Novi list: 21. 7. 2000.

EKSKLUZIVNO U PITANJU JESENSKA I ZIMSKA ZASJEDANJA SABORA - OD VLADE ZATRAŽENO DODATNIH ŠEST MILIJUNA KUNA

BANKROTIRAO HRVATSKI DRŽAVNI SABOR

Oba doma Sabora potrošila sav planirani godišnji iznos od 2,8 milijuna kuna, a tome je uvelike pridonijela izuzetna međunarodna aktivnost parlamentaraca. Za jednu se sjednicu obaju saborskih domova troši oko 700 tisuća kuna

ZAGREB - Sva godišnja sredstva za redovno održavanje sjednica Zastupničkog i Županijskog doma iscrpljena su još u lipnju - potvrdio nam je u četvrtak Željko Sabol, tajnik saborske službe za odnose s javnošću, dodavši da je tajništvo Sabora iz tog razloga uputilo Vladi zahtjev za dodatnih šest milijuna kuna, kako bi se jesenska i zimska zasjedanja mogla održavati bez poteškoća.

Prema službenim saborskim podacima, u prvih šest mjeseci oba doma Sabora potrošila su nešto više od 2,8 milijuna kuna i time utrošila godišnji iznos namijenjen za te svrhe. Tome je uvelike pripomogla međunarodna aktivnost parlamentaraca koja je u ovoj godini gotovo trostruko veća nego što je bila lani, dok proračunska naknada predviđena za tu svrhu nije slijedila spomenuti trend.

Prema Sabolovim riječima za jednu se sjednicu obaju saborskih domova troši oko 700 tisuća kuna. Nepoznato je, međutim, ulaze li tu i dnevnice onih sabornika koji na sjednice putuju iz drugih hrvatskih gradova, no sigurno je da ti izdaci nisu mali. Budući da polugodišnje izvješće o toj vrsti troškova još nije izrađeno, iznos se može samo nagađati. Da je on svakako velik potvrdila je i potpredsjednica Kluba zastupnika SDP-a Milanka Opačić u razgovoru za naš list prije nekoliko dana, objašnjavajući da je učestalost sjedničarenja do duboko u noć usko povezana s nedostatkom novca u saborskoj blagajni. Logika je jednostavna - što sjednice duže traju, smanjuju se i dani zasjedanja. Time su troškovi za dnevnice, te hranu i hotelski smještaj naravno smanjeni.

Unatoč maratonskim sjednicama novac se ipak istopio. Stoga je Opačić najavila da će se najesen ozbiljno poraditi na iznajmljivanju garsonijera ili jednosobnih stanova koje bi koristili zastupnici dok traju sjednice, što bi bilo jeftinije od dosadašnje prakse noćenja u hotelu “Dubrovnik”.

Zastupnici se za svoju plaću, čini se, ne moraju bojati i jer su sredstva za nju ionako osigurana, a iznose 118 milijuna kuna što je više od 90 posto cjelokupnog saborskog godišnjeg proračuna. Koliko se država brine o zastupnicima, pa čak i onim bivšim, već smo pisali. Tako je javnost već mogla doznati da brojni zastupnici bivšeg saziva (mahom članovi HDZ-a), još uvijek primaju naknadu u visini svoje saborske plaće. Pri tome im nimalo ne smeta što su vlasnici popriličnih materijalnih dobara - od stočnih farmi, uzgajivačnica rasnih konja pa do hotela u samom centru Zagreba. I to baš onoga u kojemu još uvijek odsjedaju zastupnici koji na sjednice dolaze iz udaljenih krajeva Hrvatske.

Kolarić: Sumnjam da će vlada odobriti toliki iznos

Da je Vlada upoznata s financijskim poteškoćama koje prate Sabor potvrdila nam je glasnogovornica Vlade Aleksandra Kolarić, no nikakav službeni zahtjev za novcem još nije zaprimila. Nije krila, međutim, da se takav potez mogao očekivati, jer već je javna tajna da je saborska blagajna prazna.

Dodatnih šest milijuna kuna, koliko će prema našim podacima iznositi saborski zahtjev, Kolarić nije željela komentirati jer nikakav službeni zahtjev nije dobila. Potvrdila je jedino da će se zahtjev čim stigne uvrstiti na sjednicu Vlade, no sumnja da će biti odobren baš toliki iznos.

Saša VEJNOVIĆ