Vjesnik: 23. 7. 2000.

Mesić zadovoljan Markom Žajom, Picula ga želi opozvati

ZAGREB, 22. srpnja - Je li ministar vanjskih poslova Tonino Picula otvorio Pandorinu kutiju nedavnom najavom da će 35 veleposlanika, generalnih konzula i konzula biti smijenjeno? Odmah nakon te najave kadrovskih promjena u hrvatskoj diplomaciji počelo se u medijima s ozbiljnim špekulacijama o tome tko je na »listi za odstrel«. Pozivajući se na dobro obaviještene izvore dio dnevnih novina u subotu je najavio da odlaze veleposlanici Damir Zorić iz Sarajeva, Miomir Žužul iz Washingtona i Davorin Rudolf iz Rima.
Vjesnik pak iz svojih izvora bliskih Ministarstvu vanjskih poslova ali i
Uredu predsjednika Mesića koji će, prema još uvijek važećim ustavnim odredbama imati posljednju riječ o tome tko odlazi a tko ostaje na funkcijama u hrvatskoj diplomaciji, saznao neke nove detalje. Prema navodima Vjesnikovih izvora veleposlasnik Damir Zorić definitivno će biti povučen iz Sarajeva a ista sudbina čeka i Ćiru Grubišića, generalnog konzula RH u Mostaru. Veleposlanik Davorin Rudolf koji je ostao u Rimu duže od uobičajene četiri godine također napušta glavni grad Italije, i kako sada stoje stvari, odlazi u mirovinu. Mirovina očekuje i hrvatskog veleposlanika u Republici Sloveniji Ivicu Maštruka koji je ne tako davno bio u središtu jedne dosta burne afere izazvane pismom upućenom Ministarstvu vanjskih poslova u kojem je hrvatski veleposlanik u Sloveniji negodovao zbog smanjenja diplomatskog kadra u Ljubljani. Veleposlanik Miomir Žužul i sam je najavljivao skori odlazak i nastavak svoje znanstvene karijere predavača na jednom od prestižnih američkih sveučilišta.
Vjesnik saznaje da je odlazak Zdenka Š
krabala s mjesta hrvatskog veleposlanika u Budimpešti također gotova stvar te da je njegov brat Ivo Škrabalo, saborski zastupnik i istaknuti član HSLS-a, uzalud intervenirao tražeći da se njegovom bratu omogući nastavak diplomatske karijere.
Prema tvrdnjam
a Vjesnikovih izvora najžešća bitka između Ministarstva vanjskih poslova i predsjednika Stjepana Mesića vodit će se oko sudbine veleposlanika Marka Žaje koji je trenutačno na čelu hrvatskog veleposlanstva u Parizu. Naime, interne kontrole Ministarstva vanjskih poslova su navodno pronašle cijeli niz nepravilnosti u poslovanju veleposlanstva u Parizu. Ako su ti nalazi točni, onda veleposlanik Žaja po liniji objektivne odgovornosti ne može više ostati na čelu veleposlanstva. Međutim, predsjednik Mesić je navodno vrlo zadovoljan načinom na koji su veleposlanstvo i osobno veleposlanik Žaja organizirali njegov posjet Parizu i nije spreman prihvatiti prijedlog Tonina Picule za smjenom Marka Žaje. No, ustraje li šef hrvatske diplomacije na tom zahtjevu, tvrde Vjesnikovi izvori, Mesić bi zbog mira u kući prihvatio i tu smjenu. Među onima koji bi trebali spakirati kovčege nalazi se i Andrija Kojaković, ambasador u Londonu a gotovo je sigurno, tvrde dobro obaviješteni da iz Moskve odlazi Hidajet Biščević.
Dok se u javno
sti nagađa tko bi sve trebao otići, o tome tko bi trebao zamijeniti odlazeće veleposlanike i konzule manje se zna. Ipak, dva imena se cijelo vrijeme provlače kao sigurna kadrovska rješenja. Jedno je ime dr. Branka Caratana, profesora na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. On bi, prema dobro obaviještenim izvorima, trebao zamijeniti Hidajeta Biščevića u Moskvi, a Drago Kraljević, istaknuti član SDP-a i stručnjak za međunarodne odnose te saborski zastupnik bi po svemu sudeći završio u Rimu umjesto dr. Davorina Rudolfa.
Ministar Picula i njegovi najbliži suradnici nastojat će, tvrde izvori bliski Ministarstvu vanjskih poslova, zamjenu za odlazeće ambasadore i konzule potražiti prije svega u stručnim ljudima premda će morati voditi računa i o stranačkim pri
jedlozima i zahtjevima šestorice. Navodno je HNS za sada ponudio najveći broj imena očekujući da će dobiti potporu predsjednika Mesića koji prema još uvijek važećim ustavnim odredbama daje posljednju riječ i potpisuje vjerodajnice budućim ambasadorima i generalnim konzulima.

Aleksandar Milošević