Večernji list: 17. 7. 2000.

EUROPSKA UNIJA JOŠ DALEKO OD DEFINIRANJA POJEDINOSTI VLASTITOG ŠIRENJA
Tri ili deset novih članica EU
LONDON - Europski lideri uskoro će odrediti rok za primanje novih članova u Europsku uniju, a to će biti tek 2005. - otkrio je dr. Erhard Busek, austrijski izaslanik u pregovorima o širenju EU-a. "Prethodnicu" čine Mađarska, Češka i Slovenija, koje europski partneri smatraju politički i gospodarski najnaprednijima u skupini tranzicijskih zemalja. Te tri zemlje sigurno ulaze prve - tvrdi dr. Busek u izjavi za britanski Daily Telegraph.
Istodobno, EU ispituje izvedivost "velikog praska" - proširenje EU-a početkom 2005. sa
deset novih članova. Uz spomenute tri zemlje, kandidati su Cipar, Estonija, Latvija, Litva, Malta, Poljska i Slovačka. Njihov ulazak u EU godine 2005. ne ovisi samo o njima i njihovu napredovanju, nego još više o tome hoće li u idućih pet godina sadašnji članovi EU-a riješiti goleme financijske i institucionalne implikacije širenja EU-a za 10 novih članova.
Hrvatska, koja još nije počela pregovore o ulasku u EU, zasada nije nigdje. Još nema svoga broja u čekaonici - tvrde stručnjaci EU-a koji pripremaju ši
renje EU-a. Prilagodba europskim standardima dug je proces. Prema sadašnjim procjenama, Bugarska i Rumunjska nemaju izgleda za ulazak u EU prije 2007., što bi mogao biti rok i za Hrvatsku. Turska ostaje posljednja u redu čekanja koje bi moglo potrajati još desetak godina.
Sadašnji članovi EU-a do sada su izbjegavali čak i spominjati, a kamoli odrediti rokove za primanje novih članova. Zbog toga, raste nezadovoljstvo najnaprednijih tranzicijskih zemalja. Dr. Busek kaže da na izbor 2005. kao roka za širenje
utječe nekoliko razloga. Za pet godina prestaju isplate iz programa posebne gospodarske pomoći siromašnijim zemljama - Portugalu, Grčkoj, Španjolskoj i Irskoj. Sredstva će se tada moći usmjeriti novim članovima. Dok je rok praktično već određen, najveća zagonetka ostaje koliko će novih članova primiti EU. Na tom pitanju razilaze se sadašnji članovi Unije. Njemački izaslanik Günther Vehenghem izjavio je nedavno u Pragu kako je moguće da EU odjednom primi 10 novih članova. Dr. Busek, međutim, misli da će u 2005. biti pripuštene u EU samo tri nove članice.
Ž. Toth
Europa tjera kosovske izbjeglice
SKOPJE - U vrijeme kada je Makedonija praktično nemoćna vratiti 20.000 kosovskih izbjeglica, taj gorući problem dobiva nove dimenzije. Javna glasila priopćuju da će Makedonija uskoro biti prisiljena primiti sve izbjeglice koje su u proteklih godinu i pol dana, uglavnom sa skopskog aerodroma, otputovale bez važećih dokumenata u zemlje članice EU.
Taj zahtjev postavlja Europska komisija u pregovorima s Makedonijom o S
porazumu o stabilizaciji i asocijaciji. Doznaje se da će Komisija taj uvjet postaviti i svim zemljama iz jugoistočne Europe koje, kao i Hrvatska, očekuju da će u dogledno vrijeme pregovarati i potpisati takav sporazum s EU - neovisno o tome o kakvim je izbjeglicama riječ. Cilj je da sve te zemlje, koje sada služe kao "tranzitne točke " prema zapadnm odredištima, moraju voditi brigu o tome tko i kako ulazi i izlazi iz tih država. (BPĐ)