Vjesnik: 13. 7. 2000.

Račan: Zakulisni pritisci na Vladu dolazili su i od nekih HSLS-ovih ministara

Premijer Ivica Račan je potvrdio da je dobio prijedlog za sastanak s HSLS-om, dodajući da neće oklijevati da do tog sastanka dođe, jer uvijek zagovara razgovore, te da je čekao da se Dražen Budiša vrati s godišnjeg odmora / Dodao je da ne prijeti raspisivanjem prijevremenih izbora, jer »igranje s prijevremenim izborima nije dobro«/ Potvrdio je da između potpredsjednika Vlade Slavka Linića i predsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju Hrvoja Vojkovića ima koncepcijskih razlika te da Vlada stoji iza Linićevih zahtjeva

ZAGREB, 12. srpnja – Kalkulacije i zakulisni pritisci na Vladu od smjene dr. Gorana Granića do smjene Tonina Picule i traženja novog mjesta u Vladi za Dražena Budišu štetili su svima - i Vladi, i onima koji su pritiskali i Budiši. Činjenica je da je dio tih pritisaka dolazio od pojedinaca i skupina iz HSLS-a, a neki od njih nalaze se u Vladi ili Vladinim ustanovama. Izjavio je to u srijedu u Zagrebu premijer Ivica Račan na konferenciji za novinare u povodu najnovijih medijskih sukoba u koje se uključio i sam Račan izjavom u jednom tjedniku, gdje je, rekao je, reagirao nakon dvotjedne šutnje, jer se treba suprotstaviti destabilizaciji Vlade. »Stojim iza usputne ocjene koja je pretežno točno citirana u jednom tjedniku, ali ni tada niti prije nisam govorio niti ću govoriti o savezu neke stranke, pa i HSLS-a, s HDZ-om i zadnji sam koji bi gurao neku stranku šestorice u tom pravcu, ako ona samu sebe ne gura«, nastavio je Račan, dodavši da je spominjao stvaranje manjinske Vlade, ali u kondicionalu.
Račan je potvrdio da je »kao predsjednik SDP-a dobio prijedlog za sastanak s HSL
S-om«, dodajući da neće oklijevati da do tog sastanka dođe, jer uvijek zagovara razgovore, »ali sam čekao da se Budiša vrati s godišnjeg odmora kako bih se s njim o tome dogovorio«. Budiša se s odmora vraća u četvrtak, pa se Račan nada da će se na razgovoru vodstava dviju stranaka razjasniti problemi »i mislim da je to mnogo bolji način od metoda zakulisnih pritisaka«, smatra Račan koji će pokušati pridonijeti smirivanju stanja, »ali ne na račun Vladine stabilnosti«. Dapače, on je poslije dodao da su u SDP-u spremni na kompromis, ali »mora postojati linija razgraničenja«, pa najavljuje da će biti »oštriji prema onima koji kompromis tretiraju kao SDP-ovu slabost«. Budući da se u medijim spominjalo i raspisivanje prijevremenih izbora u slučaju raspada šestorice, Račan je izjavio da ne prijeti prijevremenim izborima, jer »igranje s prijevremenim izborima nije dobro. Zadnji sam koji zagovara prijevremene izbore, a njih može biti, ako u koaliciji sami sebi budemo najveći neprijatelji i ako dođe do rastakanja koalicijske vlasti«, objašnjava premijer.
Komentirajući novinske napise u kojima su se spominjali sukobi SDP-a i HSLS-a, Račan je rekao da ne misli da istup Mladih hrvatskih liberala ugrožava Vladu, ali »u ova dva tjedna je bilo previše članaka u kojima se pozi
va na stavove pojedinaca i skupina iz HSLS-a, a nema ograda od tih stavova«. Članci su eskalirali i Račan je konferencijom za novinare morao reagirati, ali nije htio odgovoriti želi li Budišu u Vladi, jer je »krajnje neprimjereno licitiranje postojećim ili budućim članovima Vlade«. Piše se i o sukobu potpredsjednika Vlade Slavka Linića i predsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) Hrvoja Vojkovića o tome kako voditi privatizaciju pri čemu Račan upozorava da se u Vladi o tome ne strančari. »Iza Linićevog zahtjeva stoji čitava Vlada pri čemu bi HFP radio što kvalitetnije, ali da nitko nema monopol na privatizaciju, pa tražimo da svako ministarstvo bude suodgovorno za privatizaciju«, jer ne mogu ministri odgovarati za stanje u svom portfelju, ako nemaju utjecaj na, npr. odlučivanje o nadzornim odborima i upravama, objasnio je Račan, rekavši da »tu postoje koncepcijske razlike«. Da rasprave u Vladi nisu stranački obojene, Račan je pokušao objasniti i u slučaju ustavnih promjena, gdje se uvodi povjerenik za obranu i nacionalnu sigurnost kojega bira Sabor i koji bi imao nadležnosti i u odnosu na MORH i na MUP, ali »ne želim odbiti tog povjerenika zato što je ministar unutarnjih poslova iz SDP-a i ne mislim da je takvo postavljanje problema korisno za koalicijsku Vladu«. Račan je, ističe, optimist u vezi s opstankom šestorice, ne vidi sukob HSLS-a i SDP-a, ali vidi neke razlike, no, ne želi da se te razlike instrumentaliziraju, jer sukoba u Vladi nema, a on je »zadovoljan Vladinom homogenošću«.
Na kraju, Račan
je skrenuo priču na redovan rad Vlade i najavio da će se idućeg tjedna na dnevnom redu Vladine sjednice naći pljačka pšenice u robnim rezervama, ali više od toga nije želio reći.

Linić drži da su novinari krivi samo kad je ljut?

Premijer Ivica Račan ne smatra da su za krizu u vladajućoj šestorici krivi novinari, a što se tiče optužbi Slavka Linića na račun nekih novinara, Račan je odgovorio da je Linić »čovjek jakog temperamenta s velikim stupnjem otvorenosti«, koji nikad ne autorizira svoje intervjue. Dapače, on ne misli da Linić drži da su novinari za mnogo toga krivi, »osim kad je ljut«.

Dean Sinovčić