Vjesnik: 12. 7. 2000.

»Večernji« nije kupljen opranim novcem, ali bi njegova privatizacija ipak mogla biti poništena

Zaključci saborskog Povjerenstva za »Večernji« znat će se u srijedu / Najvažniji nalaz je da list nije kupljen opranim novcem, ali je ustanovljen niz nepoštivanja pozitivnih akata, većinom prekršajne naravi / Izvješće MUP-a o dosadašnjoj kriminalističkoj obradi označeno službenom tajnom/Iz redova izvršne vlasti čuje se da bi Trgovački sud mogao poništiti privatizaciju / Oporbeni članovi Povjerenstva tvrde da nema elemenata na temelju kojih se može poništiti prodaja

ZAGREB, 12. srpnja – Niti nakon sjednice Istražnog povjerenstva o prodaji Večernjaka održane u utorak nije poznato s kakvim će zaključcima i prijedlozima mjera Povjerenstvo izaći pred Zastupnički dom. Tajanstveni predsjednik Povjerenstva Joško Kontić još nije htio reći novinarima hoće li Povjerenstvo sugerirati poništenje privatizacije, nego je samo naznačio da će i to biti jedan od predmeta rasprave na novoj sjednici sazvanoj za srijedu, s koje će Povjerenstvo napokon izaći sa zaključcima i prijedlozima.
O tome hoće li mjerodavnim državnim tijelima ipak p
redložiti raskid ugovora između HMO-a i Caritas Funda, odlučit će članovi Povjerenstva glasovanjem. Ništa nam više nisu mogli reći ni članovi Povjerenstva kojima Kontić nije dostavio prijedloge zaključaka i mjera o kojima će raspravljati u srijedu, nakon što prouče 250 stranica različitih dokumenata i 12 stranica nalaza, tzv. utvrđenja, do kojih je Povjerenstvo došlo na temelju svjedočenja brojnih svjedoka i dokumenata o prodaji Večernjaka. Među njima je i izvješće MUP-a o dosadašnjoj kriminalističkoj obradi koje je označeno kao službena tajna.
Najvažniji nalaz Povjerenstva vjerojatno će biti, kao što je Kontić nekoliko puta potvrdio, taj da Večernjak nije kupljen opranim novcem, u što su postojale sumnje i zbog čega je među ostalim Povjerenstvo i osnovano.
No, Povjerenstvo je ustanovilo niz nepravilnosti i nepoštivanja pozitivnih akata koje su učinili većinom prodavatelji 53,6 posto dionica Večernjaka, ali su one prekršajne, a ne kaznene prirode. Unatoč strogo čuvanoj tajni, u Kontićevim smo nalazima uspjeli pročitati kronologiju prodaje Večernjaka u kojoj se govori o nepravilnostima. Tako se navodi da pri podnošenju ponuda HMO nije vodio zapisnik, što znači da HMO nije postupao prema odredbama Uredbe o uredskom poslovanju.
Nadalje, od osam pristiglih ponud
a za kupnju, jedino ona Caritas Funda uz ponudu Stjepana Andrašića za izdavačko poduzeća »Masmedija« nisu bile uredno zapečaćene, a ne postoji ni zapisnik o otvaranju ponuda s naznačenim datumom i satom. Navodi se i da je punuda za kupnju bila koncipirana tako da se stekne dojam da iza nje stoji ugledna tvrtka, a ne Fond osnovan samo nekoliko dana ranije isključivo za taj posao. Kao dvojbeno se u nalazima navodi i činjenica da su o prodaji Večernjeg lista glasovali zamjenici članova Nadzornog odbora, ministara Borislava Škegre, Jose Škare i Milana Kovača, koji nisu imali pismenu punomoć kako nalaže Zakon o trgovačkim društvima.
Kao problematično se može postaviti, navodi se, i to da nije obavljena dokapitalizacija Večernjaka u visini 20 milijuna maraka, jer
je to bio jedan od razloga prihvaćanja ponude Caritas Funda. No svjedoci su, navodi se dalje, obrazložili da dokapitalizacija nije odgovarala Mirovinskom fondu, jer bi mu se ulaskom te količine novaca smanjio vlasnički udio.
Što se tiče transkripta razgov
ora dr. Ivića Pašalića i dr. Franje Tuđmana objavljenih u Nacionalu, iz kojih je vidljivo da iza kupnje Večernjaka stoji HDZ, oni »odgovaraju stvarnim događanjima vezanim uz kupoprodaju«, navodi Kontić u nalazima. Naime, u mnoštvu dokumenata koje sadržava Kontićevo izvješće su i zapisnici razgovora koje su Kontić i njegov potpredsjednik Ivan Šuker na Pantovčaku vodili sa snimateljem i trima daktilografkinjama iz Ureda Predsjednika kako bi ustanovili autentičnost transkripta. U tim razgovorima jedna od tri daktilografkinje rekla je da je ona pisala te prijepise i izjavila je da je taj zapisnik printan kad je napisan te da ne zna je li dalje kopiran. Šef kabineta Predsjednika Stjepana Mesića Damir Vargek potvrdio je, pak, Šukeru i Kontiću da je riječ o fotokopiji.
Nakon sjednice u srijedu, izvješće te zaključci Povjerenstva i prijedlozi mjera bit će upućeni u saborsku proceduru, najavio je Kontić. Iako se iz redova izvršne vlasti već može čuti kako bi po okončanju svih istraga Trgovački sud mogao poništiti priv
atizaciju najnakladnijeg dnevnika, oporbeni članovi Istražnog povjerenstva u utorak su nas uvjeravali da njihova istraga i nalazi ne sadržavaju elemente na temelju kojih se može poništiti prodaja.

Marija Pulić