Novi list: 6. 7. 2000.

HIS-ovci na plaći, radnici na burzi

Piše: Jelena Lovrić

Kako se radi o Ijudima s puno informacija, jasno je da se oni ne smiju naći na ulici - tako je čelična lady hrvatskih sigurnosnih službi Đurđa Adlešić objasnila kako će dosad neraspoređeni HIS-ovci biti zbrinuti u četiri ministarstva. Nakon preustroja HISa četrdesetak se bivših obavještajaca, iz lako razumljivih razloga, nije moglo vratiti na prijašnja radna mjesta. Ali “Vlada je dobar dečko”, pa se za njih široke ruke vrijedno pobrinula. Kao što plaću na Pantovčaku i dalje primaju bivši glasnogovomik HDZ-a Ropuš, nekadašnji Tuđmanov savjetnik Kajfež i slične političke spodobe.

Nevjerojatnu brigu za čovjeka pokazuju i u Ministarstvu branitelja. Tamo su planirali da do jeseni broj zaposlenih smanje za trećinu, sa sadašnjih 500 na 350. Ali kako: veći dio prekobrojnih bit će upućen na raspolaganje vladi na vrijeme od jedne do tri godine, pa će prve godine primati 90 posto, druge 80 posto, a treće 70 posto od plaće koju bi imali da i dalje rade kod Pančića. Tako je vjerojatno i u drugim ministarstvima, koja su neposredno pred siječanjske izbore zbrda-zdola nakrcana HDZ-ovim Ijudima. Za sve njih pod državnim je skutima i dalje ugodno toplo.

Istodobno, vlada je objavila da će zbog stečaja poduzeća u njenom vlasništvu na burzu više od 11 tisuća radnika. Na pitanje novinara kako će ovi nevoljnici reagirati, ministar Vidović odgovara: ”S olakšanjem”, dodajući da će ti, često mjesecima neplaćeni radnici, ubuduće primati pomoć od 900 kuna. Pomoć je vremenski ograničena, a znalci tvrde da ni kratkoročno sredstva nisu osigurana.

Dvije mjere, dvije vrste zaposlenika. Bivši obavještajci, koji su bili u službi jedne kriminalne politike, koji su radili tako da im je služba morala biti rasformlrana, neće na ulicu, nova se vlast za njih brine kao da su njeni. Ali se zato na ulicu lake ruke šalju radnici koji najčešće nikakve osobne krivice za propast svojih poduzeća nemaju. Povrh toga, na nova mjesta raspoređeni agenti uglavnom su žestoki protivnici sadašnje vlasti, a sada nogirani radnici 3. su siječnja mahom glasali za promjene.