Slobodna Dalmacija: 12. 7. 2000.

UZBUNA NA RELACIJI SDP-HSLS: UZDRMANE ODNOSE MEĐU NAJJAČIM KOALICIJSKIM PARTNERIMA SMIRIVAO I PREDSJEDNIK STJEPAN MESIĆ
Liniću zasmetao čelnik HFP-a Hrvoje Vojković

Sukob između Linića i Vojkovića je toliko kulminirao da je na kraju, navodno, i sam Mesić stao u obranu mladog predsjednika HFP-a - HSLS je čak uputio pismo SDP-u zahtijevajući sastanak vodstva stranaka

Piše: Anita MALENICA

Nijedan čelnik HSLS-a nikada nije rekao ništa protiv Vlade ili nekoga ministra. No, istine radi, iako smo SDP doživljavali kao našeg partnera, nikada nismo skrivali da naša stranka nije težak partner. Unatoč napadima koji na stranku dolaze iz raznih medija, spremni smo ustrajati na politici novog smjera." Izjavila je to u utorak za naš list glavna tajnica HSLS-a Dorica Nikolić nakon tekstova objavljenih u najnovijem broju Nacionala.
HSLS stoji iza svakog svog ministra u Vladi, ali nik
ada nismo napadali ministre iz drugih stranaka, premda je više nego očito da su ministri iz redova HSLS-a "žive mete", ističe Dorica Nikolić. Uvjereni smo da Vlada šestorice nema alternative. Odnosi u koalicijskoj Vladi su ravnopravni, premda ne odričemo pravo najjačoj stranci koalicije da imenuje premijera i najveći broj ministara, dodala je Nikolić. Napadi na HSLS ne posustaju već deset godina, ali mi smo se održali, jer smo znali da je socijalna i liberalna ideja rješenje za 21. stoljeće, zaključila je glavna tajnica HSLS-a.
Molbu da malo šire prokomentiraju odnose s koalicijskim partnerom u HSLS-u su odbili. Isto tako, odbili su nam potvrditi je li istina da je nakon sjednice Maloga vijeća u ponedjeljak 3. srpnja upućeno pismo čelnicima SDP-a sa zahtjevo
m da se sastanu vodstva tih stranaka kako bi raspravili aktualna pitanja. Prema našim informacijama, iz SDP-a još nije stigao odgovor na to pismo HSLS-a.
Međutim, u sjeni sukoba u koalicijskoj Vladi odvijao se sukob potpredsjednika Vlade Slavka Linića s pr
edsjednikom Hrvatskog fonda za privatizaciju Hrvojem Vojkovićem. Kako doznajemo, prošlog petka Linić je, kao predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju, uistinu zatražio smjenu mladog Vojkovića. Sukob je toliko kulminirao da je na kraju i sam predsjednik Stjepan Mesić stao u obranu Hrvoja Vojkovića čija stručnost navodno nije upitna, a nema razlika ni u koncepcijama.
Što je zapravo pozadina Linićeva zahtjeva? Po svemu sudeći, Linić želi ovladati cijelim sektorom gospodarstva, a nije nepozn
at ni njegov sukob s Gorankom Fižulićem. S druge strane, ambicioznom Liniću smeta i ministar financija Mato Crkvenac na čijem mjestu bi Linić navodno od jeseni rado vidio svog pročelnika za financije iz grada Rijeke, izvjesnog gospodina Balića.
Do sada je
HDZ, naime, uspio privatizirati svega 20 posto poduzeća i razlog nervozi leži u činjenici da će se tek sada privatizirati velik dio "kolača". U prvom redu pred privatizacijom je kompletni turistički sektor. Je li to razlog sve većoj nervozi i "gubljenju živaca" potpredsjednika Vlade Linića?
Iako u Upravnom odboru Hrvatskog fonda za privatizaciju ima većinu, jer tamo sjede tri SDP-ovca i po jedan HSS-ovac i HSLS-ovac, Linić želi za predsjednika Fonda svog čovjeka. Doznajemo, međutim, da su se, nakon što je i
za Hrvoja Vojkovića stao HSLS, strasti između njega i Linića primirile. Pitanje je koliko će dugo trajati primirje.