Novi list: 12. 7. 2000.

UGOVOR S ENRONOM PRERASTA U SKANDAL SA SAD-om

Kampanja Georga Busha prekida ugovor s HEP-om?

Direktor Enrona sudjeluje u predsjedničkoj kampanji, pa je ostavljanje “repova” vrlo opasno

ZAGREB - Je li na pomolu novi skandal u odnosima Hrvatske i SAD-a? To pitanje nameće se nakon što HEP do 9. srpnja nije potpisao novi ugovor s teksaškom tvrtkom Enron, iako je takvu mogućnost Vlada nagovijestila početkom lipnja kada je delegacija na čelu s vicepremijerom Goranom Granićem uspjela, u pregovorima s vodstvom Enrona u Houstonu, promijeniti ugovor koji je potpisan za bivše vlasti, a bio je štetan za Hrvatsku.

Američki veleposlanik u Hrvatskoj William Mongtomery i predstavnica Enrona Zdenka Gast u nedjelju su oštro kritizirali hrvatsku Vladu zbog tog propusta, tvrdeći da će to narušiti izglede naše države da privuče strana ulaganja. S druge strane, dr. Goran Granić u ponedjeljak je zamjerio američkom veleposlaniku i Zdenki Gast na takvim njihovim “neprimjerenim istupima”, čime je - prema prvim reagiranjima - postupio vrlo hrabro, s obzirom da je riječ o vrlo snažnoj i utjecajnoj američkoj tvrtki koja financira i aktualnu predsjedničku kampanju Georgea W. Busha.

Sigurno je kako je bivši ugovor s Enronom bio štetan za Hrvatsku, jer bi ona njime izgubila barem 120 milijuna dolara. To potvrđuju fonogramski zapisi iz razgovora pokojnog predsjednika Tuđmana sa suradnicima u Predsjedničkim dvorima, koji su objavljeni u tjedniku “Globus” prije mjesec i pol dana. Tuđman je uzalud vjerovao, prema tim zapisima, da će Enron, nakon što u Hrvatskoj dobije materijalno povoljan ugovor, za uzvrat lobirati u Bijeloj kući i na taj način ishoditi hrvatskom predsjedniku poziv da posjeti SAD, za čime je on godinama žudio.

S druge strane, još nisu jasni razlozi zbog kojih je Enron tijekom lipanjskih pregovora u Houstonu razmjerno lako odustao od prvotnog ugovora po kojem je trebao graditi termoelektranu Jertovec, te 20 godina Hrvatskoj elektroprivredi isporučivati struju po cijeni koja je za tu tvrtku bila vrlo povoljna, a za Hrvatsku nepovoljna. Nije isključena mogućnost da je direktor Enrona Joseph Sutton popustio zato što želi da se iza teksaške tvrtke i iza njega osobno ne vuku nikakvi neraščišćeni “repovi”, s obzirom da Enron sudjeluje u predsjedničkoj kampanji republikanskog kandidata Georgea W. Busha.

Po riječima dr. Gorana Granića, vrijeme za potpisivanje novog ugovora s Enronom još nije isteklo, a dvije strane nastavit će razgovore kako bi se stvorili uvjeti za potpisivanje houstonskih protokola iz lipnja, jer dosadašnji pregovori nisu dali ploda. Enron bi putem novog ugovora trebao kompenzirati ono što je “izgubio” starim. Ako dođe do prekida pregovora, Enron prijeti aktiviranjem međunarodne arbitraže, nakon čega bi Hrvatska trebala toj tvrtki platiti oko 30 milijuna dolara zbog raskida ugovora, a podnijeti i neke političke štete. No, mogući su i novi, kompenzacijski ugovori s Enronom, na čemu se upravo radi u sklopu HEP-a, a više o tome trebalo bi se znati idućeg tjedna. Od dr. Gorana Granića ni jučer nismo uspjeli dobiti dodatne informacije, jer je vicepremijer do daljnjega odlučio ne otkrivati nikakve pojednosti.

B. PODGORNIK