Jutarnji list: 3. 8. 2000.

SAMOBORSKA TVORNICA ČARAPA SLOBODA

Tvornica Tatjane Žužul drugi put pred stečajem

ZAGREB - Prema riječima tehničkoga direktora Zvonimira Mahovlića, 80.000 kuna, koliko je Gradsko Poglavarstvo Samobora odlučilo pozajmiti Tvornici čarapa Samobor, dovoljno je za nabavu potrebne sirovine i djelomično pokretanje proizvodnje.

Otkad je Zagrebačka banka, kao najveći vjerovnik, početkom lipnja pokrenula stečaj, proizvodnja je stala, a otkazni rok za 155 radnika, koji je započeo 12. srpnja, istječe krajem sljedećega tjedna. Budući da je gradski novac već uplaćen na tvornički račun, u sljedeća dva - tri tjedna bit će posla, kako je najavio Mahovlić, za 28 radnika koji moraju dovršiti 80.000 pari ženskih čarapa sa zaliha. Ako nakon toga uspiju dogovoriti nove poslove i povoljnije načine plaćanja, tvornica će nastaviti s proizvodnjom, a u protivnom se poduzeće gasi. Direktor Mahovlić tvrdi da to ni Samoboru, niti radnicima nije u interesu.

U posljednjih devet godina ovo je drugi stečaj tvornice. Prvi je pokrenut u rujnu 1991. godine jer im je u Borovu, njihovu glavnom poslovnom partneru, zbog rata ostalo blokirano 30 milijuna kuna, a tolika su im bila i potraživanja prema kupcima. Potom su tvornicu preuzeli Ante Pulić i Mrčela, koji su je 1995. za puno manji iznos od procijenjene vrijednosti prodali Ivici Papešu. Jedan od većih dioničara tada je postala i Tatjana Žužul, supruga hrvatskoga veleposlanika u SAD-u Miomira Žužula. U tvornici je kao direktor do posljednjega stečaja radio i njegov brat Boris.

Prema Mahovlićevim riječima, ostalo je nejasno kako je tvornica uspjela realizirati tolike gubitke jer je imala kontinuiranu proizvodnju i poznate kupce, a nepoznata je i vlasnička struktura. No, činjenica je da su se dugovi u prošlih desetak godina popeli na 28 milijuna kuna, od čega Zagrebačka banka potražuje 7,5 milijuna kuna. Ostalo su uglavnom dugovi prema državi, porezi i doprinosi, kao i krediti drugim bankama.

S. Vujasinović i N. Perić-Midžor