Globus: 30. 6. 2000.

Lawrence Rossin, nominirani ambasador u Hrvatskoj, koji će u kolovozu naslijediti Williama Montgomeryja, u svjedočenju pred senatskim Odborom za vanjsku politiku, najavljuje:

Sjedinjene Države pomoći će Hrvatskoj vratiti novac koji je predsjednik Tuđman prebacio u inozemstvo

Piše: Igor ALBORGHETTI

Lawrence Rossin, koji je nominiran za novog veleposlanika Sjedinjenih Država u Hrvatskoj, izjavio je u službenom saslušanju pred senatskim Odborom za vanjsku politiku da će njegova vlada pomoći Hrvatskoj u procesu povratka državnog novca koji je, za vladavine HDZ-a, iznesen iz zemlje.

Rossin, inače karijerni diplomat koji bi uskoro trebao zamijeniti sadašnjeg ambasadora Williama Montgomeryja, pred Odborom se pojavio prošloga tjedna u Washingtonu u redovitoj proceduri potvrđivanja novih američkih ambasadora.

Previsoka provizija

Prema neslužbenom transkriptu Rossinova svjedočenja, od 21. lipnja 2000., po sadržaju pitanja koja su tada postavljena očito je da su američki političari vrlo dobro upućeni u detalje afere transfera državnog novca preko hrvatskih granica. Štoviše, jedan od najutjecajnijih članova Odbora za vanjsku politiku, senator Richard Lugar, u pitanjima upućenim Rossinu identificira pokojnog predsjednika Tuđmana kao osobu koja je novac prebacila izvan Hrvatske ili ga pak spremila na sigurno.

Senator je pitao: "Možemo li bilo što učiniti da im pomognemo da vrate novac koji je prijašnji predsjednik prebacio izvan zemlje ili pak spremio na neki račun?". Lugar, po pisanju medija, zaključuje da je riječ o velikim iznosima i zanima ga što može učiniti State Department.

"Ako se novac pronađe na mjestima gdje Sjedinjene Države imaju utjecaja, ili postoje pravni mehanizmi za njegov povrat, siguran sam da ćemo pružiti pomoć kao što smo i ranije činili u sličnim situacijama", odgovorio je Rossin na izravan upit senatora. "Globus" je još prije nekoliko tjedana prvi pisao o naporima hrvatske Vlade da se utvrde točni kanali iznošenja nacionalnog bogatstva iz zemlje, te načini za njegov povrat. Prema procjenama neovisnih stručnjaka, tijekom vladavine HDZ-a na različite je načine u inozemstvo prebačeno više od osam milijardi dolara. Kako bi se taj novac, ili jedan njegov dio, vratio, Vlada je kontaktirala specijaliziranu američku tvrtku. Pregovori su propali jer je ta tvrtka, navodno, tražila previsoku proviziju za svoje usluge. Nedavno je u Sjedinjenim Državama boravila i delegacija saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Njegova predsjednica Đurda Adlešić imala je niz susreta s dužnosnicima američke administracije i obavještajne zajednice. Očito je da su razgovarali i o pitanjima nestalog novca, ali nije bilo službenih komentara tih susreta. Stoga, zanimanje utjecajnih senatora za taj specifični problem, koji je javnosti poznat ali o njemu nema puno konkretnih informacija, implicira da je moguća zajednička akcija Sjedinjenih Država i Republike Hrvatske oko povrata "izgubljenog novca".

Optužbe na račun HDZ-a

Tijekom Rossinova obraćanja Odboru izrečeno je niz teških optužbi na račun HDZ-ove vlasti i puno pohvala o onome što je koalicijska Vlada učinila u proteklom razdoblju.

Član Odbora za vanjsku politiku, senator Gordon Smith, republikanac iz Oregona koji je predsjedao svjedočenju budućih ambasadora, kazao je Rossinu da je nominiran za novog ambasadora u Zagrebu kad pred Hrvatskom stoje neslućene mogućnosti. "Nakon desetljeća autokratske vlasti predsjednika Tuđmana, Hrvati su izabrali novu Vladu i predsjednika koji su predani demokraciji, slobodnom tržištu i vladavini prava."

