Jutarnji list: 13. 7. 2000.

V. BRlTANIJA Prema zabranjenoj knjizi jednog od britanskih specijalaca u Srebrenici

Specijalci su obavještavali vladu o pripremi masakra u Srebrenici

Bošnjaci unutar Srebrenice bili su razljućeni pasivnošću pripadnika UN-a te su zaprijetili da će ubiti britanske specijalce ako ne pozovu bombardere NATO-a. Kad je UN napokon odobrio NATO-ovu zračnu akciju, britanski su specijalci navodili njihove zrakoplove, te je pogođen jedan srpski tenk

Iz Londona: Gordana Fox

U povodu godišnjice pada Srebrenice, Times ponovno piše o dvojici britanskih specijalaca i njihovu tumaču, pripadniku Kraljevskih zračnih snaga (RAF), koji su tamo bili stacionirani kada su bosanski Srbi pregazili grad.

Britanci su bili očevici događaja koji su prethodili masakru nekoliko tisuća Muslimana, tvrdi list. Premda Times ne navodi svoje izvore, oni vjerojatno potiču iz knjige koju je jedan od specijalaca iz Srebrenice namjeravao objaviti, ali mu je tiskanje zabranilo britansko ministarstvo obrane, o čemuje taj list pisao prošle nedjelje. Timesovi izvori tvrde kako raspolažu s pojedinostima boravka dvojice specijalaca u Srebrenici uoči njezina pada, koji pokazuju kako su pripadnici elitnih britanskih postrojbi bili frustrirani jer nisu mogli spriječiti masovna ubojstva.

Britanski specijalci imali su tumača

Britanci su bili upućeni u Srebrenicu zajedno s tumačem iz Kraljevskog zrakoplovstva kako bi prikupljali informacije i bili u direktnoj vezi putem satelitskog telefona s generalom Rupertom Smithom, tadašnjim zapovjednikom UN-ovih postrojbi u Bosni i Hercegovini. Kada su Srbi počeli granatirati Srebrenicu i promatračke položaje UN-a u toj takozvanoj zaštićenoj zoni, dvojica britanskih specijalaca nalazila su se u iskopanim podzemnim bunkerima nedaleko od grada i slala su detaljne informacije o srpskoj ofanzivi. Times navodi kako je general Rupert Smith, kojeg su dvojica specijalaca obavijestila o nadolazećim srpskim snagama, apelirao na nizozemskog zapovjednika UN-ovih postrojbi da svoje vojnike rasporedi između nadolazećih srpskih snaga i bošnjačkog stanovništva.

Odsječeni specijalci slali informacije

Međutim, njegov zahtjev nije poslušan. Dvojica specijalaca našla su se ubrzo u vrlo neugodnoj situaciji, odsječena izvan Srebrenice, ali su ipak i dalje slali informacije Smithu. Međutim, ubrzo su Srbi spazili jedan bunker i granatirali ga, pa su se Britanci uspjeli pod žestokom vatrom vratiti u Srebrenicu i tamo su se izmiješali s nizozemskim vojnicima. Times piše kako su Britanci pokušavali uvjeriti nizozemske vojnike UN-a da se oštro postave prema Srbima. Bošnjaci unutar Srebrenice bili su razljućeni pasivnošću pripadnika UN-a i zaprijetili su da će ubiti britanske specijalce ako ne pozovu bombardere NATO-a. Kad je UN napokon odobrio NATO-ovu zračnu akciju, britanski su specijalci navodili njihove zrakoplove te je pogođen jedan srpski tenk. Međutim, srpska ofanziva na grad nastavljena je i britanski su vojnici bili u Srebrenici kad je tamo stigao Mladić.