Novi list: 1. 7. 2000.

“THE INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE”

U ISTOČNOJ EUROPI RASTE REVOLT PROTIV EU-a

U strahu od Velikog brata

Skepticima pomaže odbijanje EU-a da odredi datum pridruživanja istočnih država

Dok zemlje u središnjoj i istočnoj Europi ulaze u posljednju fazu ispunjavanja strogih uvjeta za članstvo u Europskoj uniji, javlja se, izgleda, sve veći revolt protiv ideala ujedinjene Europe - otvorene granice, otvoreno tržište i otvorena društva - među nekim umjerenim političkim strankama.

Važnost ove euroskepse među kandidatima za EU više je od običnog čavrljanja u kavanama o političkoj filozofiji, upozoravaju promatrači na obje strane Željezne zavjese. Skepsa bi mogla odrediti da li će kandidati biti u stanju pridružiti se EU kao punopravni partneri, ili neće biti u stanju dobiti podršku za neke strože zahtjeve za ulazak u EU, i biti osuđeni na danteovski vanjski krug pakla.

Posljednjih mjeseci, visoki politički čelnici, madžarski premijer Viktor Orban, i bivši premijer Češke Republike, Vaclav Klaus, sada predsjednik donjeg doma parlamenta svoje zemlje, sve su skeptičniji u svojim javnim komentarima prema EU. Igrajući na osjetljive osjećaje nacionalnog ponos, oba su EU prikazivala kao Velikog brata- ugnjetavača koji bi se trebao reducirati na nešto više od područja slobodne trgovine u slučaju da se njihove zemlje pridruže. Govoreći u Austriji prošloga vikenda, Klaus je upozorio: 'Europa se sada korjenito suprotstavlja državi - naciji, naročito njenoj suverenosti.'

Izoliranje Austrije od strane EU-a zbog koalicijske uloge koju je Austrija dala Slobodarskoj stranci krajnje desnice, akcija Zapada protiv Jugoslavije tijekom kosovskog sukoba i, dodao je Klaus, 'čudno ponašanje EU-a prema zemljama- kandidatkinjama za članstvo, iz srednje i istočne Europe - sve ovo dolazi iz istih izvora.' Orban je glasno branio Austriju i napao EU posljednjih mjeseci, nastojeći odbiti glasače od stranke Istvana Csurke, madžarske Stranke pravde i života. 'U ime sljedećih izbora, nije mu strano poigravanje sa antieuropskim izjavama', kazao je Miklos Haraszti, njegov glavni protivnik.

U Slovačkoj, Vladimir Mečiar, populist koji je svoju zemlju poveo u odvajanje od Češke 1992. godine, u osvajanju čvrste podrške slovačkih glasača oslanjao se na kombinaciju nacionalizma i paternalizma. Tijekom više od šest godina njegove vladavine, Slovačka je u potpunosti povukla svoju kandidaturu za članstvo u EU-u jer se Mečiar sukobljavao sa madžarskom manjinom, Česima, SAD-om i EU-om. Tek kada je izgubio svoju vlast, nakon parlamentarnih izbora 1998. godine, Slovačka je ponovno započela pregovore za članstvo u EU. No sada, kada je predsjednik Rudolf Schuster ozbiljno bolestan, promatrači izražavaju svoju bojazan kako bi se Mečiar mogao vratiti, a da bi njegova razdijeljivačka retorika mogla Slovačku ponovno ukloniti iz reda za članstvo u EU-u. Napadajući nametljivost EU-a popularno je među glasačima koji su se tek prije 10 godina uspjeli osloboditi od pedesetogodišnje sovjetske okupacije. Skepticima pomaže odbijanje EU-a da odredi datum pridruživanja istočnih država. Na Zapadu se smatra kako je 2005. godina najranija moguća godina za pridruživanje Češke, Estonije, Madžarske, Poljske i Slovenije.

Istočnoeuropski skeptici ohrabreni su i novim planom njemačkog ministra vanjskih poslova, Joschke Fischera i francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca da stvore 'čvrstu jezgru' EU-a, što punopravno članstvo u EU-u čini tako dalekim ciljem za istočnjake da se gotovo niti ne isplati truditi oko njega”, piše Peter S. Green.