Vjesnik: 14. 7. 2000.

Kontić: Povjerenstvo je korektno obavilo posao, red je na mjerodavnim institucijama

Nitko ne može osporiti da je od osnutka Povjerenstva slučaj »Večernjeg lista« dobrim dijelom demistificiran, kaže Kontić / Povjerenstvo će svoje izvješće dostaviti Državnom odvjetništvu, Državnom pravobraniteljstvu, MUP-u i Državnoj reviziji/Neuredno zaprimanje ponuda, proturječni podaci o danu otvaranja ponuda, nepoštivanje propisanih i oglašenih kriterija u natječaju, neravnopravno tretiranje ponuda, izostanak dokapitalizacije... neke su od uočenih nepravilnosti/ Konačnu ocjenu zakonitosti financijskih transakcija dat će mjerodavne institucije/ Postoje ozbiljne indicije o povezanosti visokih državnih dužnosnika s prodajom dionica »Večernjeg lista«

ZAGREB, 13. srpnja – »Pravo je svakoga da valorizira rad Istražnog povjerenstva, ali nitko ne može osporiti činjenicu da je od njegova osnutka slučaj Večernjeg lista dobrim dijelom demistificiran. Bilo bi suludo tvrditi da je to zasluga samo i isključivo Povjerenstva, ali je tendenciozno i nekorektno reći da Povjerenstvo nije kanaliziralo taj slučaj i sudjelovalo u njegovu rasvjetljavanju«, rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare predsjednik Istražnog povjerenstva o prodaji Večernjeg lista Joško Kontić, prezentirajući zaključke i prijedloge mjera koje je Povjerenstvo utvrdilo nakon tri i pol mjeseca rada.
Objašnjavajući kako je zadatak Povjerenstva bio ustanoviti činjenice, K
ontić je istaknuo kako je svjestan da se zaključci i izvješće Povjerenstva neće svidjeti onima koji su očekivali da će Povjerenstvo podnijeti tužbe, kao ni onima koji su tvrdili kako ono neće ništa otkriti, no dodao je kako Povjerenstvo nije osnovano da bi se nekome svidjelo.
No Kontić je uvjeren kako je njegovo povjerenstvo korektno obavilo svoj posao, a kakvi će biti rezultati nakon što izvješće bude dostavljeno mjerodavnim državnim tijelima, ne želi prejudicirati. Naime, Povjerenstvo će svoje izvješće d
ostaviti Državnom odvjetništvu, Državnom pravobraniteljstvu, MUP-u i Državnoj reviziji kako bi donijeli odluku o daljnjem postupanju radi eventualna pokretanja postupka ustanovljavanja pojedinačne odgovornosti i pravne valjanosti ugovora o prijenosu dionica Večernjaka. Ta su tijela obvezana da o svojim postupcima Zastupnički dom izvijeste u roku šest mjeseci. Nadalje, izvješće će se staviti na raspolaganje i stalnom izabranom sudištu pri HGK-u u kojem već više od mjesec dana stoji slučaj Večernjaka.
Povjer
enstvo će Saboru predložiti da obveže Vladu da u roku šest mjeseci predloži izmjene važećih propisa kojima će se preciznije urediti pitanje javnosti vlasništva nad medijima. »Znamo da to neće izazvati oduševljenje u dijelu medija, ali želimo da, kao sve demokracije, imamo precizne okvire na temelju kojih će svi mediji morat objavljivati strukturu svog vlasništva«, komentirao je Kontić.
Osvrćući se na spekulacije i komentare o tome hoće li Povjerenstvo predložiti raskid ugovora i poništenje privatizacije Večernjaka, Kontić je istaknuo kako Sabor i Povjerenstvo poštuju trodiobu vlasti i ne smiju davati naputke sudbenoj vlasti što raditi, nego samo mogu dostaviti svoje izvješće. Jer kad bi Povjerenstvo i izvršna vlast davali naputke sudovima, značilo bi to da
se vraćamo u vremena kad se govorilo da sudovi moraju provoditi državnu politiku, rekao je Kontić.
Inače, Kontić je u četvrtak novinarima podijelio i konačnu verziju zaključaka i nalaza Povjerenstva koje će ovih dana dobiti i zastupnici. U njima se navodi
kako je Povjerenstvo ustanovilo nepravilnosti koje upućuju na visoku razinu neregularnosti postupaka kupoprodaje dionica Večernjeg lista. U prilog tome se, među ostalim, navodi neuredno zaprimanje ponuda, proturječni podaci o danu otvaranja ponuda, nepoštivanje propisanih i oglašenih kriterija u natječaju, neravnopravno tretiranje ponuda, izostanak dokapitalizacije, izostavljanje bitnih podataka u ponudi, poput onih o visini temeljnog kapitala ponuditelja i sudjelovanju zakonski neovlaštenih osoba u donošenju odluka o prodaji Večernjaka. Nadalje, Povjerenstvo nije moglo ustanoviti da je Večernjak kupljen opranim novcem, a konačnu ocjenu o zakonitosti financijskih transakcija dat će mjerodavne institucije. Zaključeno je također da postoje ozbiljne indicije o povezanosti visokih državnih dužnosnika s prodajom dionica Večernjeg lista.

MARIJA PULIĆ