Vjesnik: 20. 6. 2000.

Za koga trči Lech Walesa?

Lech Walesa, bivši poljski predsjednik i legendarni vođa sindikata Solidarnost, u nedjelju je službeno objavio da će se kandidirati na predsjedničkim izborima koji će se u Poljskoj održati u listopadu ove godine. No, pet godina nakon što se, poražen u dvoboju sa sadašnjim predsjednikom Aleksandrom Kwasniewskim, povukao s političke pozornice, u Walesin combe-back u velikom stilu malo tko vjeruje. Kako pokazuju ispitivanja javnog mnijenja, za bivšeg poljskog predsjednika danas je spremno glasati samo između 3 i 5% Poljaka.
Na vrhuncu popularnosti Walesa se nalazio 1989. godine, kad mu je pošlo za rukom iznuditi od komunističkog režima legaliziranje Solidarnosti i prve poluslobodne parlamentarne izbore, na kojima je komunističkoj partiji generala Wojciecha Jaruzelskog izabrao težak poraz. Odlučnost kojom je taj električar, iz brodogradilišta u Gdanjsku početkom 80-ih stao
na čelo demokratske oporbe i uhvatio se u koštac s komunističkom mašinom donijela mu je golemu popularnost i podršku milijuna njegovih zemljaka, te simpatiju međunarodne demokratske zajednice.
U nekoliko navrata zatvaran, Walesa je postao najveći problem n
e samo poljskim komunističkim vlastodršcima, već i čitavom komunističkom bloku na čelu sa Sovjetskim Savezom. No, situacija se dijametralno promijenila nakon što je Walesa sjeo u predsjedničku fotelju. Autokratskim ponašanjem te nastojanjem da sve niti političke vlasti skupi u svojim rukama, pokrenuo je protiv sebe mnoge svoje dotadašnje suradnike, među ostalima prvog nekomunističkog premijera Tadeusza Mazowieckog. Napustio ga je i veliki dio birača, kojima su njegovi potezi postali nerazumljivi. Vrlo dobar rezultat u drugom krugu prošlih predsjedničkih izbora (48%) Walesa može zahvaliti jedino velikoj mobilizaciji onog dijela elektorata koji nije htio dopustiti da na mjesto predsjednika države dođe bivši komunistički dužnosnik.
Kako sve ankete pokazuju da
je Walesina popularnost danas na takvoj razini da nema izgleda na zapaženiji izborni rezultat, ovdašnji komentatori drže da je to pouzdan znak da je bivši predsjednik izgubio osjećaj za politički realizam. Mnogi smatraju da se Walesa jednostavno ne može pomiriti s odlaskom u političku mirovinu mnogo ranije nego je to očekivao, napose, kako on često ističe, »nakon svega što je učinio za Poljsku«. Jedan od skrivenih motiva je bez sumnje velika želja da se revanšira Kwasniewskom, kojemu zamjera ne-fair ponašanje u prošloj predizbornoj kampanji. Sam Walesa tvrdi pak da ide na izbore kako bi ponudio alternativu biračima desnice, razočaranima politikom vladajuće stranke Izborna akcija Solidarnost (AWS) i vlade Jerzyja Buzeka, kojima se zamjera zanemarivanje nagomilanih socijalnih problema. Walesa je stoga, iako bez izgleda, najnezgodniji suparnik upravo za predsjedničkog kandidata AWS-a Mariana Krzaklewskog, kojem bi mogao oduzeti dio glasova, te dovesti do toga da se u drugom krugu izbora, zajedno s gotovo sigurnim Kwasniewskim, umjesto kandidata desnice nađe liberal Andrzej Olechowski. (Marko Olenković)