak je sjelo za stol kako bi nastavili rješavati veliku dilemu — kada i kako primati nove članice. Europska unija trebala bi do kraja godine odrediti neke termine za pridruživanje najbogatijem europskom klubu, barem za deset zemalja koje ispunjavaju osnovne kriterije za ulazak u EU.
Sam početak summita obilježila je i rasprava o Austriji, iako nije bila službeno uvrštena u dnevni red.

Šest zemalja od ukupno 13, koliko ih želi u punopravno članstvo EU-a, tražilo je garancije za ulazak do 2003. godine, no prvog dana summita pokazalo se da EU oklijeva s određivanjem datuma. Najsnažniji kandidati, Mađarska, Slovenija, Češka, Slovačka, Poljska i Cipar, prisjećaju se riječi francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca od prije tri godine kada je Poljskoj obećao članstvo u EU-u već u 2000. godini. Jamstva neće biti niti za 2003. godinu, a prvi val proširenja predviđa se za 2005. ili 2006. godinu.
Europska unija oklijeva odrediti točne datume iz vrlo pragmatičnih razloga. Ako se odredi precizan rok, pitanje je hoće li zemlje kandidatkinje uspjeti dotle odraditi sve uvjete za prijam,
što bi stvorilo dodatni pritisak i prije nego što zemlje kandidatkinje budu spremne. Puno će toga ovisiti i o tijeku međuvladine konferencije EU-a koja bi se trebala završiti 2003. godine, s jasnim okvirima institucionalne reforme EU-a, kako bi Unija bila spremna funkcionirati sa 20 i više zemalja članica.
Proširenje će usporiti ionako kompliciran sustav donošenja odluka, a francuski ministar za europske integracije Pierre Moskovici već je izjavio da Francuska neće pristati na rješenje po kojem će Njemačka
imati više glasova od Francuske. Zemlje kandidatkinje marljivo rade na ispunjavanju uvjeta, no strahuje se da bi predugo čekanje moglo rezultirati padom euroentuzijazma u tim zemljama.
Prvog dana summita podržana je odluka Ministarskog vijeća EU-a da se i
Grčka pridruži monetarnoj uniji. Budući da je ispunila potrebne uvjete, u Grčkoj će euro službeno stupiti na snagu 1. siječnja 2001. godine. Kada je riječ o ukidanju sankcija Austriji, teško je očekivati odluku o prekidu austrijske izolacije.
U lobiranjim
a pred samu raspravu konzervativni dio EU-a suglasan je s ukidanjem sankcija, no socijalisti ne žele pristati na kompromis. Robin Cook, britanski ministar vanjskih poslova, ipak se u ponedjeljak založio za iznalaženje načina kako bi se dijalog s Austrijom obnovio.
Ministri financija se prvog dana summita nisu mogli dogovoriti oko ukidanja tajnosti bankovnih računa jer konsenzusa nema zbog Austrije i Luksemburga.
Reagirajući na 58 mrtvih azilanata nađenih u hladnjači u Velikoj Britaniji, Robin Cook je izjavi
o kako će EU pojačati policijsku suradnju da bi se spriječilo trgovanje ljudima. Velika Britanija u tom pitanju ima golemu potporu Italije.
Komentirajući ispade engleskih huligana navijača u Belgiji, britanski premijer Tony Blaire je izjavio:
— Ovi huligan
i su sramota naše zemlje. Ne isključujem promjenu zakona kako bi se to spriječilo.
Već prvog dana summita zeleno svjetlo dobila je i Povelja EU-a o temeljnim ljudskim pravima. Tim potezom EU polako preuzima i formalnu brigu o poštovanju ljudskih i manjinsk
ih prava, što je do sada bio ekskluzivni posao Vijeća Europe.