Slobodna Dalmacija: 6. 7. 2000.

JAD I TUGA: STEČAJNI UPRAVITELJ mr. ANTE ERCEGOVIĆ SUTRA POČINJE URUČIVATI OTKAZE:
BEZ POSLA OSTAJU 1154 RADNIKA "DIOKOMA"

Otkaze će dobiti svih 2307 radnika, ali ih 1153 neće završiti na Zavodu za zapošljavanje, već će nastaviti s proizvodnjom. Međutim, ne ostvare li minimalan dobitak ili pozitivnu nulu u poslovanju, i njih čeka radna knjižica i ključ u bravu

Piše: Igor CAKTAŠ

Mr. Ante Ercegović, stečajni upravitelj Diokoma, počet će sutra potpisivati i uručivati otkaze ugovora o radu za preostalih 2307 radnika tvrtke nad kojom je, prema odluci Trgovačkog suda u Splitu, prije mjesec dana otvoren stečajni postupak.
Naime, on je to i najavio tijekom jučerašnjeg sastanka u zgradi Banovine, održanoga na inicijativu Hrvatske udruge sindikata, a na kome su, uz gradonačelnika Ivana
Škarića i njegove suradnike, sudjelovali i predstavnici parlamentarnih političkih stranaka i saborski zastupnici s područja Splita, te čelnici preostalih sindikata Diokoma.
- U Diokomu će ostati raditi 1153 radnika, koji nakon dobivanja otkaza neće ići na
Zavod za zapošljavanje kao preostali radnici. Oni radnici Diokoma, koji će nastaviti s proizvodnjom, ne mogu očekivati kako će imati sigurno radno mjesto ako se krene u preustroj tvrtke i formiranje novih radnih jedinica. Dijelovi Diokoma, koji će nastaviti raditi, moraju iskazati barem minimalan dobitak ili pozitivnu nulu, jer im, u protivnome, prema zakonskim odredbama o stečajnom postupku, slijedi ključ u bravu - istaknuo je mr. Ante Ercegović.
Kakva će biti sudbina Diokoma, bit će jasno nakon prvoga st
ečajnog ročišta sazvanoga za petak, 21. srpnja, na Trgovačkome sudu u Splitu kada će vjerovnici Diokoma, kao njegovi praktični vlasnici i u svojstvu predstavnika države, odlučiti hoće li se u uništenoj tvrtki provesti preustroj ili će se nastaviti stečajni postupak do potpune likvidacije poduzeća. Vrijednost stečajne mase Diokoma iznosi 250 milijuna kuna, koliko su i ukupna potraživanja vjerovnika, uključujući i radnike, iznio je mr. Ercegović.
Prije održavanja prvoga ročišta od države će se tražiti da kao
većinski vlasnik tvrtke i prema prethodnim najavama predstavnika Vlade, odustane od svojih potraživanja, koja iznose više od 120 milijuna kuna, zaključeno je u Banovini. HUS za radnike, koji će biti proglašeni tehnološkim viškom, traži otpremnine od po tri tisuće kuna za svaku godinu radnoga staža u Diokomu, ne slažući se s prijedlogom stečajnoga upravitelja da se prekobrojnima realno može isplatiti samo po tisuću kuna za svaku godinu staža.

Od države treba zatražiti da se odredbe novoga stečajnog zakona, koji stupa na snagu početkom sljedeće godine, a po kome će radnici poduzeća koja su u stečaju, imati prednost pri isplati potraživanja, počnu primjenjivati za ovu godinu za koju je država i najavila val stečajeva. Dogovoreno je također da sudionici sastanka budu članovi tijela, koje će nadzirati provođenje stečajnoga postupka u Diokomu, te da se u Split pozovu potpredsjednik Vlade Slavko Linić ili predsjednik Fonda za privatizaciju Hrvoje Vojković radi dogovora o provođenju stečaja s preustrojem u Diokomu.

Burićev odlazak

Ivo Burić, bivši djelatnik Diokomove Termoplastike, koji je u poduzeću radio u svojstvu privremenog člana Uprave, istaknuvši se pri okončanju četrdesetodnevnog štrajka oko isplate plaća radnicima i pokretanja proizvodnje, više ne radi u Diokomu, potvrdio je jučer mr. Ante Ercegović. Burića je zanimao isključivo posao u Termoplastici i izišao je sa zahtjevima, koje nisam mogao prihvatiti, iako sam želio da on i dalje ostane sa mnom raditi u poduzeću, iznio je mr. Ercegović.