Jutarnji list: 16. 7. 2000.

OPORBA Nastavljen proces raslojavanja Hrvatske demokratske zajednice, najjače opozicijske parlamentarne stranke

NIKICA VALENTIĆ O RASLOJAVANJU STRANKE: Razmišljamo o stvaranju frakcije

Osim Nikice Valentića, među nezadovoljnim hadezeovcima spominju se i Ivan Jarnjak, Vlatko Pavletić, Zlatko Mateša, Marina Matulović Dropulić, Zlatko Canjuga i Branimir Glavaš. Bivši osječko-baranjski župan, ako ne ostvari svoje planove u HDZ-u, razmislit će, kako je pouzdano najavio naš izvor, o osnivanju nove regionalne stranke u Osijeku

Pišu: Ana Plišić, Gordana Galović, Kristina Turčin

ZAGREB - U HDZ-u ima razmišljanja o frakcijama, a ona se odvijaju određenom dinamikom. No, službenih razgovora i zaključaka još nema. Prerano je o tome govoriti. Tek najesen će početi prava profilacija stranke - najavio je za Jutarnji list zastupnik HDZ-a i predstavnik liberalne struje Nikica, Valentić, komentirajući izjave Zlatka Kramarića da će tehnomenadžerska struja osnovati saborsku frakciju HDZ-a.

Mogućnost takvog scenarija indirektno je potvrdio i predsjednik Stipe Mesić u intervjuu za jučerašnji Feral Tribune, istaknuvši kako u dijelu opozicije, konkretnije HDZ-u i DC-u, "postoji već dovoljno onih koji bi prelaskom u nezavisne zastupnike dali podršku Vladi i održali je" u slučaju da netko pokuša isprovocirati izvanredne izbore.

Bivši hrvatski premijer Valentić bio je ipak vrlo suzdržan i za sada nije želio konkretnije govoriti o planovima liberalne struje niti spominjati imena zastupnika koji su nezadovoljni situacijom u stranci. Naglasio je samo kako će se, do kraja saborskog mandata, boriti za građansku, centrističku profilaciju HDZ-a. Dodao je kako temeljni cilj HDZ-a mora biti približavanje europskim standardima i jasno poručio da će, ako stranka odstupi od te crte, pojedini hadezeovci pronaći načina za ostvarenje svoje ideje.

Valentić je svojom izjavom zapravo potvrdio ono što se u HDZ-u mjesecima pokušava prikriti - da V opći sabor nije riješio niti jedan krucijalnu problem, da nije pomirio frakcije i da nije omogućio transformaciju HDZ-a u stranku. Borbe za prevlast grupacija u HDZ-u nastavljene su jednakom žestinom. Struja, na čelu s Ivićem Pašalićem, pokušava transformirati HDZ u jaku desnu stranku koja bi imala sigurnu podršku od 10 do 15 posto glasova biračkog tijela.

Liberalna struja, odnosno desetak saborskih zastupnika na čelu s Nikicom Valentićem, ne odobrava takvu politiku. Zato će, kako smo saznali, najprije pokušati raščistiti odnose u stranci i osnovati frakciju. Potom će, tvrdi naš izvor, istupiti iz HDZ-a i postati nezavisni zastupnici. Posljednji korak je raslojavanje liberalne grupacije: svaki će zastupnik donijeti odluku hoće li ostati nezavisni ili će se priključiti DC-u ili nekoj drugoj stranci. Osim Nikice Valentića među nezadovoljnim hadezeovcima spominju se i Ivan Jarnjak, Vlatko Pavletić, Zlatko Mateša, Marina Matulović-Dropulić, Zlatko Canjuga i Branimir Glavaš.

Predsjednik DC-a Mate Granić izjavio je kako je DC ozbiljna stranka koja ne želi komentirati hipotetske najave o mogućnosti raspada Vlade, ali smatra da bi se Vlada morala održati barem do lokalnih izbora te će se zastupnici DC-a u skladu s tim i ponašati.

- Mi smo ozbiljna oporbena stranka, ali su nam interesi Republike Hrvatske uvijek ispred stranačkih interesa. Smatramo da je održanje Vlade trenutačno nacionalni interes - naglasio je Granić dodajući kako Vladi, koja je izraz biračkog tijela Hrvatske, želi samo uspjeh te se nada da će tenzije biti nadvladane.