Predsjednik Tuđman je, pak, ostavio užasno nasljeđe, rekli su senatori. Njegova stranka kontrolirala je sve oblike vlasti, a korupcija je bila rasprostranjena. Spominjala se i Tuđmanova politika prema BiH: financijska i moralna podrška radikalnim bosanskim Hrvatima onemogućavala je proces pomirbe u BiH.

Valja znati da su senatori u usporedbi s djelatnicima američke diplomacije skloniji slobodnijem izražavanju mišljenja. Njih, naime, ne sputavaju ograničena diplomatska pravila ponašanja i u pravilu mnogo "jasnije" govore. Ne uvijek na potpuno zadovoljstvo State Departmenta.

Lawrence Rossin započeo je svoje svjedočenje općenitim naznakama o suradnji nove hrvatske Vlade s međunarodnom zajednicom, istaknuvši poboljšane odnose Zagreba i Haškoga suda.

Uzevši u cjelini Rossinov govor ne mogu se pronaći naznake da bi Sjedinjene Države mogle promijeniti dosadašnju političku strategiju prema Republici Hrvatskoj. Prioriteti ostaju isti: povratak izbjeglica i ekonomske reforme čiji je uspjeh, tvrdi Rossin, krucijalan za američke interese u RH. Nominirani ambasador obvezao se da će ustrajno raditi na promicanju investicija američkog privatnog kapitala u našoj zemlji. On, naime, drži da je hrvatskoj Vladi potrebna velika pomoć u čišćenju zemlje od posljedica - kako je to Bob Dole u jednoj ranijoj kolumni o Hrvatskoj, objavljenoj u "Washingtom Postu", nazvao: "rođačkoga kapitalizma" – jer jedino tako država može postati privlačna stranim investitorima.

Suradnja s Haagom

U raspravi o ekonomskoj situaciji u Hrvatskoj i drugim državama za koje su nominirani novi veleposlanici nakratko je spomenut i slučaj "Boeing", kao primjer za projekte koje Sjedinjene Države nisu uspjele osigurati. O "Enronu" nije bilo riječi.

Znakovito je da kao moguće probleme hrvatske Vlade budući veleposlanik Rossin spominje unutarnjopolitički pritisak zbog masovnijeg povratka srpskih izbjeglica i značajno poboljšane suradnje sa Sudom u Haagu.

Prema reakciji Odbora za vanjsku politiku, Lawrence Rossin neće imati problema u postupku potvrđivanja za novog veleposlanika SAD-a u Zagrebu. Uobičajena procedura nalaže da svakog novog veleposlanika formalno, pošto ga predloži predsjednik Clinton, prihvati i Senat. Svjedočenje ili saslušanje pred članovima senatskog Odbora za vanjsku politiku prvi je korak te procedure. Potvrda Rossinove nominacije trebala bi biti službeno završena u razdoblju od najviše dva tjedna. Malo je vjerojatno da će biti nekih problema. Dosadašnji američki veleposlanik u Zagrebu William Montgomery, koji je pregrmio smjenu vlasti u Hrvatskoj, odlazi u prvom tjednu kolovoza. Preuzet će prestižnu i kompliciranu dužnost američkog veleposlanika u Beogradu, ali s privremenim sjedištem u Budimpešti, zbog poznatih razloga.

Tko je Lawrence Rossin? Iz njegove kratke biografije vidi se da je obnašao niz diplomatskih dužnosti u različitim krajevima svijeta: bio je zamjenik veleposlanika SAD-a u Španjolskoj, radio je u Vijeću nacionalne sigurnosti, a neko vrijeme bio je i direktor Odjela za jugoistočnu Europu u State Departmentu. Do veljače ove godine bio je na čelu američkog ureda u Prištini, neke vrste neformalne ambasade, odakle je vraćen u Washington jer se počeo intenzivno pripremati za dužnost veleposlanika u Zagrebu. Navodno je vrlo blizak s Richardom Holbrookeom, s kojim je godinama radio na smirivanju balkanske krize.

S budućim veleposlanikom Rossinom u Zagreb stiže njegova supruga i djeca.