Večernji list: 28. 7. 2000.

Godišnji pred vratima MVP-a
- U dva tjedna upoznao sam sve zagrebačke ulice, restorane i kafiće - pričao mi je Dugoselac na privremenom radu u Zürichu, gosp. Stjepan Agatić.
Sinulo mi je da je možda odlučio nadoknaditi vrijeme izbivanja iz domovine, no on me uvjerava da su njegovi obilasci kafića popratna pojava - procesa dobivanja putovnice. Čime se bave deseci naših gastarbajtera.
- Čekajući svakog dana osam sati ispred Ministarstva vanjskih poslova naše putovnice, otkrili smo najbolja mjesta za pa
uze - otkrio mi je Stjepan prošle subote.
Putovnicu za svoga četverogodišnjeg sina Stjepana zatražio je prije tri mjeseca u Hrvatskom konzulatu u Zurichu, pouzdajući se u zakonski rok izrade od - 30 dana. Rok je prošao, a umjesto putovnice Konzulat mu je
za dijete izdao putni list - papir koji vrijedi samo do ulaska u domovinu. Uz obećanje da će ga ondje dočekati gotova isprava za dijete. Povjerovao je Stjepan i oba dokumenta platio - unaprijed.
- Sutra se vraćam u Švicarsku, godišnji odmor proveo sam pre
d vratima Ministarstva, a još ne znam kako će se moj sin vratiti kući. No, ne smijem zaboraviti akt dobre volje službenika koji mi je velikodušno prije par dana ponudio broj svog mobitela da se mogu raspitati za putovnicu - jučer me je obavijestio Stjepan.
Taj je broj bio ili isključen ili nedostupan. Kao proteklih dana i svi poznati mi telefoni Ministarstva vanjskih poslova. No, nakon upornog - čini mi se, tridesetpetog! - okretanja broja Ministarstva, javio se glas glasnogovornika Gorana Rotima. Ali samo
jedanput. Već sutra, njegov je broj dostupan tek posebnim novinarskim "kanalima". Nakon dva dana šalje mi ipak podugačak odgovor. Stranica i pol posvećena prednostima centralizirane izrade putovnica iz 69 veleposlanstava, te o njihovoj - poboljšanoj kvaliteti. U mnoštvu od 16.000 mjesečnih zahtjeva za putovnice, zbog kojih cijeli proces nužno kasni, dotaknuli su se i Stjepana Agatića mlađeg. Čiji su podaci za putovnicu obrađeni, ponosno otkrivaju, još 18. srpnja. A dokument bi trebao dobiti najkasnije - danas. Prije ili poslije polaska u Švicarsku, nisu naznačili. Kao ni obrazloženje kakav je to tisak koji traje - deset dana?!