Vlatko Pavletić: Podržat ću Vladu kao nezavisni zastupnik

Ograđujem se, kao što sam se uvijek i ograđivao, od ekstremno desnih stajališta, a upravo su takvi ljudi uz Ivu Sanadera, sada sjeli u vrh stranke. No, još nisam napustio HDZ, a takav moj eventualni čin ovisit će o razvitku odnosa. Smatram da bi raspad Vlade bio štetan istaknuo je Pavletić, dodajući kako bi podršku Vladi dao kao nezavisni zastupnik, jer “za sada pridruživanje DC-u otpada”.

Zlatko Canjuga: Antipašalićevska frakcija je moja ideja

- Ideja o osnivanju frakcije unutar HDZ-a koja bi bila suprotna Pašalićevom desnom radikalizmu moja je ideja i ne znam otkud pomisao da je nama nezadovoljnicima Valentić na čelu jer se o čelnim ljudima još ne može govoriti. HDZ-u je kao stranci potrebna reforma i ja ću svoju ideju o frakciji provoditi u djelo. Neću istupiti iz HDZ-a – rekao je jučer kratko Zlatko Canjuga.

Branimir Glavaš: Odlučujem poslije ljeta da li ostajem u HDZ-u

Ako ne ostvari planove u HDZ-u, razmislit će o osnivanju nove regionalne stranke u Osijeku.

- Ne želim o tome još ništa govoriti, preda mnom su dva ljetna mjeseca tijekom kojih ću o svemu dobro razmisliti. Do jeseni ne mislim povlačiti nikakve poteze – kazao je Glavaš. Također smatra kako je prerano prognozirati i bilo kakve promjene unutar HDZ-a.

Ivo Sanader: U HDZ-u neće biti nikakvih frakcija

Nema govora o frakcijama unutar HDZ-a niti ima potrebe za frakcijama. Svako ima priliku u sklopu izraziti mišljenje. Mi smo apsolutno za pluralizam i ne želimo monolitnost u političkim pogledima, ali nakon rasprave želimo da svi zastupamo istu liniju. Priča o frakcijama je pokušaj destabiliziranja HDZ-a koji je krenuo prema konsolidaciji nakon V. sabora.

Predsjednik Stipe Mesić u Feralu:

U HDZ-u i DC-u ima dovoljno zastupnika koji bi prešli u nezavisne i podržali vladu

- Ako doista postoji netko tko bi mene gurao prema slijepoj ulici iz koje bi jedini izlaz bili izvanredni izbori, ja ga upozoravam da se novi izbori ne mogu isprovocirati kako kome padne na pamet. Na osnovi osobnih kontakata koje imam, tvrdim da u dijelu sadašnje opozicije postoji već dovoljno onih koji bi prelaskom u nezavisne zastupnike dali potporu Vladi i održali je. Oni osjećaju odgovornost za probleme s kojima se hrvamo i budite uvjereni da bi isti dan reagirali.

· Tko su ti?

- Ne bih o imenima.

· Ali očito su iz dijela HDZ-a i DC-a.

- Da.

Zlatko Kramarić, potpredsjednik Liberalne stranke:

Odlazak desetak zastupnika iz HDZ-a uozbiljio bi šestorku

· Kako vam se čini sadašnja pozicija HDZ-a u Saboru?

- To je stranka s respektabilnim brojem zastupnika, s iskusnim političarima koje ne treba podcjenjivati i koji svakako nastoje povratiti svoju poziciju prije izbora. To je ono što se vidi na prvi pogled.

· Mislite li da postoji i nešto ispod toga?

- Nevoljko govorim o odnosima u drugim strankama. Ali, u HDZ-u se osjeća određeno nezadovoljsivo političkim odnosima i postoji mogućnost da ono što se obično podvodilo pod rubriku "tehnomenadžerski", odnosno "liberalni" dio HDZ-a stvori svoju saborsku frakciju s meni još nepoznatim načinom djelovanja u parlamentu. Govori se o desetak zastupnika.

· Kakav bi utjecaj odvajanje dijela hadezeovaca, prema vašem mišljenju, imalo na šestorku?

- Njihovo javno pojavljivanje svakako bi uozbiljilo šestorku. Mislim da bi to djelovalo preventivno jer bi svima nama postalo jasno da se ne možemo ponašati kao da smo nezamjenjivi.

O. Obad