Jutarnji list: 29. 6. 2000.

200 NAJBOGATIJIH Sabor je prihvatio prijedlog HDZ-a koji obvezuje Vladu da izradi popis 200 najbogatijih hrvatskih obitelji

Vlada neće smjeti objaviti popis 200 najbogatijih obitelji jer je objavljivanje poreznih kartica strogo zabranjeno

Poštujući pozitivne zakonske propise Vlada uopće neće moći sastaviti popis najbogatijih obitelji, ali i u tom će pop se slučaju Hrvatska demokratska zajednica moći smatrati pobjednikom tog, u osnovi političkog, natjecanja

Piše: Orlanda Obad

ZAGREB - Tijekom rasprave o reviziji pretvorbe Sabor je prihvatio zaključak HDZ-a koji obavezuje Vladu da u roku od dva mjeseca izradi popis 200 najbogatijih hrvatskih obitelji. Ta neobična inicijativa temelji se na konstrukciji pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, koji je tvrdio da je za gospodarski razvoj Hrvatske dovoljno nekoliko stotina bogatih obitelji.

Kako bi sa sebe skinuo odgovornost za nerealno bogaćenje ozloglašenih tajkuna, HDZ je ovoga tjedna odlučio sam pokrenuti inicijativu za utvrđivanjem 200 najbogatijih obitelji. Stranke šestorke na to su pristale bez rasprave.

HDZ-ov stranački interes

Hrvatska demokratska zajednica, na čelu sa saborskim zastupnikom Vladimirom Šeksom, ne skriva da je motiv njezina prijedloga stranački interes.

- U posljednje se vrijeme sustavno imputiralo da je privatizacija, obavljena pod egidom HDZ-a, rezultirala sa 200 bogatih obitelji koje su mahom iz HDZ-a. Mislimo da će ovaj popis pokazati da među tim najbogatijim obiteljima ima više onih koji pripadaju šestorki ili su bliski tim strankama nego onih povezanih s HDZ-om - rekao je potpisnik HDZ-ova prijedloga Vladimir Šeks. Zajedno s prijedlogom o izradi popisa 200 obitelji, u HDZ-u je prihvaćen i zaključak da se objave imovinske kartice svih dužnosnika koji su tijekom deset godina bili na čelu Hrvatskog fonda za privatizaciju, mirovinskog fonda te članova upravnih odbora u tim fondovima. Imovinske će kartice, tvrdi Šeks, pokazati da su "u tim odborima sjedili i neki sadašnji ministri, poput Goranka Fižulića. Potpredsjednik Sabora Mato Arlović priznaje kako ne vidi da bi od takvog popisa javnost imala velike koristi i kaže kako mu je jasno da HDZ tom akcijom želi prekinuti prozivanje.

- Međutim, što bi značilo da smo mi takav HDZ-ov zaključak odbili? To bi značilo da se bojimo takvo što objaviti, a mi nemamo straha od izrade popisa rekao je Mato Arlović.

Vlada još ne zna kako

Najzanimljivije je pitanje kako će Vlada utvrditi tko su najbogatije hrvatske obitelji. Najlakše bi, naravno, bilo zaviriti u prijave poreznih obveznika, ali pomoćnik ravnatelja Porezne uprave Željko Glavaš upozorava kako je objavljivanje poreznih kartica strogo zabranjeno.

- Ne znam na koji način Vlada namjerava utvrditi te podatke, ali podaci iz poreznih kartica su do te mjere tajni i zaštićeni da se bilježi šifra svakog zaposlenika koji je imao uvid u nečiju karticu - objašnjava Glavaš.

Na tu činjenicu upozorava i profesor na Fakultetu političkih znanosti Ivan Padjen, koji napominje da podatke koji se opravdano mogu smatrati privatnima, poput sadržaja porezne kartice, Vlada ne smije objavljivati bez posebnog razloga, odnosno izvan sudske istrage.

- U ovom slučaju Vlada može ustanoviti tko je kako prošao u privatizaciji, a kako su podaci iz porezne kartice tajni, podatke o nečijoj poreznoj kartici Vlada može objaviti samo anonimno objašnjava Padjen. Drugačiji stav ima Vladimir Šeks koji priznaje da su porezne kartice 200 najbogatijih obitelji tajna, ali tvrdi da je njihovo objavljivanje opravdano jer je "u interesu javnosti da se dokaže kako obitelji koje su se obogatile na nezakonit i amoralan način nisu iz miljea HDZ-a".

Predsjednik saborskog Odbora za Ustav poslovnik i politički sustav Mato Arlović naglašava kako je prihvaćeni HDZ-ov prijedlog samo zaključak koji nema snagu zakona, pa stoga Vlada pri utvrđivanju najbogatijih obitelji neće imati ovlasti kršiti postojeće zakone. To bi moglo značiti da Vlada, poštujući pozitivne zakonske propise, uopće neće moći sastaviti takav popis, ali i u tom će se slučaju HDZ moći smatrati pobjednikom ovog, u osnovi političkog, natjecanja.

Vlada razmatra je li moguće provesti zaključke Sabora

Vlada razmatra je li na temelju Ustava i zakona uopće moguće provesti zaključak Sabora da se sastavi popis 200 najbogatijih obitelji u Hrvatskoj. Dakako, Vlada ima na umu da su zaključci Sabora za nju obavezujući izjavila nam je jučer glasnogovornica Aleksandra Kolarić. Što se tiče zaključka da se otkriju imovinske kartice dužnosnika, glasnogovornica je rekla da će Vlada objaviti sve kartice kojima raspolaže. (N, D.)

Popis je moguća lista za odstrel

Nekoliko hrvatskih novina, HTV i više političara, od kojih su neki još uvijek na odgovomim funkcijama, tijekom vladavine HDZ-a više su puta pokazali da poimenična prozivanja i popisi privlače pozornost širokih masa. Događalo se i da netko eksplicitne popise shvati kao listu za odstrel pa je javno objavljivanje imena znalo rezultirati i nasiljem. U jeku ekonomske krize i nezaposlenosti takva bi atraktivna lista mogla biti shvaćena i kao popis krivaca za krizu.

- Određivanje 200 najbogatijih obitelji ne smije se shvatiti kao hajka. Taj popis može biti upotrijebljen za antagoniziranje društva rekao je makroekonomist Mladen Vedriš.