Večernji list: 10. 7. 2000.

JOŠKO KONTIĆ UOČI SUTRAŠNJEG SASTANKA ISTRAŽNOG POVJERENSTVA:
Večernjak nije kupljen opranim novcem, ali prekršaja ima

* Istragu o prodaji Večernjeg lista raspetljat će sudište u Hrvatskoj gospodarskoj komori
- Ispitivanja svjedoka i provjera dokumenata pokazali su da je u privatizaciji Večernjeg lista napravljeno niz nepravilnosti, prekršeni su brojni pravni akti, poslovnici i sl. Mnoge je od tih nepravilnosti napravio Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje kao prodavatelj dionica "Večernjeg lista". Prekršaja je bilo i u načinu plaćanja, no, koliko smo mi u istražnom povjerenstvu utvrdili, nema indicija da je pri kupnji Večernjaka bila riječ o pranju novca - rekao nam je Joško Kontić, predsjednik Saborskog istražnog povjerenstva osnovanog u ožujku ove godine radi utvrđivanja okolnosti pod kojima je prodan Večernjak između Božića 1997. i novogodišnjih praznika 1998.
MUP-ova istraga još traje

Istražno povjerenstvo će se još jednom sastati sutra u 10 sati kako bi razmotrili izvješće koje već nekoliko tjedana priprema Joško Kontić, a kako bi ga nakon prihvaćanja proslijedili Saboru. Ograđujući se da će konačni stav povjerenstva s kojim će se ići pred Zastupnički dom biti utvrđen na sjednici tog tijela, Kontić nam je rekao da povjerenstvo neće tražiti poništenje privatizacije Večernjaka jer to i nije u nadležnosti Sabora, ali će njegovo izvješće pokazati da je bilo toliko propusta da se otvara ozbiljno pitanje legitimnosti prodaje većinskog paketa najtiražnijeg hrvatskog dnevnika. Dakle, o eventualnom poništenju odlučivat će mjerodavni, kazao je Kontić, dodajući da MUP-ova istraga još traje, te da će se glavni dio slučaja raspetljavati pri Arbitražnom sudištu u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Istražno povjerenstvo, inače, raspolaže i izvješći
ma Ureda za sprečavanje pranja novca i o dosadašnjoj istrazi Kriminalističkog odjela MUP-a, ali ih Kontić nije komentirao jer su službena tajna. On sam sastavio je izvješće o parlamentalnoj istrazi koje se sastoji od 250 stranica priloga, 40 stranica sažetih svjedočenja i 20-ak stranica nalaza. Sabor je istražnom povjerenstvu produžio rok za rad do 15. srpnja i dotad će, rekao nam je Kontić sve biti završeno. No, nije nam mogao sa sigurnošću kazati hoće li Sabor o tom izvješću i raspravljati na sljedećoj izvanrednoj sjednici. Naime, nju je sazvala Vlada, koja je i predložila dnevni red pa je proceduralno upitno može li ga Sabor samostalno proširiti uvrštenjem rasprave o istrazi o Večernjaku. Sam Kontić bi volio, kaže, da se to dogodi, no ako ne bude tako, rasprava o Večernjem listu čekat će rujan.
Odbijanje odgovora – politički dekor

Istražno povjerenstvo će raspraviti i o eventualnoj kazni za Ivića Pašalića koji je kao svjedok odbio odgovoriti tko mu je dao informaciju da se u Uredu predsjednika Mesića uvelike printaju razni stenogrami. Odbor za zakonodavstvo Zastupničkog doma odbio je dati autentično tumačenje Zakona o istražnim povjerenstvima, ističući da zakon sam jasno govori u kojim se slučajevima propisuju zatvorske ili novčane kazne za uskraćivanje podataka. Kontić kaže da on osobno ne bi davao tome preveliku važnost jer je Pašalićevo odbijanje odgovora bilo u funkciji političkog dekora. No, činjenica je, dodaje Kontić, da je Pašalić kao potpredsjednik Sabora ignorirao svoje obveze prema tijelu koje je Sabor osnovao. Kontić, međutim, dodaje i to da ima puno važnijih stvari od bavljenja Pašalićevim (ne)svjedočenjem.
M. Šarić