Vjesnik: 11. 7. 2000.

Granić: Ima novih spornih pitanja, pa pregovore s Enronom treba nastaviti

Zamjenik premijera Granić ocijenio neprimjerenima istupe američkog veleposlanika Montgomeryja i lobistice u američkom parlamentu Gast / Vlada podržava HEP / Nepotpisivanje ugovora ne bi trebalo izazvati nikakve pravne posljedice, rekao je Granić odgovarajući na pitanje hoće li Hrvatska morati platiti 30 milijuna dolara penala

ZAGREB, 10. srpnja – »Ostajemo pri protokolu i želimo dovršiti posao. No, Vlada je ocijenila da u prošlih mjesec dana nisu stvoreni uvjeti za potpisivanje ugovora s tvrtkom »Enron«, iako je u Hustonu bilo predviđeno da će se to riješiti za 30 dana. Pokazalo se da postoje dodatna sporna pitanja koja u sklopu protokola nisu bila određena. Iako je »Enron« izrazio spremnost da se još u nedjelju ugovori potpišu, smatramo da pregovore treba nastaviti«, kazao je novinarima u ponedjeljak zamjenik premijera Goran Granić, ističući da o spornim pitanjima neće govoriti, prema praksi da se za vrijeme pregovaranja s detaljima ne izlazi u javnost.
Kao primjer problema koji su se javili u pregovorima on je naveo pitanje »dokle vremenski sežu granice prava Enrona na lokac
iji Jertovec kad je riječ o raspolaganju i prodaji energije«. Granić je istaknuo i da istup američkog veleposlanika Williama Montgomeryja i lobistice u američkom parlamentu Zdenke Gast, a u vezi s istekom roka za potpisivanje ugovora o gradnji elektrane u Jertovcu, smatra neprimjerenima, odnosno političkim ocjenama koje mogu stvoriti pritisak, što u fazi pregovora može biti problem. »Vjerovali smo da su se iz dosadašnjeg rada prethodnih vlasti na tom problemu izvukle neke pouke, odnosno da nije dobro miješati političke i gospodarske pregovore. I moj boravak u Hustonu je oko toga bio vrlo jasan - htio sam da se to dvoje razdvoji«, istaknuo je Granić.
Dodao je da Vlada podržava Upravu HEP-a i smatra da je profesionalno odradila fazu pregovora, osobito zato što
je HEP ponudio i dodatni ugovor. Riječ je o ugovoru o dugoročnoj suradnji s »Enronom«, ne samo u kupnji i prodaji električne energije, već i u razmjeni i obuci kadrova te razmjeni informacija. Iako je u nedjelju u ponoć istekao rok do kojeg je trebalo završiti pregovore, nepotpisivanje ugovora ne bi trebalo izazvati nikakve pravne posljedice, kazao je Granić odgovarajući na pitanje može li se dogoditi da Hrvatskoj bude nametnutno plaćanje 30 milijuna dolara, koliko iznose penali.
Istaknuo je da će novi ro
k za dovršetak pregovora i mjesto pregovaranja ustanoviti predstavnici »Enrona« i HEP-a, no izrazio je uvjerenje da bi se do rješenja moglo doći u idućih desetak dana. U trenutku kad je Granić novinarima davao izjavu, potvrde o tome da »Enron« pristaje na nastavak pregovora nije bilo, pa je on odgovarao i na pitanje što će biti ako se ni nakon desetak dana ne postigne dogovor, jer »Enron«, prema dosadašnjim ugovorima, može nastaviti s gradnjom elektrane i bez suglasnosti hrvatske strane. »Predviđeni su takvi mehanizmi. No, hoće li Enron tražiti arbitražu, to je stvar procjene njegovih stručnjaka. Mislim da bi, obzirom na iskazanu dobru volju da se postigne dogovor, ta varijanta bila loša, uzimajući u obzir i interes Vlade da Enron bude prisutan u Hrvatskoj i u većem opsegu. Nikome ne odgovara traženje rješenja u arbitraži, jer ona znači i prekid poslovnih odnosa«, rekao je Granić.

MARIJANA MATKOVIĆ