Novi list: 24. 7. 2000.

Kutle - čedo a ne zatvorenik politike

Piše: Jelena Lovrić

Miroslav Kutle politički je zatvorenik - na sve strane posljednjih dana kriči braniteljska ekipa najdražeg Tuđmanova tajkuna, tvrdeći da je on pritvoren i optužen samo zato jer je postao simbolom HDZ-ove propale privatizacije. Njegov advokat Nobilo tezu o političkom procesu argumentira činjenicom da iz Kutline dvanaestočlane grupe, osim njega, nitko drugi nije u zatvoru, te najavljuje da će se, potraje li takva situacija, morati obratiti organizacijama za zaštitu Ijudskih prava. Da Miroslav Kutle funkcionira kao simbol sramne i kriminalne tajkunizacije Hrvatske - to je sigurno. Ali nije se to dogodilo ni slučajno ni bez razloga, gospodin je svakako bio udarna pesnica Tuđmanova pljačkaškog projekta. Činjenica da je samo on u zatvoru a ostali ne - s razlogom se može smatrati nelogičnom, ali se nikako iz nje ne može izvlačiti zaključak da je Kutle nezasluženo u hapsu ili da bi ga trebalo pustiti. Nelogično je što i drugi nisu iza rešetaka.

Tvrditi da je riječ o političkom zatvoreniku - vrhunac je kvazi-pravničke relativizacije. Kutle jeste povezan s politikom, ali iz političkih razloga nije u zatvoru. Promjena političkih prilika pogodovala je njegovom hapšenju, ali nije politika njegov krimen. On jeste proizvod stare, Tuđmanove politike, ali nije zatvorenik nove politike. Može se reći da je, unatoč svemu, do prije pola godine iz političkih razloga ostajao na slobodi, ali nije istina da je iz političkih razloga lišen slobode. Njegov je prtljag sasvim drugačije prirode.

Mnogo je veća nelogičnost da je Kutle optužen samo za slučaj “Tiska”, a svojim je makinacijama zapasao gotovo cijelu Hrvatsku.

Uostalom, i sam Nobilo priznaje da se istraga protiv tajkuna, pa i protiv Kutle, vodi na nedovoljno kompetentan način, da se ne znaju ili ne žele istražiti prava krivična djela. U ovom slučaju, tvrdi on, skupina zvučnih imena “tereti se za nešto što u osnovi nije kazneno djelo”, Kutlu “tuku tamo gdje ga ne mogu tući”, a “nitko do sada nije krenuo tragovima korupcije, pranja novca i drugih oblika pravog kriminala”.

To je Nobilovo upozorenje debelo utemeljeno. Ali njegovom klijentu ovakva situacija svakako pogoduje. Da se zaista pošlo tragovima nespornog kriminala - istražitelji bi ponovo morali udariti na Kutlu. I to, sudeći po svemu više puta. A u tom slučaju ne bi imao šanse da se izvuče, niti bi niegovi advokati mogli sijati floskule o tome kako će za njega tražiti zaštitu Helsinki Watcha.