Slobodna Dalmacija: 23. 7. 2000.

POMOĆNIK MINISTRA VANJSKIH POSLOVA dr. MISLAV KUKOČ
ZAVRŠIO BORAVAK U SAD-u
Amerikanci znaju da je slučaj "Enron" nastao Tuđmanovom krivnjom

Slučaj "Enron" neće utjecati na američko-hrvatske odnose jer u SAD-u znaju da je on nastao kao plod Tuđmanove želje da nepovoljnim aranžmanom sebi "kupi" posjet Washingtonu, što se zbog načina njegove vladavine nikako nije moglo ostvariti

Piše: Miroslav COPIČ


Nakon devetnaest različitih skupova i radnih sastanaka u samo pet američkih dana članovi delegacije hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova u subotu su zadovoljni napustili Washington. Pod vodstvom pomoćnika ministra dr. Mislava Kukoča zagrebački je tim došao s primarnim zadatkom prikupljanja iskustava i znanja za potpuno novu organizaciju rada Odjela za političku analitiku u sklopu Ministarstva. Konačno, dr. Kukoč je voditelj 4. uprave u Ministarstvu vanjskih poslova, a ona se bavi političkom analitikom i planiranjem, informiranjem, izdvaštvom, kulturom, znanošću i prosvjetom.
— Politička analitika i planiranje kategorije su bez kojih se jedno moderno, demokratsko ministarstvo vanjskih poslova jednostavno ne može zamisliti. Doduše, Odjel za analitiku i planiranje je postojao, ali se tamo baš ništa nije događalo.
Službenici su svojim šefovima uglavnom pisali govore — naprosto nisu mogli imati nikakva utjecaja na kreiranje vanjske politike. Znamo gdje se o svemu i na koji način donedavno odlučivalo: sve što nije došlo iz Ureda predsjednika, nije moglo zavrijediti pažnju, bez obzira na kvalitetu — priča Kukoč.
Neki od visokih funkcionara američke vlade poslužili su i kao vrijedni sugovornici o aktualnim bilateralnim odnosima Zagreba i Washingtona, poput Jima Swigerta, zamjenika američke državne tajnice zaduženog za Eu
ropu, Jima O’Briena, posebnog savjetnika Billa Clintona i Madeleine Albright za jugoistočnu Europu, te Gerda Schultea, direktora za jugoistočnu Europu u Vijeću za nacionalnu sigurnost.

— Iznad svega bih želio naglasiti kako nas službeni Washington vidi kao "success story", kao primjer zemlje koja je iz izrazito nedemokratskog, zatvorenog, strogo kontroliranog društva u vrlo kratkom vremenskom roku postala uzor ostalima u regiji. Dobili smo jako puno pohvala i za naš pristup BiH i Crnoj Gori, i američka je strana spremna, i politički i financijski, podržati sve pozitivne poteze Zagreba u tom smjeru — ističe Kukoč i nastavlja:
— Američkim smo sugovornicima jasno kazali i kako smatramo da bi eventualno labavljenje sankcija Miloševićevu režimu samo ojačalo Miloš
evićevu poziciju i u Srbiji će se dočekati poput pobjede nad "zapadnim neprijateljima". Pozvali smo ih i na oprez što se Miloševićeve opozicije tiče. Naš je stav da samom promjenom vladara na Terazijama neće tako lako nestati srpski nacionalizam. Isto tako, dosta je veliki dio opozicije na ovaj ili onaj način svoje ruke umočio u kriminal, pa i zločin.
Za otprilike dva tjedna u radni posjet SAD-u odlaze hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i premijer Ivica Račan.
— Radni posjet je radni posjet, od toga ne treb
a očekivati previše pompe i reflektora. Iako je sami protokol još uvijek u nacrtu, ponajviše zbog raznoraznih obveza američke strane, naši će čelnici i u State Departmentu i kod predsjednika Clintona uspjeti odraditi posao radi kojega i dolaze.
"Slučaj ’En
ron’" se, međutim, kroz medijske i kuloarske najave provlači se kao crni oblak koji bi uvelike mogao pokvariti i raspoloženje i boravak hrvatskih državnika u Washingtonu.
— Ja takav dojam nisam stekao i ne samo to: Enron nitko nije spomenuo! Znate, američk
i političari jako dobro znaju kako je uopće došlo do stvaranja slučaja. Predsjednik Tuđman je, pristajući na očito nepovoljan poslovni ugovor s američkom tvrtkom, nastojao sebi kupiti posjet SAD-u, iako njegov plan nije imao šanse za uspjeh dok god mu je režim bio zatvoren, autokratski, nedemokratski.