Novi list. 01.08.2000.

ZAŠTO VLADA JOŠ NIJE POSTAVILA TIM ZA PREGOVORE S EUROPSKOM UNIJOM

Političke ambicije šestorke koče imenovanje tima

Neke stranke šestorke pod svaku cijenu žele u tim uključiti svoje saborske zastupnike i čelnike koji ništa ne znaju o pregovorima s EU

ZAGREB - Premda je Europska komisija još sredinom srpnja uputila Vijeću EU-a prijedlog smjernica za početak pregovora izmeđdu Hrvatske i EU-a o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) i iako ti pregovori trebaju započeti na jesen, hrvatska Vlada još uvijek nije imenovala pregovarački tim niti je usvojila svoju strategiju pregovaranja.

Osnovni razlog za to kašnjenje su nesuglasice u vladajućoj šestorki oko toga tko će biti članovi tima, odnosno treba li se tim sastojati isključivo od nezavisnih stručnjaka ili se u njemu trebaju nalaziti i stranački prvaci. Naime, politički kuloari bruje da neke stranke šestorke pod svaku cijenu žele u pregovarački time Vlade ugurati svoje prvake i saborske zastupnike koji nemaju posebnih stručnih znanja niti iskustva s međunarodnim pregovorima, ali imaju silne političke ambicije.

Predstavnici Europske komisije, kako smo neslužbeno doznali u Bruxellesu, diskretno su upozorili hrvatsku Vladu da pregovarački tim nije “leteći cirkus” čiji su članovi političari željni fotografiranja i davanja izjava. Europskoj komisiji bilo bi puno prihvatljivije da Hrvatska ima sličan pregovarački tim kakav ima Slovenija, koju već deset godina u pregovorima s EU-om vode isti stručnjaci bez obzira na političke promjene u zemlji. Prema nekim neslužbenim najavama, koje zasad nisu potvrđene, okosnicu ekipe za pregovore s EU-om trebao bi činiti tim koji je uspješno vodio i zaključio pregovore s WTO. Oni svojim iskustvom nesumnjivo mogu pomoći u najtežem dijelu pregovora i najvažnijem dijelu budućeg sporazuma o pridruživanju - gospodarskim i trgovinskim odnosima. Ministar za europske integracije Ivan Jakovčić je na jučerašnjoj konferenciji za novinare izjavio kako očekuje da će hrvatski pregovarački tim biti kombinacija stručnog i političkog tima.

- Postoji više varijanti. Očekujem da bi mogla biti usvojena ona varijanta pregovaračkog tima koji bi reprezentirao koalicijsku vladu, ali bi istovremeno uključivao i veći broj nezavisnih stručnjaka. U suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova razradili smo prijedlog tima i pregovaračke platforme, koje bi Vlada mogla usvojiti na prvoj idućoj sjednici - kazao je Jakovčić.

Prva redovita sjednica Vlade, čija bi glavna tema trebala biti problemi u velikim hrvatskim tvrtkama poput INA-e, najavljena je za 24. kolovoz. Hoće li Vlada na toj sjednici imenovati pregovarački tim otvoreno je pitanje, koje nažalost ovisi o političkim ambicijama čelnika šestorke.

Z. B.